Dnešní datum: 12. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Novinář Šídlo na nás tlačil, zní od mladých lidovců

Z domova

* Novinář Šídlo na nás tlačil, zní od mladých lidovců

Vydáno dne 01. 03. 2011

Adam Bartoš Jindřich Šídlo se prý pokoušel přesvědčit mladé lidovce, aby stáhli podporu Ladislavu Bátorovi, tvrdí člen MKD.

Mladí křesťanští demokraté totiž minulou středu přijali usnesení, ve kterém se postavili za nominaci Ladislava Bátory na post náměstka ministra školství Josefa Dobeše.

Druhý den ale své usnesení revokovali s výmluvou na to, že se dozvěděli o Bátorově kandidatuře za Národní stranu v roce 2006, o které údajně nevěděli.

Za podivným obratem ale stál těžký boj uvnitř organizace, stejně jako nátlak ze strany vedení KDU-ČSL.

"Musíme vzít v úvahu, že předsedovi MKD (který se nejprve za Bátoru postavil, pozn. red.) volali redaktoři, že mu odcházejí stovky lidí z MKD kvůli Bátorovi a on nevěděl, která bije, protože jemu v té době nikdo nehlásil, že odchází. Později se ukázalo, že tito novináři měli informace od Kmentové, buď jim je přímo poslala, nebo si je přečetli na její zdi na Facebooku," prozradil jeden z členů lidovecké mládežnické organizace. Kmentovou myslí svoji kolegyni, která se údajně na hysterické atmosféře mezi mladými lidovci podílela.

"To je z největší části vina Lucie Kmentové. To ona tlačila na Pavla Bělobrádka a ten na předsednictvo MKD. Vedle toho Kmentová šířila poplašnou zprávu, že z MKD chtějí odejít stovky členů, v reálu ale odešla pouze Marie Jílková, politoložka ovlivněná Frankfurtskou školou, navíc ve věku 34 let, přičemž členství je do 35," prozradil pro Prvnizpravy.cz člen Mladých křesťanských demokratů, který si ale nepřál být jmenován.

Tlak ale překvapivě pocházel i od některých novinářů, dodal s tím, že svoji roli zde sehrál také donedávna komentátor ČT Jindřich Šídlo.

"Svůj vliv měl také novinář Jindřich Šídlo, kterého má Kmentová v přátelích na Facebooku a který jí psal na zeď komentář, že tímto můžeme získat pouze voliče Vandase a Edelmannové," postěžoval si člen MKD.

"Já o tom žádné informace nemám," krčí rameny předseda MKD Petr Jurčík. Dodal ale, že na nedělním celostátním výboru MKD se řešily neopatrné výroky do médií ze strany některých členů. "Všichni uznali, že postupovali špatně. Beru to z této strany za uzavřené," řekl pro Prvnizpravy.cz Jurčík.

Šídlo: Opovrhuji vámi

Redakce Prvnizpravy.cz se obrátila přímo na komentátora Šídlo, aby se k věci vyjádřil. Ten zareagoval jemu vlastním způsobem, věc ale nepopřel.

"Jistě chápete, že s člověkem, kterým lidsky i profesně hluboce opovrhuji, což jste vy, nehodlám do žádné paranoidní stoky vůbec lézt, tím méně mu odpovídat," odepsal podrážděně Šídlo, který trpí vůči redaktorovi serveru Prvnizpravy.cz silnou averzí.

Redakce se otázala také mluvčího České televize, zda je v pořádku takovýto postoj novináře, který skrze Facebook tlačil na členy MKD a přímo tak zasahoval do politického dění a ovlivňoval politiky či členy politických organizací v jejich názoru.

"Pan Šídlo už několik měsíců není zaměstnancem České televize," odpověděl pro Prvnizpravy.cz Ladislav Šticha s tím, že Šídlo nyní pracuje v Hospodářských novinách. Přesto Šídlo běžně i nyní politické dění v ČT komentuje.

Novináři - samozvaná skupina, která rozhoduje, co si myslet

Šídlovo počínání ale není nijak neobvyklé. Už v sobotu redakce Prvnizpravy.cz upozornila na dehonestační kampaň MF DNES vůči Ladislavu Bátorovi, kdy reportér Ondřej Šťastný nejprve z Bátory vymámil dlouhý rozhovor, ale noviny jej nakonec neotiskly a použily z něho pouze jedinou větu. Místo rozhovoru, se kterým Bátora po naléhání důvěřivě souhlasil, vyšel denunciační článek plný mystifikací a pomluv.

O tom, že novináři a publicisté se snaží ovlivňovat události kolem občanského sdružení Akce D.O.S.T., jsme informovali už loni na jaře před plánovanou protestní akcí proti "antidiskriminaci". Například publicistka a bloggerka Věra Tydlitátová tehdy dopisem tlačila na poslankyni KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou, která nejprve účast na akci DOSTu přislíbila, ale po tlaku médií a lidí kolem exprezidenta Havla, například kněze Tomáše Halíka, ji odvolala.

Smutnou roli médií v kauze Bátora ostatně dnes kritizoval prezident Václav Klaus, když ve svém ostrém prohlášení, ve kterém se za Bátoru postavil, napsal, že "v posledním týdnu několik českých novinářů, a spolu s nimi i někteří politici, k šoku mnoha z nás dokonce i z pravé strany politického spektra, vyvolali kauzu Bátora, která mne hluboce zneklidňuje."

