Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Slet pravdoláskařů na Filozofické fakultě UK k výročí 17. listopadu 1989 a povídání o demokracii.

* Slet pravdoláskařů na Filozofické fakultě UK k výročí 17. listopadu 1989 a povídání o demokracii.

Vydáno dne 18. 11. 2013

Občanské sdružení "Vraťte nám stát" uspořádalo diskuzní panel pro veřejnost na Filozofické fakultě UK v neděli 17.11 v 11 hodin k výročí 17. listopadu 1989. Diskutovat se mělo především o závadách naši dnešní demokracie a kam kráčí.

Mezi panelisty byli doc. Petr Pithart, Petr Havlík (bývalý manažer ODS), filozof Václav Němec v roli moderátora, politolog Lukáš Jelínek a nakonec politolog z Hamburku Petr Robejšek. Mezi hosty a posluchači se pohybovala s mikrofonem aktivistka Adriana Krnáčová, známá bojovnice proti korupci, která nám začala v poslední době radit v neziskovce Národní zdravotnické forum jak vylepšit, čili zničit (amerikanizovat) naše zdravotnictví podle slovenského vzoru, což se naštěstí nepodařilo. Nyní se tedy opět objevuje na veřejnosti jako bojovnice proti korupci a zlepšování demokracie. Určitá deziluze, kterou prožívá plno občanů nemá kořeny v chybách demokracie, či její nedokonalosti, jak se domnívají levicoví filozofové, ale kořeny nespokojenosti leží v rozkladu státu, který není schopen fungovat a být potom právním státem. Jednání zahájil filozof Václav Němec, který představil postupně všechny panelisty a zavzpomínal na stávku a revoluční dny podzimu 1989. Poté udělil slovo Petru Pithartovi, který svým vystoupením dával naději na skutečně zajímavou diskuzi, kterou však moderátor mnohdy nechal rozpliznout do obyčejného "havlovského blábolení". Petr Pithart především zdůraznil, že na podzim 1989 nedošlo k žádné revoluci, protože nebyl splněn prvek rizika a ochoty přinést oběť za výsledek.Pithart dále připomenul článek, který vyšel 20.11.1989 s názvem "Z čeho nás bude bolet hlava?". Další panelista Petr Havlík listopadové události označil za dohodu o předání moci s přenecháním ekonomického vlivu. Připomenul, že společnost Penta byla založena generálem StB Aloisem Lorencem. Havlík se celkem rozumně vyjádřil, že u nás není konzervativní pravice založená na hodnotách. Politolog Jelínek také zavzpomínal na listopadové dny a o tom, jak se připojil k protestům.Kritizoval současné sociální poměry. Petr Robejšek označil za zdroj současného marasmu pohodlnost národa, který si vše nechá líbit.

Následně byla věnována půlhodina na dotazy z pléna. Bylo vidět, že Pithartův výrok o tom, že žádná revoluce v roce 89 neproběhla našel odezvu a přihlásilo se několik účastníku do diskuze z pléna. Jednak to byly dotazy na účast KGB na listopadovém převratu atd. a na pozadí listopadového puče. Pak ovšem padaly nesouvisející dotazy na přímou demokracii, jinými slovy debatní blok vůbec nerozvinul do diskuze Pithartovu myšlenku, že u nás k žádné revoluci nedošlo, což byla do jisté míry chyba moderátora, že debatu nechal rozpliznout do "nikam". V další debatním bloku opět zapadl velmi zajímavý příspěvek výzkumníka z pléna, který konstatoval, že UV KSČ a Československo od roku 1987 vyváděly majetek státu do zahraničí, aby se později mohl vrátit jako "zahraniční investiční" kapitál. Bohužel moderátor nebyl schopen ani tento zajímavý poznatek dále rozvíjet a celou diskuzi tlačit do povídání o demokracii v havlovském duchu. Uvedený diskutér takové jednání označil za jasnou přípravu na puč a zajištění ekonomického pozadí na situaci po převratu. Novinář ze Švédska se podivoval, proč se v Česku nezakládají politické strany a lidé se v nich neangažují, což Petr Robejšek viděl trochu jinak. I v protestní volbě protestního hnutí Okamury viděl odmítnutí současného stavu politiky a tedy i určitou volbu.Na závěr se přihlásil jako poslední diskutující posluchač z z pléna s upřesněním, že Pithartovo hodnocení, že k revoluci nedošlo je správné, ale příčina problémů leží v tom, že Tigrid vyprojektoval politický vývoj na základě sovětsko-amerických dohod tak, že se nebude nic měnit.Tedy místo budování státu západoevropského typu se měla skloubit občanská společnost a kapitalismus. To, že to nefunguje vidíme dnes, protože dochází ke zhroucení státu. Není to vada demokracie. Takový popis lze považovat za výstižný. Dále anonymní diskutující vyjádřil údiv nad badateli z USTRu, že ani po 24 letech nebyli schopni zjistit, že zásady kuponové privatizace se projednávaly od roku 1986 na UV KSČ na 13. odd u soudruha Hegenbarta, kam docházely nejprověřenější kádry z Prognostického ústavu. Lukáš Jelínek jakožto člen dozorčí rady USTRu se k této instituci hrdě přihlásil, nicméně jeho odpověď byla opět do ztracena. Tak skončilo odpolední povídání na filozofické fakultě. Společnost je dnes mnohem dál, než ti kteří jí chtějí vnucovat svoje témata. Kdyby na místech některých panelistů seděli někteří lépe informovaní a přemýšliví posluchači, debata by byla bezesporu zajímavější.

Euroskeptický optimista


Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.