Dnešní datum: 14. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Trhy optimistické, hospodářství na sestupu

Hospodářství

* Trhy optimistické, hospodářství na sestupu

Vydáno dne 18. 08. 2010

Je to takový smutný příklad nepoučitelnosti a předpokladu pro další hospodářské nepříjemnosti. V článku : ZDE se píše o důsledcích rozsáhlých požárů a povodní likvidujících ve světě úrodu obilovin, kvůli dešti v Brazíli prý nebylo možno nakládat cukr na lodě, kvůli bouři „Bonne“ se zase v Mexickém zálivu netěžila ropa ... a komentář zní "na komoditních trzích vládne optimismus" a "dařilo se cyklickým komoditám", případně "zhodnotila pšenice".

Všechny uvedené faktory znamenají potíže a brzdu pro výrobu, zpracovatelský průmysl, obchod i spotřebitele. Ovšem díky tomu jsou "trhy optimistické" a "komoditám se daří". Je to ukázkový příklad nikoliv až tak špatného komentáře, ale naprosté odtrženosti fungování trhů a mikrosvěta spekulantů od reality. A nejen odtrženosti, často i kontraproduktivnosti jejich fungování. Přitom by smysl trhu měl být naopak zmíněným subjektům v jejich hospodářské činnosti pomáhat a sloužit. Spekulanti však současnými virtuálními investicemi do zhodnocujících se reálných komodit (rozuměj sektorů s už tak dost problémy a fyzicky omezenou produkcí) zdraží suroviny pro průmysl i potravinářství na mnoho měsíců dopředu. Přesněji řečeno suroviny těmito spekulacemi zdraží nejspíš větší měrou, než by odpovídalo skutečné změně vztahu nabídky a poptávky (ekonomové by hovořili o příslušné míře citlivosti či elasticity). Zajištění cen pro výrobce a odběratele na základě reálných očekávání o své produkci a spotřebě, což je pravým smyslem komoditních trhů, zřetelně zůstává druhotnou funkcí, respektive tato funkce je vyrušena a negována funkcí prostoru pro virtuální spekulace. O nevídaném vlivu spekulativního kapitálu, s jehož rozsahem a mocí se nejspíše již nesrovnává rozpočet žádné vlády jednotlivého státu současného světa, svědčí historie burzovních obchodů posledních let. O dopadech pro reálné hospodářství taktéž.

Důsledky spekulací utržených z řetězu (tedy takto odtržených od reality, skutečné směny zboží a služeb) mají podobu hospodářských bublin, následných finančních i hospodářských krizi, jak je bohužel známe. Chleba pak nezdraží ani tak kvůli nedostatku mouky nebo přebytku chlebožroutů, jako kvůli potřebě kohosi neznámého přemístit virtuální nuly a jedničky na nezúčastněných serverech fondů a bank do kolonek jiných databází nebo jen jiných kolonek stejné databáze s vlastnickým příznakem, o němž se třeba již před rokem někde ve virtuálním prostoru bez záruky psalo, že by mohl poskytovat stabilní virtuální hodnotu i do budoucna. Skutečné poměry na trhu pak s výslednou cenou nemají nic do činění, trhy neposkytují správnou cenovou informaci. Výrobci a spotřebitelé jsou nuceni orientovat se podle ceny formované více jako výsledku spekulativních nálad a ne vztahu svých nabídek a poptávek. Výsledkem je poškození hospodářství a jeho nižší než optimální výkon.

Co s tím? Přidržet se ultraliberálních, případně neokonzervativních receptů? Nechat vždy působit trh v nejširším možném záběru, výsledek bude nakonec vždy ku prospěchu, ačkoliv my, smrtelníci, to leckdy cítíme opačně? Nebo snad socialisticky regulovat maximum možného (nejlépe včetně cen, objemů, ...)? Nechat tak odhad našich potřeb a optimálních výrobních schopností na odborných komisích?

Domnívám se, že skutečná pravice by neměla mít žádnou potíž pomoci trhům od špatné ke kýžené funkci. Oheň je také dobrý sluha ale špatný pán. V tomto případě by například omezení přístupu na komoditní trhy čirým finančním spekulantům mohlo být konstruktivním řešením. Nechci propagovat odklon konzervativní pravice od obdivu k maximální ekonomické svobodě. Zastávám se mantinelů oddělujících virtuální spekulace, které škodí, od prospěšných spekulací účastníků reálných trhů se zbožím a službami. Podobně mnohé státy nedávno zavedly zákaz tzv. "shortování" na burzách, tedy spekulací na pokles hodnoty využívajících zápůjčky kapitálu. Není na tom nic levicového, je to postup konzervativní, který se liší od postupu ultraliberálního jako ostatně v řadě jiných případů, ačkoliv to (TOP)elity české rádO(DS)bypravice nepřiznají nebo nevědí.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.