Dnešní datum: 19. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Růst HDP jako předpověď počasí

Hospodářství

* Růst HDP jako předpověď počasí

Vydáno dne 12. 06. 2005

V souvislosti se zprávami o překvapivě vysokém růstu HDP v naší zemi v prvním čtvrtletí letošního roku (o 4,4 % meziročně) se objevily úvahy o přesnosti statistických měření nejen ekonomických veličin a o jejich skutečné vypovídací hodnotě. Mnozí nad tak relativně dobrým výsledkem kroutí hlavou v souvislosti s probíhající krizí vlády a hlavně svými pochybnostmi o vladařských schopnostech české vlády v posledních několika měsících. Objektivním důvodem k překvapení pak je hospodářská situace v zemích, které jsou hlavními obchodními partnery ČR, kterou lze nejspíše nazvat jako stagnaci.

Statistika je vděčným tématem k pochybám i úsměškům. Příznačný je známý případ započítávání letadel dovážených do ČR k opravám, jejichž hodnota byla započítávána do kategorie dovozu (při vrácení opaveného stroje naopak do kategorie vývoz) a tak docházelo k rozkolísávání meziměsíčních výsledků zahraničního obchodu, které tak byly v podstatě nepoužitelné. Nejsou to jistě jen problémy českých statistiků. Výsledky vzájemného obchodu různých zemí se ve statistikých těchto zemí liší vždy a někdy dost zásadně.

A například výroční zprávy ministerstva zemědělství USA (USDA) téměř pravidelně uvádějí zcela rozporné údaji o světovém obchodu s masem. Podle USDA tak například loni stoupl celkový světový dovoz hovězího masa, přičemž v dalším odstavci se dozvíme, že celkový světový vývoz hovězího masa klesl. Jelikož se jedná o světový dovoz a vývoz a z logiky věci plyně, že co se vyveze, musí se někam dovézt, měly by být přece alespoň trendy shodné.... Ale USDA to nevadí a jejich zprávami se řídí komoditní burzy a obchodníci po celém světě.

Paradoxní je do značné míry i fakt, že výpočet hrubé domácí produkce vychází ze spotřeby ekonomických subjektů. Přes veškerou logiku, kterou této metodice musíme přiznat, je zarážející představa, že ke zvýšení produkce v ČR přispějete tím, že se například stavíte v hospodě na pivo a ne tím, že třeba vypěstujete jahody.

Zajímavou informací také je, že do HDP je podle nové metodiky započítávána například i prostituce a příjmy z ní. Samozřejmě jde o odhady příjmů z této a jiných částí šedé ekonomiky.

Proto je zarážející, jaký vliv je statistickým zprávám o vývoji hospodářství přikládán i seriozními finančníky a ekonomy. Například měnové kurzy na takové zprávy evidentně reagují a někdy velice výrazně. Představa, že česká koruna posílila díky většímu nasazení nemravů na E55, které statistici svou dokonalou metodikou zaznamenali a započetli do HDP, je téměř absurdní. Je však také pravdou, že v ekonomice se i peníze z těchto činností objevují. Horší je vědomí oněch velkých chyb, nedostatků a doodhadů ve statistických metodikách a výkazech nejen o zahraničním obchodě.

Možná ani sami statistici nevědí, jaká je pravděpodobnost, že jejich údaje o růstu HDP jsou správné alespoň na desetinu procenta. Přesto se podle každé desetiny tohoto procenta řídí šéfové podniků, bankéři, makléři, politici a spousta dalších expertů.

Ale můžeme se jim divit? Něčím se řídit přece musí. Předpovědi počasí také vždy zcela nevycházejí. A ty dlouhodobé vycházejí snad jen na 65 %. A přesto si podle nich mnoho lidí bere dovolené. A armády si podle nich plánují rozsáhlé vojenské operace zásadního významu. Že jim strategie útoku založená do značné míry na počasí vyjde jen na 65 %? Podle něčeho se prostě řídit musí, takže dlouhodobé předpovědi počasí vyžadují.

Podobně je nutno nahlížet na statistické údaje a makroekonomické ukazatele. Nějaká desetina procenta patrně bude špatně, dost možná je skutečnost jiná o půl procenta. Možný, ale nepravděpodobný je i větší rozdíl oproti skutečnosti. Statistiku nemůžeme přeceňovat. Ale jinou nemáme a nezbývá, než se smířit s její nedokonalostí a zároveň nenahraditelností.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.