Dnešní datum: 20. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Protijochovská opozice není jednotná a panikaří

Z domova

* Protijochovská opozice není jednotná a panikaří

Vydáno dne 07. 09. 2010

Tydlitátová Když vyšlo najevo, že si premiér Petr Nečas vybral jako jednoho ze svých poradců ředitele Občanského institutu Romana Jocha, na levici se vzedmula vlna nevole.

Netrvala ale dlouho a levicová uskupení a osobnosti se mezi sebou začaly hádat - důvodem jsou názorové rozdíly, které mezi nimi panují v jiných politických otázkách.

"Roman Joch stojí na zcela protichůdném břehu než já, zastává názory, které jsou v příkrém rozporu s mými ideály a jeho argumentaci považuji za demagogickou. Zcela chápu, že jeho zvolení za poradce v oblasti lidských práv lze pokládat pouze za výsměch a provokaci, za demonstraci moci a síly vítězů voleb. Nesouhlasím s ní a domnívám se, že přispěje k další demoralizaci společnosti," nechala se například slyšet Věra Tydlitátová, šéfka Ligy proti antisemitismu.

Přesto ale nechce podepisovat "protijochovskou" petici, která nedávno vznikla. "Mezi iniciátory a signatáři petice jsou lidé, s nimiž jsem ve stejném rozporu jako s panem Jochem. Jsou to ultralevicoví aktivisté vystupující proti státu Izrael, antisemité podporující islamistický terorismus, brojící proti našim spojencům a proti závazkům, které ze spojenectví vyplývají (umístění radarové stanice u nás), a příznivci komunistických diktatur," tvrdí Tydlitátová.

Na mysli tak má například Jana Májíčka, jednoho z mluvčích protiradarové iniciativy, ale jinak představitele ultralevicové Socialistické solidarity, který sympatizuje s protiizraelskými režimy na Středním východě.

"Podepisování petic a demonstrování považuji za celkem bezvýznamné aktivity, které sice uspokojí svědomí, a dokonce přilijí trochu adrenalinu do žil, ale nemají žádný praktický dopad a slouží pouze ke zviditelnění ambiciózních jedinců a k vybití emocí," tvrdí také Tydlitátová.

Kritikům Jocha také vytkla, že nepoužívají při své argumentaci pořádné analýzy jeho skutečných postojů, ale pouze manipulují jeho výroky, které vytrhují z kontextu a dezinterpretují.

Tím ihned vyvolala reakci dalších lidí, které svedla dohromady Jochova nominace a kteří se pohybují kolem nedávno založené levicové protestní iniciativy ProAlt.

Například levicový publicista hlásící se ke svobodnému zednářství Ivan Odilo Štampach Tydlitátovou kritizuje, že jednotu protijochovské opozice bortí.

"Nové úkoly v nastalé situaci vyžadují jednotu," napsal Štampach v článku pro levicový server Deník Referendum. A Tydlitátové přímo domlouvá: "Ušlechtilá intelektuálka pomluvená a napadená fašisty naplive do očí svým obhájcům a pokládá za ukřivděného téměř fašistu stojícího na prahu Strakovy akademie. Pak v obsáhlé diskusi sama se sebou ubírá plyn. Asi jí dochází, jak nekonsistentní je její postoj," napsal Štampach, který si připadá jako v "Jiříkově vidění".

"Takový člověk nemůže být mým spojencem," trvá si ale na svém Tydlitátová a připomíná, že Májíček vyjadřoval sympatie teroristické organizaci Hizballáh. Zopakovala znovu, že není dobré spojovat se účelově s kýmkoliv, že petice a demonstrace nejsou příliš efektivním politickým nástrojem, byť jsou legitimní, a že není správné používat neférové prostředky, vytrhávat citáty z fejetonů a lehkých komentářů a vydávat je za politická prohlášení protivníka.

V následné diskuzi se Štampach obrátil na Tydlitátovou přímo. "Paní Tydlitátová, nikoho by nezajímalo, že jste nepodepsala petici proti Jochovi. nikdo to od vás neočekával, asi by si toho nikdo nevšiml. Pokládala jste však za potřebné své nepodepsání (celkem zbytečně) obhajovat," zlobí se Štampach.

"Když protestuji proti zastánci autoritativního pravicového režimu, obhájci mučení zajatců a střílení do demonstrantů, mohl bych sledovat, kdo jiný se k tomu připojil nebo ještě připojí. Jistě bych našel někoho, kdo se při jiné příležitosti vyslovil radikálně. Ale nehledím na to. Stavím se v soukromé debatě i veřejně za Vás a protestuji proti fašizujícímu Jochovi v roli poradce pro lidská práva bez ohledu na to, co si kdo jiný o tom myslí," vzkázal kolegyni.

Ta se opět vůči Štampachovým slovům ohradila. Označila je za téměř fanatická a některé Štampachovy výrazy přirovnala k mluvě předlistopadových propagandistů. Odmítla také, že by Joch byl "téměřfašista", jak ho Štampach nazývá.

V hodnocení Romana Jocha tak souhlasí s Fedorem Gálem, který v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz odmítl, že by byl Joch extrémistou. Naopak ho označil za konzervativního myslitele.

Náladu mezi Jochovými odpůrci a vůbec kritiky současné pravicové koalice shrnul jiný levicový publicista Ondřej Wolf slovy "průšvih" a "panika".

"Domácí (levicová) scéna je v panice a zkratkovitá. Spouštěčem této paniky se staly mediální úvahy premiéra Nečase o jmenování Romana Jocha na místo poradce pro lidská práva. Používám-li slovo panika, rozhodně tím nechci snížit vážnost situace samé, ale chci vystihnout způsob naší reakce na tuto situaci," napsal Wolf.

Zastal se protijochovské petice, ale i Tydlitátové. "Prostě jsme paničtí, vyděšení a zkratkovití. To není morální vada a není potřeba hrát si na ´nadvěcné´ majstry," dodal také.

První zprávy


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Adam Bartoš | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.