Dnešní datum: 13. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Předvolební populismus a Havlův paradox

Uvahy

* Předvolební populismus a Havlův paradox

Vydáno dne 07. 06. 2004

Kdo si až dosud myslel, že nepřekonatelným velmistrem v umění nereálných předvolebních slibů je sociální demokracie, byl o víkendu vyveden z omylu po té, co dle předvolebních preferencí bezperspektivní Unie liberálních demokratů, jejíž součástí je i vládní Unie svobody, navrhla změny, které mají nastartovat obrat v neveselém vývoji porodnosti v naší zemi.

Co na tom, že se až dosud tato tematika v žádných programových dokumentech této euroaspirující koalice neobjevila, je týden před konečnou porážkou, naděje pomalu mizí (ba i krysy již opouštějí potápějící se bárku) a je tedy třeba vytáhnout nějakou zbraň "posledního soudu". A tou se po neúspěšném použití V-1 pod heslem Havel prezidentem EU má stát V-2 v podobě návrhu na štědré sociální zabezpečení maminek. Návrh je to sice možná i dobrý a potřebný, jeho načasování i jméno navrhovatele však jeho perspektivu na nějakou brzkou realizaci spíše zkomplikují, než by jí prospěly. Přitom situace s vymíráním českého národa je opravdu tristní a obrat k lepšímu je zatím v nedohlednu. Těžko totiž očekávat, že by se v brzké době změnily hodnotové orientace mladých lidí ve prospěch tradičních hodnot a morálky. Vždyť módním trendem není mladá maminka s dětmi, ale úspěšná a 100% soběstačná manažerka, umělkyně či sportovkyně, jíž jsou nutně děti v honbě za kariérou překážkou. A předpokládat nastartování změny tohoto trendu právě od Unie liberálních demokratů by bylo stejně naivní jako očekávat snížení daní od Evropské unie. Každopádně se dá odvážím předpovědět, že se tento návrh stane jedním z nejznámějších atributů prvních eurovoleb a to z toho důvodu, že kdykoliv v budoucnu bude ve školní praxi využitelný jako názorný příklad předvolebního populismu.

ULD se patrně již tuto sobotu přesvědčí o tom, co každý zřejmě známe ze své praxe, že se nám ne vždy vše povede, ba občas dojde i k tomu, že výsledek naší činnosti je přímo protikladný zamýšlenému záměru. Pravým géniem nechtěných důsledků politických aspirací je zřejmě bývalý prezident Havel. Co jenom času věnoval úvahám o nepolitické politice, blbé náladě a útokům na ODS kamuflovaným za kázání o příliš velkém významu, který je dle něj stále u nás činnosti politických stran přikládán. A jistě nechtěný výsledek těchto aktivit? Propad volebních preferencí bývalému prezidentovi nejbližších politických stran. V propadlišti politických dějin již skončila ODA i DEU, agónie zachvacuje Unii svobody a jedinou záchranou a nadějí KDU-ČSL je vedle jejích tradičních katolických regionů nové Kalouskovo vedení, jež se vyznačuje oproti předešlému Svobodovu daleko větší vstřícností vůči ODS. Že by takovýto stav naší politické scény exprezidenta těšil, to se dá věru jen těžko předpokládat. Přitom se lze však zřejmě s úspěchem domnívat, že lze paradoxně i Václava Havla vidět za současným úspěchem stran jako jsou ODS, KSČM i ČSSD a faktickým úpadkem uskupení, které tvořily druhdy tak silnou čtyřkoalici. Je to zřejmě i z toho důvodu, že zatímco část jeho věrných jej pravděpodobně poslechla a o politiku se přestala nejen zajímat, ale i aktivně své favority ve volebních kláních podporovat, jeho odpůrce Havlovy žvásty ještě více semkly. Dost možná, že si je Havel i tohoto paradoxu vědom, čehož důsledkem může být i současná zjevná absence jakýchkoli jeho významějších tuzemských politických aktivit.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.