Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Pokroucený obraz "českých ghett"

Z domova

* Pokroucený obraz "českých ghett"

Vydáno dne 03. 02. 2005

Společnost Člověk v tísni zahájila propagační kampaň pod názvem "Likviduj! Česká ghetta". První, čeho si při návštěvě stránek www.ceskaghetta.cz všimneme je, že se lidé z této organizace snaží tím, že iniciativu odstartovali práve v těchto dnech, zneužít použitím slova "ghetto" v názvu akce šedesátého výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Spojovat nezměrné utrpení nevinných obětí nacistické lůzy s vystěhováním občanů, kteří se dlouhodobě chovají asociálně, do míst, kde alespoň nebudou škody jimi působené tolik na očích, je přinejmenším nevkusné. Dále může až překvapit razance, s jakou se pokouší tato Českou televizí štědře podporovaná neziskovka svalit primitivně vinu za bědné životní podmínky v místech pro neplatiče nájemného na majoritní společnost místo těch, kteří si za svou tíživou situaci v drtivé většině mohou jedině sami - samotných neplatičů. Člověk v tísni přitom nepřináší žádné řešení, pouze klasicky socialisticky rovnostářsky apeluje: všichni mají právo na určitý životní standart a ti zodpovědnější a pracovitější by se měli postarat o flákače a bordeláře, byť by si za svou situaci 100x mohli sami.

Nebylo by přitom na škodu, kdyby se čas od času aktivisté uvedené organizace zajeli podívat někam (třeba některé panelové domy na sídlišti v Boleticích u Děčina jsou takovým místem), kde pozdější klienti jimi kritizovaných "ghett" žijí před tím, než budou naprosto po právu vystěhováni na místa, kam patří - mezi sobě rovné občany navyklé na parazitní způsob existence. Viděli by tam opravdové oběti jimi podporovaného systému. Mnohdy rovněž chudé (jinak by se z těchto míst již dávno odstěhovali), avšak spořádané lidi, kterým jejich spoluobčané svým chováním vytvářejí peklo na zemi. V nedávno nových domech je vše rozbité (výtahy, dveře, okna) a co je jen trochu cenné odvezené do sběrných surovin, aby bylo na automaty, alkohol, cigarety a drogy. Všude po domě se nacházejí lidské exkrementy a po neuvěřitelně zaneřáděném okolí, které slouží zároveň jako popelnice i skládka, pobíhají krysy a hladoví psi. Zoufalá je v této souvislosti především situace starých lidí, kteří ze skrovného důchodu platí nájem i energie a jsou často svědky toho, jak se na chodbovou elektřinu napojují jejich sousedé, kterým etektrárenské společnosti odpojily kvůli dluhům dodávku proudu či jak jsou popelnice, které rovněž hradí pouze oni, naplňovány na chod domu nikterak nepřispívajícími nájemníky, pakliže se dá toto slovo vztáhnout na ty, kteří nikdy nájem neplatili, ba ani to nikdy neměli v úmyslu. Právě těmto skutečným obětem by se organizátoři podobných projektů měli pokusit vysvětlit že ti, kteří jim prakticky denodenně ničí klidný život, jsou oběti hodné jejich podpory.

Možná že by zmíněné aktivisty několikadenní pobyt v takových místech, která jsem se pouze zkratkovitě (veškerý obsah utrpení postižených patrně nelze předat) a neuměle pokusil popsat, přiměl i k úvaze o tom, není-li jejich humanismus tak trochu postaven na hlavu. Pochubuji však o tom, mám spíše za to, že realita života humanitární aktivisty pramálo zajímá, hlavní přeci je idea humanismu. V této souvislosti by mne docela zajímalo kolik osob z těchto "ghett" si již vzali organizátoři inzerující na zmíněném webu hesla jako "Pomoz nám z ghetta! Vyber si jednoho z nás!" sami k sobě domů. Měli by přece jít ostatním příkladem, uvést vznešené ideály do praxe a sami v prvé řadě podat ruku.

Celá akce však vzbuzuje pochybnosti i z jiného důvodu. Člověk v tísni je obecně vnímán jako humanitární organizace pomáhající lidem, kteří se dostali v důsledku různých okolností(zejména přírodních katastrof) ne vlastní vinou (!) do složité životní situace. Dá se vcelku logicky předpokládat, ža na takto orientovanou činnost lidé ochotně přispívají. Nevěřím ale, že by se našek někdo, kdo by ze svých našetřených úspor podporoval ty, kteří se do obdobných potíží dostali vlastní vinou -v důsledku svého asociálního chování. Je pak otázkou, jakým právem (!) používá Člověk v tísni prostředky nashromážděné pro pomoc obětem živelných kastastrof ve prospěch obyvatel "českých ghett". Uvedu krajní příklad. Velice pochybuji, že by například babička v domě, z něhož byli nedávno odstěhováni neplatiči do holobytu a která zároveň přispěla na pomoc obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii, souhlasila s použitím jejích na humanitární účely odeslaných peněz na návrat oné rodiny, jež ji tak za svého pobytu v domě trápila, do po jejím vystěhování zrekonstruovaného bytu. A není to první příklad podivného investování prostředků a úsilí této organizace na účely, jež se s jejím prioritním zaměřením evidentně rozcházejí. Stačí vzpomenout prvoplánově ideologicky koncipované aktivity jeden a půl milionem od České televize dotované organizace v rámci programu "Lidská práva a demokracie". Člověk v tísni se zkrátka některým svým počínáním zcela vymyká obvyklému schématu humanitárně zaměřených organizací, a nutno dodat, že tyto jeho vyjímečné postupy snižují hodnověrnost jeho jinak jistě chvályhodné činnosti.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.