Dnešní datum: 17. 02. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Reportáže >> Rozhovor se skupinou Twierdza

Reportáže

* Rozhovor se skupinou Twierdza

Vydáno dne 02. 03. 2003

Twierdza (Tvrz) patří v současné době k nejúspěšnějším na polské hudební scéně. Hraje širokou škálu stylů, od melodického po tvrdý rock, s velice jasnými a přímočarými texty, v nichž není místo pro skryté významy a metafory. Twierdza je velice populární mezi mladými polskými nacionalisty, o čemž svědčí i na nacionalistickou skupinu neuvěřitelné množství odehraných koncertů.

Mohli byste úvodem říci něco víc o vaší kapele?

Skupina byla založena roku 1999 v Legnici a už dva roky vystupuje v tomto složení: Paweł - zpěv, kytara a klávesy; Tomek - perkuse; Marcin - basovka. Do současné doby jsme vydali dvě kazety a hostovali jsme na dvou kompilacích.

Vaše texty jsou jednoznačné, za nic se neskrýváte, otevřeně kritizujete demoliberální systém. Mohl bys čtenářům říct, jaké jsou vaše nejvážnější výhrady vůči němu?

Nejčastěji kritizujeme liberální individualismus, nedostatek zodpovědnosti, klamání a propagaci světonázorově indiferentních postojů. Podle nás se vlastenectví začíná tam, kde se láme egoismus jednotlivce.

K vašim nejznámějším písním patří Španělský bojovník. Projevujete v ní otevřené sympatie vůči Frankovi. Čím je vám generál Franco tak sympatický?

Vážíme si generála Franka za nekompromisní válku s komunismem a za to, že dokázal činy potvrdit sepjetí s ideami a hodnotami, které vyznával a kterým byl věren až do konce svých dní.

Vaše skupina patří k nejúspěšnějším v dnešním Polsku - během dvou let jste nahráli 2 MC, hodně koncertujete. Jak vnímají váš úspěch protinacionalistická média?

Média používají nejúčinnější z možných zbraní - mlčení. Občas pouze některá místní média - zvláště po koncertech -, inspirována místními anarchisty či "antifašisty z povolání", o nás napíší cosi málo příjemného (a málo pravdivého), ale tím se nevzrušujeme. Mnohem lépe o nás píše pravicový tisk.

Co si myslíte o úloze katolicismu v nacionalistickém hnutí?

"Katolicismus není přísadou polskosti, zbarvující ji určitým způsobem, ale určuje její základ," jak říkal velký Polák Roman Dmowski. Praxe dokazuje, že bez silných morálních a duchovních základů se daleko nedojde.

Co byste řekli k současné situaci nacionalistického umění v Polsku? Co si myslíte o jeho současném vývoji?

Máme dost slabou scénu, ačkoli od určité doby lze vidět jisté oživení. Naším problémem je nedostatek lidí - mnoho z nás se musí činně angažovat v politice a nemá čas na jinou činnost. Máme také málo finančních prostředků na naši činnost.

A jak vnímáte vývoj evropské nacionalistické hudební scény? Máte na ní nějaké oblíbené skupiny?

Od jisté doby lze vidět známky rozvoje národní scény - objevuje se mnoho nových tvůrců a stále více hudebních stylů. Také profesionalismus skupin je stále uspokojivější. Nejvíce si ceníme Vae Victis, Ile de France, Estirpe Imperial a Hobbita.

Jak se díváte na úlohu umění v nacionalistickém hnutí?

Role sjednocující - vůdce, inspirátor. Stavíme se za angažované umění. Umění bereme jako jeden z prostředků ve válce o duši a o vliv na lidské vědomí.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.