Příběh české vakcíny proti covid-19 a koloniální úvahy

Pan Podracký zaslal další ze svých trefných úvah pro Národní myšlenku – Nekončící covid. V závěru mj. také uvádí „Musíme si vyrábět vakcínu doma. Buď v licenci, nebo vyvinout svoji. Nemůžeme být závislí na komkoliv v zahraničí, je nutno pochopit, že přes veškerou snahu přecejen každý myslí především na sebe a veškeré závazky končí, když jde o vlastní život nebo o ekonomické zájmy.

V té souvislosti je zajímavá a důležitá tato zpráva Česká vakcína nebude. Izrael nám dal mnohem lákavější nabídku, říká vakcinolog. Když to shrnu, pán který dosud odvedl určitou práci na vývoji české vakcíny tvrdí, že z Izraele přišla nabídka, kterou nemůže upřesnit, ale prosazuje ji. Značila by však, že peníze schválené na další vývoj české vakcíny se přesměrují do Izraele na společný projekt snad ještě s Maďarskem. Výroba by probíhala v Izraeli.

Proti společným projektům lze stěží něco namítat. Na myšlenku financování vývoje vlastní vakcíny ze státního rozpočtu reagovala část vědců a elit pobouřeně – víc se prý vyplatí nakupovat od mamutních mezinárodních korporací (tzv. Big Pharma), které lépe zvládnou schvalovací procesy a testování. Bude zajímavé sledovat, jak se ty samé kruhy a osobnosti postaví k myšlence financovat izraelsko-český projekt téhož navíc s výrobou v zahraničí. Za mě – teprve v téhle variantě vyvstávají otázky, zda se finance vyplatí. A zda výsledek není jen prohloubením koloniálního postavení, do kterého se české hospodářství a stát naneštěstí v posledních desetiletích ponořily.

Podpora vývoje českých vakcín je v pořádku. Jak už ale jednou citováno a uvedeno Musíme si vyrábět vakcínu (i) doma.

Author: admin