A v souvislosti s politickou korektností, která z tohoto případu čiší, dodal: "Co je či není politicky korektní navíc definuje – zcela samozvaně – jedna skupina lidí, která si vydobyla zcela neuvěřitelnou pozici v médiích a která nám suverénně a autoritativně říká, co smíme a co nesmíme. Je to fenomén celosvětový, evropský i český. Kdo se mu odvažuje vzdorovat, stihne ho lavina ataků, které vedou k jeho společenskému znemožnění, často i ztrátě zaměstnání, i k osobní ostrakizaci. Přesně to se u nás dnes děje s Ladislavem Bátorou."

Stejně tak novináře kritizoval i prezidentův vicekancléř Petr Hájek:

"Že ten hon organizuje Bakalův Respekt, nebo jeho takzvaná Česká televize, respektive v mimořádně odpudivém kádrováckém výslechu ministra Dobeše moderátor zvaný Železný - to je v rámci standardu havlistické školy. Že se k tomu přidají svazáci z Mladé fronty - Ondřej Šťastný vyláká z pana Ladislava Bátory rozhovor, který neotiskne, ale použije z něj, co se hodí pro obraz třídního nepřítele - to je v rámci téhož paradigmatu také standard. Ale že premiér Petr Nečas - šéf strany, která se po Topolánkově deratizaci začínala opět sem tam tvářit pravicově - spěchá a v politicky korektní hilsneriádě si přisadí a zbaběle zapěje s novinářským davem Zabte ho!, to je mimořádně poučná novinka, kterou tato kauza odhalila v pravý čas," řekl Hájek pro ParlamentniListy.cz.

Právě Šídlo, dříve než pracoval pro Českou televizi, patřil ke stálicím bakalovsko-schwarzenberského časopisu Respekt. A Hospodářské noviny, kam se údajně nyní vrátil, patří stejné politicko-podnikatelské skupině.

Mladí lidovci se nakonec vzchopili

Nátlak novinářů se nakonec vyvedl jen zčásti. Kvůli vyostřené situaci v MKD svolala organizace na neděli celostátní sněm, kde byli za každý kraj až dva zástupci.

Na sněmu, který proběhl v neděli v Paláci Charitas, bylo přijato nové usnesení, které se Bátorovou záležitostí znovu zabývalo. Vzhledem k tomu, že ministr školství nominaci na post náměstka stáhl, nebudou se prý lidovci k možnosti nominace dále vyjadřovat, rozhodli se.

Odsoudili nicméně štvavou mediální kampaň: "Mladí křesťanští demokraté jsou nicméně znepokojeni hysterickou kampaní, která je levicovými intelektuály a některými sdělovacími prostředky vedena proti jakýmkoli projevům autentického konzervativismu a zdravého rozumu. Zvlášť silně byla tato tendence znát například při jmenování Romana Jocha do pozice poradce premiéra a naposledy při spekulacích o jmenování Ladislava Bátory na post náměstka ministra školství. Ačkoli nesouhlasíme se všemi názory pana Bátory a taktéž nepovažujeme za nejšťastnější některá jeho minulá politická angažmá, zásadně protestujeme proti tomu, aby jakýkoliv názor, vybočující z levicově-liberálního mainstreamu, byl označován za extrémistický, rasistický či dokonce neonacistický, minimálně pak za ´kontroverzní´. Považujeme to za obzvláště nevhodné v situaci, kdy ve vysokých funkcích stále působí řada bývalých členů KSČ. Mladí křesťanští demokraté nikdy nebudou souhlasit s jakoukoliv ideologií, která by kvůli svým vizím omezovala svobodu člověka, nebo jinak redukovala jeho důstojnost," říká se v usnesení, které bylo přijato jednomyslně.

Odchody se nekonaly

Avizované odchody, kterými někteří mladí lidovci i novináři hrozili, se nakonec nekonaly. A to i přesto, že se časopis Týden snažil vyvolat dojem, že "Dobešův poradce rozložil mladé lidovce“.

MKD po tomto textu přijali další usnesení, ve které se proti dezinformaci ohradili:

„Nedělní jednání Celostátního výboru MKD, kterého se účastnili, s výjimkou tří, zástupci všech krajských organizací, se ve svém usnesení jednomyslně vyslovilo proti hysterické kampaní, která v poslední době bývá vedena levicovými intelektuály a některými sdělovacími prostředky proti jakýmkoli projevům autentického konzervativismu a zdravého rozumu. Pro předmětné usnesení hlasovali také zástupci Středočeského a Moravskoslezského kraje, v jejichž řadách mělo být údajně nejvíce nespokojených členů,“ uvedla místopředsedkyně MKD Lucie Netopilová.

„Velmi nás těší, že tento konsensus byl přijat všemi dotčenými stranami. Účelové dezinterpretace o odchodu členské základny vypuštěné z úst některých členů MKD byly s dotčenými členy Celostátním výborem taktéž projednány, nebylo k nim však potřeba přijímat žádné konkrétní stanovisko. Věřím, že to z jejich strany byla spíše známka nevědomosti a že si příště budou dávat větší pozor, co kde řeknou a napíšou,“ uvedl předseda MKD Petr Jurčík.

Podle Jurčíka byl na výbor přizván i samotný Bátora, který čelil otázkám členů MKD, ale vyšel z "výslechu" se ctí.

"Byly mu pokládány dotazy, které nebyly příjemné, popral se s tím ale statečně, a to tak, že následně celostátní výbor přijal toto usnesení jednomyslně," dodal.

Mladí křesťanští demokraté patří mezi nejpočetnější mládežnické organizace politických stran v České republice. Jejich počet čítá více než 700 členů z celé České republiky. V souvislosti s se sporným usnesením opustili do této chvíle jejich řady 2 členové.

Pro První zprávy


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Adam Bartoš | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.