Dnešní datum: 20. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Proč říci ano referendu o radaru

Z domova

* Proč říci ano referendu o radaru

Vydáno dne 09. 08. 2007

prozakladnu Vypjatá diskuse o případném umístění radarové základny na českém území připomíná místy vše, jen ne seriozní debatu. Emoce místo racionálních argumentů padají na obou stranách. Vládní expert pro umístění radaru Tomáš Klvaňa si před nedávnem do médií postěžoval na „neopodstatněné předsudky“, které z úst nespokojených občanů zaznívají. V takovém hodnocení má jistě pravdu. Zamysleme nad celým problémem, skutečně by o radaru měli rozhodovat pouze „experti“? Lze ignorovat názor drtivé většiny populace, ať už je podložený více, či méně racionálními argumenty?

Bohužel neexistuje jednotný zákon, který by striktně vymezoval situace, kdy se má referendum vypsat a kdy nikoli. Na druhou stranu asi nelze čekat, že se nám v zákoně podaří vymezit veškeré případy, které v budoucnu mohou nastat.

Umístění radarové základny USA na našem území znamená narušení suverenity území České republiky a k takové otázce by občané měli mít právo vyjádřit se pomocí hlasování v referendu. Nejedná se přitom jen o územní suverenitu, postavením radaru vyjadřujeme souhlas s jednostrannou (americkou) bezpečností a obrannou politikou a protože členy federace spojených amerických států na rozdíl například od NATO, nebo EU nejsme, jedná se o otázku, která by měla být diskutována (a také rozhodována) podstatně šířeji, než jen na půdě parlamentu.

Častým protiargumentem je tvrzení, že otázka je natolik závažná, že uspořádat referendum a nechat rozhodovat „neuvědomělé“, by bylo čistým populismem a dalo by možnost rozhodnout do „nepravých“ rukou. Předně, toto tvrzení „o babičce z Horní dolní“, která o otázce protiraketové obrany nic neví a neměla by tedy rozhodovat, je velice nekorektní. Přistoupili-li bychom na něj a nechali o otázce radaru rozhodovat pouze těch několik stovek poslanců a senátorů, kde máme jistotu, že je každý z nich expertem na radar? Mimo Tomáše Klvani, který navíc poslancem ani není a možná Vondry, Zaorálka a několika dalších odborníků na zahraniční politiku jednotlivých stran, mínění ostatních poslanců a senátorů není podle mě o nic větší, než to, co o radaru vědí občané, resp. jaké informace si mohou sehnat. Veškeré informace lze získat z materiálů, které sama vláda doporučuje. Nebo snad nejsou pravdivé?

Bojí se snad vláda neúspěchu? Nedochází ji, že pokud jsou občané dnes rozhořčeni jen samotným záměrem radar postavit, tak v případě, že k rozhodnutí dojde za zavřenými dveřmi parlamentu, bude jejich rozhořčení o to větší?

V žádném případě nechci bránit excesy typu házení vajec po vládních expertech, či komukoli jinému, hrubé nadávky a pořvávání hesel proti bez argumentace. Na druhou stranu, jestli si většina populace (a většina populace je proti výstavbě radaru) utváří odmítavý postoj na základě předsudků, těžko s tím něco uděláme.

V takovém případě nelze než souhlasit s nedávným prohlášením prezidenta Klause, který apeloval na české zákonodárce, aby respektovali odmítavý postoj obyvatelstva. Jednat opačně proti takto výraznému většinovému názoru by bylo nedemokratické. A žijeme-li v demokracii, „většinový názor“, až už je podložený racionálními, nebo iracionálními argumenty, by měl být respektovaný. Měla by mu být dána možnost vyjádřit se v referendu.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ondřej Šlechta | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.