Dnešní datum: 19. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Ultramontanismus na KTF?

Z domova

* Ultramontanismus na KTF?

Vydáno dne 20. 12. 2001

Není jednoduché pochopit zákulisí a poměry na KTF UK v Praze. Ba přímo, rozum mnohdy zůstává stát nad problémy, které vyvolala zdánlivě causa "technického charakteru", totiž údajné nedostatky ve výuce bohoslovců či tzv. "nestandardní" přístupy v akademickém senátu.

Jenže. Věci se mohou mít i jinak. Není to tak dávno, co se můj přítel otázal v Římě, jak se dívají na problémy naší fakulty. Odpověď byla jasná. "Ty problémy si dělají Češi sami. Řím, pokud vím, chtěl Wolfa schválit jako děkana, ale ustoupil tlaku Prahy. Vaše fakulta má sice nějaké nedostatky, ale to, čemu říkáte "orientace" fakulty, je správná. Pokud u vás tisk halasně troubí, že na škole je málo pedagogů, tak by si měli na arcibiskupském paláci zamést před vlastním prahem. Celkem devět učitelů usilovalo o výuku na vaší fakultě, ale nedostali kanonickou misi. Ale za to neviňte, prosím, Vatikán."

Slova do pranice?

Ještě zajímavější reakci jsem zažila při setkání s několika svými přáteli v Ústí nad Labem. Jeden "vážený teolog" (zahraniční) na mou přímou otázku, jak vidí fakultu, zda je tam fundamentalismus, či uzavřenost vůči světu, odpověděl, že ani ne tak fundamentalismus, ale ultramontanismus. Pro nezasvěcené - nemá to nic co do činění s herezí montanismu, ale toto slovo (od ultra montes) se v devatenáctém století používalo v německy a francouzsky mluvícím okruhu jako pejorativní označení teologů, stojících pevně za sv. otcem.

Optala jsem se, jestli je tedy špatná orientace na současného papeže. "Víte, Wojtyla zatáhl církev do hluboké krize. No - polský papež. Už se víceméně čeká na jeho smrt. Pak nastanou velké změny ve Vatikánu. Současná teologická formace pod vedením sv. otce se v církvi stává menšinovou. Církev se musí radikálně otevřít "tomuto světu". Chce to takovou menší "francouzskou revoluci" v této poslední monarchii Evropy. A v Dejvicích, tam jsou samí papisté.“

Bratře - díky za upřímnost. Asi se bratr zapomněl a před "naivní" černovláskou Lenkou si ústa na špacír příliš pustiti ráčil.

Takže. Fakulta kaput?

Kdo přijde nyní naším bohoslovcům přednášet?

Ivan Odilo zednář Štampach? Pokud mu ovšem kanonickou misi udělí velmistr lóže Most...-:)

Nebo bych doporučila Jeníka Jandourka. Či rovnou jeho manželku. A co takhle episcopus Konzal. To aby se třeba hned v "prváku" bohoslovci dozvěděli, že celibát je "účinný nástroj pro církevní totalitu".

Odborníků máme přece dost.

Osobně bych nyní nedoporučovala bohoslovcům, kteří chtějí být kněžími, aby se do něčeho pletli. Mohli by být "nevysvěceni". Nebyl by to ostatně první případ.

Ale laici, ti mohou bojovat. A ukázat, kde je pravda.

Vážení přátelé, ne. Tohle nesmí projít.

Pan rektor Wilhelm ukázal vzorovou znalost církevních poměrů. Doporučil katolickým bohoslovcům, aby přešli v případě ne-akreditace na evangelickou, či husitskou fakultu. Rada jako ze škatulky. Co třeba takhle u Mormonů, tam by to nešlo? -:)

Jdu po Hradčanském náměstí. Do oka mi padá arcibiskupský palác. Hledám vhodný verš z Písma, ale na paměť mi neodbytně vchází text i melodie z filmu Šakalí léta. Pořád jen na kolena, na kolena, na kolena ....a tenhle barák po.... pták. Ale ne - bojovat proti pastýřům nebudu.

Modlete se a nedejte se. Snad není ještě pozdě...


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.