Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Čeština >> Podřadnost! Pitomost!

Čeština

* Podřadnost! Pitomost!

Vydáno dne 19. 06. 2004

Podřadnost! Pitomost! Tato označení jste si mohli vyslechnout na adresu českého jazyka, pokud jste dne 16. 6. 2004 naladili jistou rozhlasovou stanici vysílající pravidelně glosy veřejnoprávnětelevizního aktivisty Jana Krause. Jazykové puristy by ostatně dost možná pohoršil i samotný název tohoto pořadu, který zní "Co vy na to, pane Kraus?" - namísto spisovnější podoby v podobě "Co vy na to, pane Krausi?", ale přiznejme, že tento tvar bývá používán poměrně často. Polehčující okolností by také mohlo být, že český jazyk byl zmíněn v souvislosti s návrhy zákonů z dílny posladnců KSČM ohledně povinnosti mluvit spisovným jazykem v médiích, respektive ohledně ústavního zakotvení češtiny jako našeho národního jazyka a povinnosti státu dbát o jeho ochranu (viz archiv na stránkách Poslanecké sněmovny).

Pokud by Kraus označoval za podřadné a pitomé komunisty, byl by možná tento text určen úvaze o tom, jak vypouští tento předlistopadový herec a současný mudrc čas od času do světa rozumné a hlubokomyslné úvahy. On však za podřadný a pitomý nepřímo označil "český jazyk a starost o něj v současné době, kdy jsme součástí Evropské unie", jak podobní rozumbradové vždy s radostí připomenou. To, že se naši poslanci často zabývají podřadnostmi a pitomostmi, jak tvrdí Kraus, je jistě pravda, ale pokud se právě zabývají naším mateřským jazykem, měl by každý komentátor, který si je vědom významu svých slov, vět a souvětí, volit výrazivo poněkud obezřetněji. Jelikož Jana Krause nepodezírám z toho, že by si nebyl vědom všech možných významů myšlenek, které pouští "do éteru", nabízí se vysvětlení, že formulaci umožňující výklad ve smyslu "Čeština je nyní podřadnost a pitomost!", volil záměrně.

Doplňme jen, že posledně zmíněný návrh byl českou poslaneckou sněmovnou zamítnut 15. 6. 2004. Pravdu bohužel musíme přiznat odůvodnění návrhu zákona zpracovaného komunistickými poslanci, které mimojiné uvádí, že zakotvení povinnosti pečovat o národní jazyk není žádnou výjimkou ani v členských státech EU, kterýmžto porovnáním se vládnoucí eurofanatici často a rádi zaklínají (viz výše Jan Kraus). Vystoupení poslanců odmítajících tento zákon se často nesla například na vlně péče o slovenský jazyk, tedy rovné možnosti používat v České republice v úředním i jiném styku slovenštinu stejně jako češtinu.

Čeští poslanci tak ke své mateřštině projevili ve své většině postoje podobné jako Jan Kraus. Záznam některých těchto postojů na internetových stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR by byl možná zajímavým tématem pro psychoanalitiky. Ti mají zpravidla snahu spojovat psychické potíže jedinců s jejich narušeným sexuálním životem a obzvláště s jejich vztahem k matce - možná by se tedy mohli opřít i o nenormální vztah ke své vlastní mateřštině. Pro voliče se zájmem o věci veřejné může však velice dobře posloužit spíše při vytváření představy o uvažování poslanců, jež volí a kteří se budou zpravidla zanedlouho opět o jejich hlasy ucházet.

Otázka, zda je nutno českému jazyku pomáhat a zároveň ho svazovat jakýmikoliv zákonnými ustanoveními, je jistě velice složitá a není záměrem tohoto textu ji řešit. Pro hovoří potřeba jazyk ochránit ve chvíli, kdy se zdá být ohrožen postupující globalizací, prosazovanou multikulturností (znamenající nižší povědomí o vlastní kultuře) či například potřebou Evropské Komise šetřit obrovské finanční částky vydávané za překlady. Proti zase hovoří například jisté omezení rozvoje jazyka, které by podobné zákony způsobily nebo například naše sebevědomí, které by utrpělo přiznáním skutečnosti, že nejsme schopni svůj jazyk ochránit přirozenou cestou a na pomoc přivoláváme zákony (což je ale u jiných hrozeb běžný postup). Argumentů pro i proti by bylo možné nashromáždit jistě mnoho.

Hovořit však v souvislosti s vlastní mateřštinou o podřadnosti a pitomosti - to jste snad trochu přehnal, pane Kraus, ne?!


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.