Dnešní datum: 24. 08. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Říjen 1918

Kultura

* Říjen 1918

Vydáno dne 01. 10. 2000

autor A. Klimek, vydala Paseka r. 1998, náklad 3000 výtisků, cena 279,- Kč

Antonín Klimek, autor dnes recenzované knihy, není příznivcům historie osobou neznámou. Je autorem několika vynikajících knih, zabývajících se převážně historickými událostmi z období první republiky. Jmenujme zejména dvoudílnou práci Boj o hrad, popisující události týkající se zejména tzv. Hradu, to jest politické skupiny okolo prvorepublikových presidentů T. G. Masaryka a E. Beneše, ovšem tuto oblast přirozeně přesahuje a popisuje i politické události, které přímo s Hradem nesouvisí. Kniha byla odbornou veřejností přijata s takřka s bezmezným nadšením, horší už je to s veřejností laickou, protože Masaryk s Benešem často na pozadí událostí vyhlížejí jako dvojice politických gangsterů. To samozřejmě boří staré pomníky v myslích občanů, u nichž je zejména T. G. M. někým na způsob sv. Václava.

Říjen 1918 se oproti výše jmenovanému dílu věnuje z větší části dnes stále oblíbenější tzv. historii dnešního dne. Jedná se o popis běžného života obyčejných lidí, kdy jsou často významné politické události zatlačeny do pozadí a pozornost je věnována všedním starostem. Kniha výtečným způsobem balancuje na hranici obého, dokáže skloubit obrazy „velké“ politky s obrazy běžných lidských starostí, které jsou tak často právě velkou politkou ovlivňovány. Klimek věrně zobrazuje den pod ni události měsíce října roku 1918, doby bezprostředně předcházející vzniku Československého státu. Vše je zobrazeno ze zcela nového, často velice překvapivého úhlu pohledu. Jednotlivé kapitoly jsou nadepsány daty jednotlivých dní a obsahují popis událostí, které se ve jmenované dny staly, ať už se jedná o významná politická jednání, situaci na frontách, popisy problémů se zásobováním či s postupujícíc epidemií španělské chřipky a tragédií rodin a jednotlivců s nimi spojených, zajímavé články z novin, od návodů na úsporu mouky až po černou kroniku, či o popis počasí, které ten který den panovalo. Tak se člověk dozví o tom, jak jistý Nagy rozbil válečnému invalidovi v tramvaji hlavu lahví, ale také o tom, jak otřesná tragédie postihla rodinu Jaroslava Vrchlického následkem chřipky. Kniha je doplněna poutavými dobovými obrázky a fotografiemi, od fotografií zbraní rakouské armády až po dobové kreslené vtipy. To vše dohromady velice plasticky vykresluje atmosféru této vypjaté doby, s jejími starostmi i nečetnými radostmi. Největší pozornost se samozřejmě dostává 28. Říjnu, dni vzniku samostaného státu. Průběh dne je líčen do nejmenších podrobností, do detailů, o nichž nemá průměrně vzdělaný čtenář vůbec tušení, a které na pozadí výbušných událostí vyhlížejí často velice komicky. I to však s těmito slavnými dny naší historie souvisí a člověk se může jen trpce pousmát nad nadšením prostých lidí, kteří nemohli vidět do budoucna a tušit tak, co je v příštích letech čeká.

Jen stěží si dokáži představit, jakou mravenčí práci si musel autor knihy dát s vyhledáváním příslušných informací v archivech a s jejich selekcí. Vybral a sestavil je však výtečně, kniha je na historickou práci velice čtivá a čtenář se nenásilnou formou dozvídá o událostech, které se ani ve středoškolském dějepisu nedozví a které by znát měl. Pokud bych už měl něco kritizovat, pak je to zcela chybějící jmenný rejstřík, což činí hledání v knize poněkud nepřehledným. To je ovšem jen kosmetická vada a zájemce o tuto knihu by neměla odradit

Mimochodem, víte o tom, že sušená řepa se může stát základem pro vynikající koňak?


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.