Dnešní datum: 22. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Že by Zelenkův duch?

Z domova

* Že by Zelenkův duch?

Vydáno dne 10. 07. 2006

ct Způsob informování veřejnoprávní České televize o politickém dění u nás i ve světě je čas od času takového charakteru, že divák může nabýt dojmu, že snad v budově na Kavčích horách dosud sídlí duch nechvalně proslulého normalizačního ředitele Zelenky. Pokud by se vám zdálo takovéto tvrzení přehnané a znevažující poctivou práci nezávislých publicistů z ČT, uvedu názorný a kliknutím na web ČT ověřitelný příklad, na němž budu důkazy svých výše napsaných slov demonstrovat. Jedná se totiž o klasickou ukázku mediální manipulace, jejíž podstatou je sdělení víceméně pravdivých informací takovým způsobem, aby vyvolaly v adresátovi, v tomto případě divákovi, určitý dojem. Nuže konkrétně.

V sobotu 8. 7. odvysílala v hlavní zpravodajské relaci "Události" příspěvek o změně v čele polské vlády. Pravdivou informaci o tom, že odstupuje populární premiér Marcinkiewicz, však obohatila "omáčkou", jež na hony páchne účelovostí a mediální manipulací, jejímž cílem není nic menšího než vylíčit změny u našich severních sousedů jako výsledek nekalých zákulisních praktik leadrů strany Právo a spravedlnost bratrů Kaczynských, jež ve svém důsledku Polsko poškodí. Jak jinak si totiž vykládat informaci ČT o tom, že "nejpopulárnějšího polského politika K. Marcinkiewicze" střídá v čele vlády "bratr polského prezidenta Lecha Kaczynského Jaroslav, který není v zemi populární (?!)". Kde vzala ČT důkazy o nepopularitě J. Kaczynského? Vždyť je to předseda vítězné strany polských parlamentních i prezidentských voleb! Je to předseda strany, za níž ještě den předtím byli na svých postech nejpopulárnější polští politici - premiér a prezident. J. Kaczynski sice nedosahuje v polských průzkumech oblíbenosti politiků jejich na naše poměry závratných 87, resp. 84% oblíbenosti, ale označit jej za nepopulárního politika? To je trochu silná káva. Spíše to vypadá, že důvodem těžko skrývané zášti ČT vůči jeho osobě jsou hned následující informace obsažené v příspěvku, a to totiž ty, které jej představují jako odpůrce potratů, registrovaného partnerství, Evropské unie a zatánce trestu smrti, tedy toho všeho, co se nám současní rádobymajitelé ČT snaži již léta podat jako důkazy zpátečnictví a intelektuální zaostalosti.

Povšimněme si rovněž, že nám ČT jaksi zapomněla sdělit míru obliby představitelů PiSu, naši mediální manipulátoři přeci nemohou pustit do vysílání informaci o tom, jak hodně jsou představitelé národně-konzervativní strany ve své zemi populární. Stejně tak není pro ně zřejmě košer i podání výměny jako logického důsledku vývoje této strany a její politické strategie. Všem, kdož se o politiku alespoň trochu zajímají, je přece známo, že K. Marcinkiewicz se stal premiérem pouze proto, že J.Kaczynski nechtěl snížit šance svého bratra Lecha v prezidentských volbách. A i novináři v ČT by mohli vědět, že současná změna je spíše vynucena požadavkem koaličního partnera na to, aby nejsilnější vládní strana byla ve vládě zastoupena svým předsedou. Takže v PiS se nedějí žádné pikle, jediný, kdo se o ně snaží, je jako již tradičně Česká televize.

Pozornosti hodná je ovšem i další v příspěvku obsažená informace. Mám na mysli tu, v níž se tvrdí, že důsledkem změn v čele polské vlády bude automaticky oslabení zlotého a pokles akcií na místní burze. Pokud Vám tato informace přijde povědomá, tak se nemýlíte, zrovna takovéto ekonomické důsledky ČT předpovídala několik dní předtím i po nástupu nové slovenské vlády. Jsou to ale zajímavé tyhle reakce ekonomiky na politické dění. Buď nám ČT lže, snažíc se občanům vsugerovat názor, že jakákoli podpora nacionalistů ihned přinese zemi úpadek, nebo skutečně existují mocné netransparentní struktury ovládající světovou ekonomiku a burzy (a nejen je), schopné prakticky den ze dne zařídit poklesy stability měny a hospodářské otřesy bez ohledu na funkčnost ekonomiky jednotlivých zemí. To je sdělení skutečně pozoruhodné a očekával bych, že se toto téma stane důležitým a přetřásaným alespoň v začínající okurkové sezóně. Že nestane? Že jsem naivní? Ale nejsem, jenom předkládám další důkaz o tom, že představy o svobodě a nezávislosti našeho mediálního prostoru jsou silně optimistické, neboť tento je v mnohém ovlivňován netranspartentními strukturami, které nás jen tak do karet nahlédnout nenechají. Ale bývají i chvíle, kdy se odkopou, jako se to stalo v popisovaném případě a je potřeba dát jim najevo, že jsme si toho všimli a že o nich víme.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.