Dnešní datum: 23. 08. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Fejetony a básně >> Takový šedý pavouk... Pohádka nejen pro děti

Fejetony a básně

* Takový šedý pavouk... Pohádka nejen pro děti

Vydáno dne 01. 10. 2000

„Tati, tati! Kam nás dneska vezmeš na výlet? Slíbil jsi nám to.“ To jsem si zas dal, uvažoval jsem v duchu. V zoologické jsme byli minule, do muzea je nedostanu. „Víte co?“ rozhodl jsem se náhle, „Chcete vidět největšího pavouka na světě?“ A bylo to.

Zavedl jsem vás dnes všechny do jednoho velkého domu se spoustou všelijakých místností a místnůstek. V každé takové místnosti či místnůstce je podobný nábytek a vůbec všelijaké jiné vybavení, místnosti jsou si podobny jako vejce vejci. Chcete se do nějaké z nich podívat blí ž a poznat jejich obyvatele zblízka? Nu, nic nám nebrání, abychom tak neučinili. Tak se třeba podíváme sem …

Levný koberec z umělé hmoty, pár skříní se spoustou papírů u holých bílých zdí, další spousta papírů na stole s počítačem, jedno okno propouští do místnosti pár sporých slunečních paprsků, které osvětlují to, co sedí na židli u stolku a zuřivě buší do klávesnice počítače. Ano, je to on, obyvatel této místnosti, velký šedý pavouk, podivný pavouk s dvěma nohama místo osmi, bez klepítek a hlavohrudi, ale je to přesto pavouk. Zuřivě tluče něco do počítače a podivně se přitom pošklebuje.

To je tedy ta stvůra, tady je centrum oné pavučiny! Tento tvor, vládce pavučiny, otravuje denně milióny mozků jinak slušných a poctivých lidí. Působí na jejich myšlení, ohýbá je podle své potřeby, likviduje bez slitování ty, kteří si dovolí postavit se proti.

Štve lidi proti sobě, vyvolává nesmyslné a zcestné konflikty, působí zmatky a pozdvižení všude tam, kde se mu to hodí. To není obyčejný pavouk, který své oběti vysává z hladu, tenhle tak činí pro své vlastní potěšení, z vlastní nesmírné podlosti, z komplexu méněcennosti, z nenávisti ke všemu, co snad jen zdánlivě zaručuje nějaký řád a pořádek, ze závisti, ze vzteku. Je to stvůra, před kterou je třeba mít se na pozoru, jinak vás semele, očerní před miliony nevědomých, kteří vás pak budou obviňovat z toho, co jste nikdy neudělali. Nemůžete se nijak bránit, nemůžete dělat vůbec nic. Pavouk ze své kanceláře tahá za nitky a zamotává vás do svých sítí stále víc a víc, až vás nakonec vysaje, zneškodní či úplně předělá k obrazu svému.

Pavouka nemů žeš zastavit. Sám se sice občas naoko pohádá s těmi, kteří mu sami čas od času přihrají tučné sousto, ale nikdy proti nim nic nepodnikne. Taková drobná škádlení mu jen zvýší popularitu mezi nevědomými a pavouk to dobře ví. Je totiž takřka vševědoucí. Ví o všem, co se kde stalo, a ví co a jak se tam stalo, i kdyby se stal nějaký trestný čin, pavouk zná odpověď na všechny otázky dřív, než policie vůbec zahájí pátrání. Často se sice splete, to je mu ale úplně jedno, obě ť omylu je už v té době dávno rozcupována na kousky a to je to, co mu dává onen bla žený pocit sebeuspokojení.

Je to rozený komediant. Neustále chce být vidět, cpe se do televize, žvaní o věcech, jimž vůbec nerozumí, ale je rád, že ho ostatní poslouchají a přikyvují jeho nesmyslům.

To pavouka velmi bla ží, příjemně to ztišuje jeho komplexy, ale hned po skončení vysílání běží do své kanceláře a dál spřádá svou pavučinu nenávisti. Ví, že se ho společnost již nikdy nezb aví.

„Tati, já se bojím! Je strašně hnusnej!“ „Neboj, už půjdeme“, řekl jsem a opatrně zavřel dveře s velkým nápisem DNES.


[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.