Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Čeština >> Stále krásná, stále inspirativní, stále žádoucí

Čeština

* Stále krásná, stále inspirativní, stále žádoucí

Vydáno dne 08. 06. 2005

V poslední době se vyrojilo hned několik knih, zabývající se českým jazykem jako takovým, ovšem nikoli knih jazykovědných, avšak knih spíše literárního obsahu. I když přímo označení beletrie by bylo zase příliš odvážné.

Třetí vydání Patrika Ouředníka „Šmírbuchu jazyka českého. Slovníku nekonvenční češtiny“ v nakladatelství Paseka, údajně obsahuje přes šestnáct tisíc výrazů z poválečného nespisovného jazyka, byť povětšinou nespisovného jazyka literárního. V této éře však jazyk mluvený a úmyslně nespisovný jazyk spisovatelů se přeci jen kryjí více, než dříve bylo zvykem.

Tentýž vydavatel již dříve představil „Hantýrku pro samouky“ Radovana Krátkého, což je humorně podaný přehled starší i nové, především pražské ale i jinoměstské lidové češtiny formou svérázné „cvičebnice“ (častá jsou cvičení ve stylu čtěte a překládejte či tvořte věty ze slov), doplněný výběrem stylových ilustrací vybraných povětšinou ze starších tisků hodnoty průměrné a nižší.

Nakladatelství Dokořán uvedlo na trh jubilejní oslavu naší mateřštiny, „Tisíciletou“ jazykovědce a bohemisty Dušana Šlosara. Povolaný autor tu formou krátkých esejů líčí roztodivné epizodky i větší a zásadní etapy vývoje jazyka formou lehce stravitelného a přitom osvěžujícího i poučného čtení. Kniha, vydaná takřka v básnické úpravě, je doplněna ilustracemi Jana Šteklíka.

„Ostravsko-český slovník, zejména pro Čech obyvatele, nejvíce pak pro města hlavního obyvatele“ od Pavla Janečka, vydaného vydavatelstvím Repronis, prozrazuje již svým názvem, oč jde. Tatáž firma vydala též „Denik ostravaka“ co by tištěnou podobu internetového deníku jednoho ostravského chachara.

Co tyto knihy spojuje? Především zájem o jazyk, který se ukazuje jako stále živý, krásný a hlavně životaschopný. Nejen, že v něm vzniká psaná literatura, v tomto jazyku (stále ještě) většina obyvatel českých zemí běžně hovoří doma u stolu, při zábavě i práci a tento jazyk se vyrovnává (úspěšněji a čestněji, než to zpočátku vypadalo) i s přívalem nových slov a vědeckých objevů v posledních patnácti letech. Anebo je to obava o osud jazyka, jemuž hrozí zánik? Někdy sice mám také takovéto myšlenky, ale po přečtení uvedených spisů jsem je opět zaplašil. Tyto nevznikly jako Jungmannův slovník na zachycení jazyka, který za dvě generace zanikne zcela. Tyto vzešly z jazyka plného síly. To je dobrá zpráva. Newspeak má v českých zemích zdatného soupeře.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.