Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Napsali o nás >> Odpověď na článek v časopisu Týden

Napsali o nás

* Odpověď na článek v časopisu Týden

Vydáno dne 26. 10. 2003

Vážená redakce, musím reagovat na způsob, jakým se Jan Kraus ve Vašem časopisu Týden č. 42/2003 otřel o naše občanské sdružení v sloupku Sedm dní, zveřejněném pod nadpisem Myšlenka, ačkoliv mnohem přiléhavější by byl nadpis Smyšlenka.

Pan Kraus se tentokrát zaměřil zejména na pana Bátoru, který se mu evidentně znelíbil svou žalobou na výtvarníka Davida Černého. Kraus patrně cítí potřebu bojovat za svobodu slova spočívající v urážení a pomlouvání určitých – Krausem vybraných – národů, v tomto případě Čechů. Tento svůj boj však kupodivu nezakládá na ničem jiném než na jednom novinovém článku o vyšetřování hospodaření jedné školy, kde pan Bátora působil. Zřizovatelem školy bylo pražské arcibiskupství a tento fakt autor neváhá ihned laciným způsobem zesměšnit úvahami o pravděpodobném blahořečení absolventů. Pana Bátoru neznám, spatřil jsem ho pouze jednou na vzdálenost mnoha metrů a jsem si téměř jist, že stejně jsou na tom všichni členové našeho sdružení. Nehodlám tedy hájit jakkoliv jeho práva nebo činnost, podobně jako práva a činnost pražského arcibiskupství, o jehož existenci coby nevěřící téměř nevím.

Na celém článku je dosud pozoruhodné hlavně to, jak autor dokázal splést dvě dějové linie dohromady a snaží se je proplést. Patrně ve snaze přesvědčit čtenáře, že pomlouvání a urážení českého národa je v pořádku, protože Bátora pracoval ve škole, kde probíhá vyšetřování. Pokud by zde sloupek končil, asi bych nad ním jen mávl rukou, jako nad tradičním myšlenkovým výplodem Jana Krause, který je příliš pohodlný nebo nevyspělý na to, aby debatoval o faktech, nebo snad myšlenky vyvracel logicky. Kraus spíš připomíná malého kluka, který nechce uznat, že kamarád měl v hádce pravdu (třeba v hádce o kulatosti Země, obíhání Země kolem Slunce, kdo je lepší ve fotbale, atd.), a tak kamarádovi rozcuchá vlasy a řekne „ … stejně doma říkali, že máš strejdu alkoholika …“ a odchází s pocitem vítěze.

Asi se i panu Krausovi zdálo, že je to poněkud slabší argumentace a vůbec slabší sloupek. Zalovil tedy na internetu, jak si žádá moderní doba. Nejspíš do vyhledávače zadal heslo „Bátora“ a někde v tzv. „fulltextovém“ vyhledávání objevil odkaz na stránky našeho sdružení. Byl zde totiž umístěn text, jehož autorem byl právě onen Bátora, podobně jako je zde umístěna spousta textů, které nám z nějakého důvodu připadají zajímavé. Kraus ve svém sloupku ocitoval dvě věty z Bátorova textu a jak je mu vlastní, nevyvracel obsažené údaje a myšlenky. Namísto toho Kraus rovnou vyzývá k policejnímu sledování našich stránek, protože jemu se zdá, že naše národní uvědomění je příliš velké a mohli bychom prý „spadnout za hranu zákona“. Tento ničím nepodložený útok Jana Krause je v podstatě výzvou k policejnímu zásahu proti lidem, jejichž názory se jemu nelíbí. Tento útok je nevkusný i proto, že autor vyzývá k policejnímu sledování našeho sdružení v článku, jenž je i obhajobou svobody slova pro ty, kteří náš národ urážejí.

Mohu pana Krause ujistit, že sledováni jsme a dosud žádný odborník ani aktivista neoznačil texty našeho sdružení za nezákonné. Naopak jsme se dočkali i jistého ocenění charakteristikou, že „můžeme být přínosem pro demokratickou diskusi“. My sami neschvalujeme a neprosazujeme jakékoliv projevy násilné či protiprávní povahy. Proto je Krausův výpad nesmyslným politickým útokem, jaký zatím nepodnikl ani žádný skutečný ultralevičák.

Rozhodně bych nechtěl žít ve státě, kde by měla jakási „umělecká fronta“ (vedená navíc člověkem Krausova typu) nebo samotný Jan Kraus (jako obvykle bez důvodů nebo argumentů) možnost rozhodovat o vhodných či nevhodných, policií sledovaných či nesledovaných názorech nebo osobách.

Myslím si, že redakce Týdne by se měla zamyslet nad tím, zda se Krausův ostře nabroušený jazyk, který je evidentně jednou z mála jeho předností (na rozdíl od pravdomluvnosti či snahy o objektivitu), hodí do obrazu jinak poměrně seriózního časopisu.

Za zamyšlení také stojí otázka, jak si někdo může vydělávat opisováním článků z novin a internetu do časopisů a jejich prokládání vlastními halucinacemi o rostoucích stínech, ale to je zejména věcí vydavatele a čtenářů.

Tento dopis bude zveřejněn na našich internetových stránkách, kde je pro případné další použití k dispozici v elektronické podobě.

S pozdravem


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.