Dnešní datum: 11. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Nejvyšší etika

Z domova

* Nejvyšší etika

Vydáno dne 21. 03. 2005

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová prohlásila, že postupem v kauze Mlynář byla porušena etika. Pro přiblížení - ministr informatiky byl obviněn ze zneužití státních prostředků převodem peněz příspěvkové organizace v jeho působnosti na obchodní společnost (s ručením omezeným), byť ve vlastnictví státu. Dříve než on sám se o chystaném obvinění dozvěděla média.

Bez ohledu na podstatu tohoto konkrétního obvinění by se chtělo říci, že paní Benešová uhodila hřebík na hlavičku, mluví mi z duše, zkrátka že má pravdu. Snad každý, kdo sleduje veřejné dění a tuší cosi o etice, si musel povšimnout záplavy informací unikajících z probíhajících, či jen připravovaných procesů policejního vyšetřování a také z práce právě státních zástupců, které má řídit paní Benešová.

Zmiňme například možná nejznámější případy vyšetřování fotbalových rozhodčích a přetištění jejich odposlechnutých hovorů v denním tisku či "kauzy Kořistka". Ať už jsou nám třeba právě ti fotbaloví rozhodčí a funkcionáři (bafuňáři chcete-li) sympatičtí nebo spíše ne, zveřejnění odposlechů jejich hovorů bylo z etického hlediska jistě chybou. Jsou to záležitosti, které by měly být zveřejněny nejdříve (pokud vůbec) v průběhu soudního procesu. V souvislosti s takovou propustností informací u policie se skutečně všichni musíme bát o soukromí, slyšíme-li o stále narůstajícím počtu telefonních odposlechů. Aktivita poslance Kořistky zase měla zasáhnout do nejvyšších sfér politiky a v jedné chvíli se zdálo, že paní Benešová si doslova předává úřední korespondenci, spisový materiál a pokyny svým podřízeným přes média. V tomto případě, opět bez ohledu na sympatie k jednotlivým aktérům, nejvyšší státní zástupkyně zřetelně přes média silně tlačila na vznesení obvinění, které mířilo od poslance Kořistky (z US-DEU) na představitele politické opozice.

Tentokrát má být obviněn představitel US-DEU a paní nejvyšší státní zástupkyně si vzpomněla na etiku. Není snad třeba dalšího komentáře k postojům a dojmu o závislosti či nezávislosti paní Benešové. Na druhé straně by otázka velice nízké etiky při práci s informacemi u orgánů policejní a soudní moci (o politické nemluvě) neměla zapadnout. Jinak hrozí další balkanizace nebo možná oligarchizace poměrů u nás spojená s dalším poklesem důvěry v naší demokracii a její instituce.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.