Dnešní datum: 18. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Příhoda: Vítězství propagandy nad etikou

Z domova

* Příhoda: Vítězství propagandy nad etikou

Vydáno dne 04. 01. 2005

Petr Příhoda přednáší budoucím lékařům etiku. Možná by se ho nějaký student mohl zeptat, jestli je etické například zneužívat nepolitickou tiskovinu jménem Katolický týdeník k velmi neetické politické agitaci, nebo v Hospodářských novinách kádrovat nositele jiného názoru.

Příhoda, dlouholetý Pithartův poradce, neváhá vtloukat do hlavy čtenářům Katolického deníku, že ODS má s komunisty podobnou touhu po moci. Proč to píše? Aby jeho katolické ovečky nepřemýšlely o tom, že současná vláda se křečovitě drží moci většinou pouhého jednoho Kottova hlasu navzdory tomu, že jí voliči v uplynulém roce řekli třikrát hlasité NE. Má své čtenáře za hlupáky, kteří se po jeho slovech budou více bát opoziční ODS, která už sedm let žádnou moc nemá, než vlády, kterou drží u moci jednou přeběhlý alkoholik, podruhé esenbácká mlátička, potřetí ucho v soukromí opozičního politika.

Příhoda je prostě vládní propagandista a takové fakta nezajímají. Aby své vládě pomohl, potřeboval se otřít i o prezidenta. Najednou totiž tento vykladač etiky zjistil (HN 30. 12. 004, Popularita, to je především proměnlivá kolektivní nálada), že prezidentova popularita je nezasloužená, protože je spjata především s jeho úřadem. To je objevná myšlenka, škoda jen, že nezazněla z úst učitele etiky v době prezidentování jeho oblíbence Havla.

Příhoda našel téma, které má oddělit zlé a hodné, tedy současnou vládu a všechny ostatní: evropskou ústavu. Nezabývá se však textem tohoto dokumentu, kterému tleskají hlavně ti, co ho nikdy nečetli. Podle něj by „neškodilo zjistit, komu kolem nás EU vadí.“ Slyšíme dobře? Kdo nejde s námi, jde proti nám? Už zase začíná doba, kdy je potřebné mít správný kroj, už zase začíná kádrování místo věcné debaty? Příhodovi stačí tričko se zlatými hvězdami, vše ostatní je zpátečnictví.

A ve jménu velkého etického pokroku může i lhát: „Prezident ji (EU) vnímá buď jako ekonomický prostor…, nebo jako superstát.“ Nemáte strach, pane Příhodo, že se vás student při hodině etiky zeptá, kdy Václav Klaus řekl, že vnímá EU jen jako ekonomický prostor? Kdy popřel, že na evropské integraci je pozitivní právě proces otevírání, boření bariér, volný pohyb myšlenek, mezinárodní spolupráce, svobodná konkurence idejí? Jenže Václav Klaus vidí také tu druhou stránku evropské integrace: centralismus, dirigismus, regulace, omezování svobody, diktát byrokracie a demokratický deficit. Ale Příhoda říká pst, o tom se nesmí mluvit, to není dost pokrokové. Raději zkouší nadhodit projekt naší ekonomické transformace, který má být příkladem Klausovy špatné předvídavosti a důkazem, že špatně předvídá i nyní. Nečetl jsem od Příhody žádnou analýzu české ekonomické transformace. Ani žádnou necituje. Jen to vypadá, že se snaží zalíbit těm, kdo vidí celé polistopadové období krvavýma očima bulvárních médií.

Příhoda si tak stoupl do řady agitátorů, kteří odvádějí pozornost od toho, co se s námi v tomto důležitém období děje, kteří se značí umlčet všechny, co nadšeně netleskají, kteří nepřipouštějí věcnou debatu. Jen kádruje, kastuje, dělí společnost na správné Evropany a ty zlé. To je zvláštní vybavenost pro kázání etiky.

Autor je tajemníkem prezidenta republiky

(psáno pro HN)


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ladislav Jakl | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.