Dnešní datum: 21. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Trošku nám to zaSkripalo…

Uvahy

* Trošku nám to zaSkripalo…

Vydáno dne 22. 03. 2018

Spravedlnost"Tak nám otrávili přeběhlíka", řekla paní Theresa panu Donaldovi, který opustiv před léty svět byznysu, když byl definitivně stižen chutí po moc, živil se řízením jedněch spojených států. Kromě tohoto zaměstnání byl stižen plešatěním a přehazoval si právě vlasy přes lysinu na hlavě.

Slova paní Müllerové kdysi předznamenala vznik I. světové války. Slova britské premiérky zřejmě nejsou předzvěstí dalšího zničujícího konfliktu, nicméně dramatičnost jim rozhodně nechybí. Je však reakce Británie, která společně s U.S.A., Německem a Francií označila pokus o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery za „útok na suverenitu Spojeného království“, adekvátní a na místě? Je to samozřejmě věc subjektivního posouzení, nicméně některá fakta by v této diskuzi neměla být vynechána.

Pro úplnost připomeňme, že plukovník Sergej Skripal byl nejprve příslušníkem ženijního a výsadkového vojska, a následně zaměstnancem GRU (sovětská, posléze ruská vojenská rozvědka). Od roku 1995 až do svého zatčení v roce 2005 pracoval pro britskou MI6 (oficiálně SIS), které předával zpravodajské informace, včetně identity vysokého počtu (hovoří se o čísle 300) ruských agentů pracujících v zahraničí. V roce 2006 byl ruským soudem odsouzen na 13 let žaláře, nicméně v roce 2010 obdržel prezidentskou milost a stal se součástí výměny za ruské agenty uvězněné v zahraničí. Usídlil se ve Velké Británii, kde žil poměrně pokojným životem. 4. března 2018 byl Skripal a jeho dcera Julia nalezeni na veřejnosti v bezvědomí, posléze byla jako příčina určena otrava nervově-paralytickou látkou. Představitelé Velké Británie a jejích spojenců označili za viníka Rusko, které toto nařčení popírá.

Takže to vezměme po pořádku. Předně pro tvrzení, že za útokem stojí Rusko (tedy že likvidace Skripala byla oficiálně nařízena a schválena bezpečnostními složkami Ruské federace, případně politickými představiteli), doposud neexistuje žádný přímý důkaz. Na druhou stranu, abychom byli spravedliví a objektivní, je to zcela jistě nejpravděpodobnější varianta (na náhody nevěřím a provokaci britských (či jiných) tajných služeb sice nelze vyloučit, ale v rámci své paranoie považuji veškeré konspirační teorie za…überkonspiraci…).

Z hlediska zvyklostí, které se od dob studené války ustálily ve světě špiónů, mrtvých schránek a svůdných a nebezpečných agentek, sice platí nepsané pravidlo, že vyměnění agenti se nezabíjejí (nikoli ze soucitu, ale z ryze praktického hlediska – aby se tím nesnížila ochota nepřítele k dalším výměnám v budoucnu), ale co si budeme povídat – doba se změnila a styl špionážní práce také, takže výměny agentů jsou spíše výjimečné. Pokud by se tedy Rusko rozhodlo Skripala i po výměně eliminovat, o příliš velké riziko ohledně budoucích případných výměn by pravděpodobně nešlo. Navíc v Rusku (SSSR) byla výměna vždy spíše o tom vlastní agenty umlčet než zachránit.

Z hlediska práva samozřejmě popravu Sergeje Skripala nelze označit jinak než jako vraždu (resp. pokus o ni), navíc oficiální nařízení k jejímu provedení ze strany oficiálních struktur Ruské federace by skutečně bylo zásahem i do mezinárodního práva. O tom žádná. Ovšem opět z hlediska objektivní spravedlnosti – která ze zemí hovořících o útoku na suverenitu VB může pravdivě prohlásit, že její bezpečnostní složky (policejní, armádní, výzvědné…) neoperují ilegálně (bez souhlasu cílové země) v zahraničí a neporušují tamní zákony? Ano, otravy nervovým plynem jistě nejsou na denním pořádku, stejně jako likvidace nepřátel či odpadlíků vůbec (alespoň na území civilizovaných zemí – v některých regionech mimo veřejnou kontrolu to asi bude jiná káva…), ale že by si zrovna státy rozhořčené onou lapálií v Salisbury dělaly nějaké starosti se suverenitou jiných států nebo existencí státních hranic? Tak to opravdu nikoli. I zde tedy platí známé pořekadlo o zametání vlastního prahu…

A na závěr to nejdůležitější, i když pravděpodobně nejkontroverznější – ačkoli se to někomu může jevit cynické a zavrženíhodné, neměli bychom ztrácet ze zřetele, že plukovník Skripal byl vlastizrádcem, který nepřátelské mocnosti vyzradil kromě dalších informací identitu agentů své země. Můžeme mít na sovětský, a posléze ruský režim jakýkoli názor. Můžeme i zastávat názor (dle mého soudu zcela legitimní, oprávněný a pochopitelný), že Sovětský svaz (a následně i Rusko) vždy představoval to větší zlo, a tedy i více fandit Západu. Nic to však nemění na faktu, že Skripal svoji zemi (a možná i některé své kamarády) zradil, a že tedy z pohledu Ruska zasloužil a zaslouží trest (kterým je ve slušné společnosti v případě vlastizrady trest nejvyšší). Právo na takový pohled o vině a trestu Sergeje Skripala bychom Rusku neměli upírat, neboť jest právem (a nebojme se říci, že i morální povinností) každé svrchované země považovat vlastizradu za jeden z nejhorších zločinů a dle toho ji trestat. Kromě skutečnosti, že obětí útoku se stala i plukovníkova dcera, která zřejmě s jeho vlastizrádnou činností neměla nic společného, je tu však ještě jedno velké ALE – Rusové měli Skripala ve své moci a odsoudili jej v řádném procesu na 13 let (i kdyby dostal doživotí, bylo by to s ohledem na jeho vinu adekvátní). Pokud jej však následně omilostnili a zahrnuli do výměny agentů, měli jej nechat již na pokoji. Nejen z důvodu strategického – aby si neztížili případné další výměny v budoucnu, ale především z důvodu etického – pokud by Skripal po odhalení unikl do Británie, rozuměl bych snaze Ruska o únos (a následné postavení v Rusku před soud), nebo likvidaci. Rusko ale svůj pokus o odsouzení Skripala mělo a využilo jej. Po milosti a výměně však již žádná akce vůči němu přijít neměla. To se prostě nedělá…


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Richard Hercik | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.