Dnešní datum: 19. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Žádost o podporu Islandu proti finančnímu vydírání

Hospodářství

* Žádost o podporu Islandu proti finančnímu vydírání

Vydáno dne 29. 01. 2010

Člověk Pátý leden 2010 se pro Islanďany stal historickým dnem. Islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson měl před sebou těžké rozhodnutí. Jednou možností bylo vyslyšet hlas 23 % obyvatel Islandu, kteří podepsali petici požadující vypsání referenda o tom, zda má stát převzít záruky za 5,4 miliard dolarů, které mají být vyplaceny vládám Velké Británii a Nizozemka za vklady jejich občanů ve zkrachovalých islandských bankách. Druhou prezidentovou možností bylo ignorovat tento silný hlas veřejnosti a podepsat návrh zákona, který parlament přijal 30. prosince po měsících uštěpačné debaty, poskvrněné tajnůstkářstvím a nečestností vlády.

Každý den, kdy tato debata pokračovala, se objevovaly nové skutečnosti a dokumenty v místních médiích nebo na internetu. Pátého ledna 2010 měli obyvatelé Islandu konečně šanci něco říci ke svému osudu. Kdyby uvedené státní záruky byly přijaty, Island se dostane do postavení státu třetího světa, který většinu svého HDP musí použít na splácení úroků ze zahraničních dluhů. Minulé léto byl zveřejněn návrh zákon o státních zárukách za závazky zkrachovalých bank, který by měl zásadní dopad nejen na Island, ale i na další státy na celém světě, jež čelí stejnému problému – přenášení dluhů soukromých společností na daňové poplatníky. Návrh obsahoval poměrně smysluplný a poctivý způsob zacházení s úroky a dluhy: Islanďané budou tyto závazky platit, ale jenom do určité výše svého hrubého národního produktu, a jestli dojde k bankrotu dalších finanční instituce, její závazky v této době platit nebudou. Nebylo až tak překvapivé, že nizozemská a britská vláda reagovaly velmi pohotově a občany Islandu rychle odsoudili za to, že mají tolik drzosti, že se snaží uplatňovat svá demokratická práva v rozhodování o hospodářských zájmech vlastního národa.

Zasaďme si rovněž celý tento dluh do souvislostí: Na Islandu žije 320 tisíc lidí, každý z nich, včetně dětí a starých lidí, postižených a chudých, by podle tohoto návrhu měl zaplatit zhruba třicet tisíc dolarů. Z možnosti, že by Islanďané přijali tuto enormní zátěž, plyne nebezpečí kolapsu veřejného systému, protože prostě nezbudou žádné prostředky na jeho provoz. Pátého ledna tohoto roku měl islandský prezident odvahu, podporován svým národem, dát přednost zájmům lidí před zájmy bank.

Samozřejmě jsme byli svědky neuvěřitelné záplavy desinformací ve vládou kontrolovaných médiích, která útočila na národ i na prezidenta pro tento jednoduchý a spravedlivý požadavek. Britská a nizozemská média byla rovněž plná zavádějících zpráv o tom, že Islanďané požadují, aby nemuseli platit vůbec nic, za což ovšem zaplatí izolací. Rovněž jsme v médiích mohli zaznamenat náznaky toho, že britské válečné námořnictvo začíná po našem státě, který nemá žádnou pravidelnou armádu, významně pokukovat.

Tato záplava zavádějících zpráv a manipulací selhala, protože lidé z celého světa konečně začali poslouchat i naši verzi tohoto příběhu. Další národy asi pochopily, že to je znamení, že se rovněž mohou vzepřít proti mezinárodním kartelům a jejich vnímání světa, kde ten, kdo má víc peněz, vždy vyhrává. Doufejme, že vůle národa nebude zlomena strachem z izolace a doufejme rovněž, že lidé na celém světě se připojí k tomuto experimentu – dát přednost zájmům veřejnosti před zájmy bank, kartelů a světových námezdných rváčů, jako je Mezinárodní měnový fond. Potřebujeme vaši podporu!

Birgitta Jónsdóttir je představitelkou nové islandské politické strany nazvané Hnutí (Hreyfingin), které vznikla v důsledku významných bojů obyvatel Islandu proti finančnímu vydírání, které byl nucen Island strpět od zahraničních vlád a Mezinárodního měnového fondu v důsledku nesolventnosti tří velkých islandských bank v září a říjnu roku 2008. Birgitta Jónsdóttir je od roku 2009 rovněž členkou islandského parlamentu

Zdroj: Infowars.com
Překlad: A.K.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Birgitta Jónsdóttir | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.