Dnešní datum: 19. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Škodlivé zisky Goldman Sachs a virtuální svět finančních analytiků

Hospodářství

* Škodlivé zisky Goldman Sachs a virtuální svět finančních analytiků

Vydáno dne 23. 07. 2009

Peníze Finanční a hospodářská krize ustupuje, ujišťuje nás šéf FEDu Ben Bernanke. Mnozí finanční a mediální mágové jásají nad nečekaně vysokým kvartálním ziskem Goldman Sachs a opatrně prorokují návrat do býčích časů. Vzhledem k tomu, že GS je patrně nejvýznamnější bankou v celém systému amerického finančnictví, zdají se být optimistické předpovědi hospodářského růstu v USA oprávněné. Také této pohádce věříte?

Jak píše Financial Times, GS je patrně největším vítězem probíhající recese. Část vykázaného zisku slibuje rozdělit ve formě vyšších odměn svým zaměstnancům. To by dojalo i cynika. Kdo má alespoň špetku citu pro spravedlnost, nemůže se však z této zprávy upřímně radovat. Slovy Rona Paula, na největší finanční krizi v dějinách, jejíž vážné důsledky v hospodářském i politickém životě se plně projeví teprve v následujících letech, má spolu s FED a americkou vládou svůj díl viny i konglomerát největších amerických bank v čele s GS. Nejedná se přitom o překvapivé zjištění, uvážíme-li, že poslední americké administrativy a vedení GS vykazují pozoruhodný personální překryv. Toto pojítko mezi oběma institucemi v kontextu současné krize asi nejviditelněji reprezentuje Henry Paulson. Bývalý šéf GS se jako člen poslední Bushovy vlády na adresu americké ekonomiky vyjádřil v roce 2007 těmito slovy: „za celou moji dosavadní kariéru nebyla v lepší kondici“. V podobném duchu se vyjadřoval i současný šéf FEDu Ben Bernanke, když v květnu 2007, tedy na počátku krize na trhu s nemovitostmi, prohlásil: „Nemyslíme si, že se potíže na subprime trzích přelijí do celého finančního systému“. V srpnu 2008 Paulson s Bernankem ujišťovali americkou veřejnost, že po záchraně Bear Stearns již další akce tohoto druhu nehrozí, neboť „základní kameny americké ekonomiky jsou pevné a zdravé“. Hlavně nepanikařte, investujte, půjčujte si, vše je naprosto v pořádku.

V září již Paulson hovořil zcela jinak. Varoval před globální finanční kalamitou, a jak jsme se mohli nedávno dočíst, na uzavřeném jednání v Kongresu strašil kolapsem celé americké ekonomiky, stanným právem a občanskými nepokoji. A začal, navzdory původnímu příslibu vykupovat toxická aktiva, lít do poloznárodněných amerických bank peníze. To se to panečku hospodaří, když trestem za evidentní selhání managementu firmy jej nejen její sanace, ale i další finanční zajištění nejvýše postavených banksterů. Projde jim tato nemravnost?

Přepokládal bych, že lidé, kteří neodhadli skutečný stav finančního sektoru, budou hnáni k odpovědnosti, politické i trestní. Na místo toho byli obdařeni novými pravomocemi a pověřeni vedením záchranných operací. Opravdu výborný vklad do obnovy důvěry ve finanční sektor...

Ať už nás finanční analytici o konci hospodářské krize přesvědčují sebevíc, reálná ekonomika se vlivem systémových vad ekonomiky finanční ze dna rozhodně nezvedá. Jak správně píše bývalý poradce prezidenta Ronalda Reagana Paul Craig Roberts, ono se ve skutečnosti ani nemá co zvednout. Americký průmysl se nachází v dlouhodobé odbytové krizi a na americkém HDP vykazuje rok od roku nižší podíl. Nezaměstnanost roste a podle některých nevládních statistik dosahuje téměř 20 %. Neschopnost Američanů splácet dluhy, nahromaděné v éře uměle levných peněz a neomezeného přístupu k úvěrům, se tím ještě více prohloubí. Roste počet lidí, kteří přišli nejen o práci, ale i o střechu nad hlavou, v některých státech vyrůstají první stanová městečka. Ale hlavně že se americká ekonomika odrazila ode dna a finanční šarlatáni z GS a spřátelených institucí vykazují miliardové zisky.

Převzato z blogu autora.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Michal Semín | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.