Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Odjinud >> Národní čest vyjadřuje podporu starostovi Jiřímu Čunkovi

Odjinud

* Národní čest vyjadřuje podporu starostovi Jiřímu Čunkovi

Vydáno dne 06. 11. 2006

stopkom Vsetín - pavlačový dům naproti nemocnici by se dal nazvat domem hrůzy. Kdysi luxusní byty se od sedmdesátých let začaly proměňovat k nepoznání. V té době se tam z východního Slovenska nastěhovali cikáni (chcete-li Romové, ale máme krásná česká slova). Dům začal chátrat. Ještě donedávna si personál a pacienti nemocnice, která je jen pár metrů od toho nešťastného pavlačového domu, stěžovali na nadměrný hluk, krádeže, rozbíjení oken nemocnice a nevábně působil i hlavní vchod nemocnice, kde obyvatelé pavlačového domu vykonávali svou tělesnou potřebu.

V pavlačovém domě i několikrát hořelo. Naposledy to byla půda, kde se později zjistilo, že požár vznikl od toulenu. Dům byl v desolátním stavu, ohrožoval zdraví „nájemníků“, a tak se pan starosta Čunek rozhodl postoupit dům demolici. V souvislosti s tím byla řešena i otázka tamějších cikánů, kteří byli již pro město Vsetín nezvladatelným problémem.

Pan Čunek se rozhodl cikánům zajistit náhradní ubytování. Jedná se o dům postavený z tzv. obytných buněk. Buňky jsou čisté, disponují veškerými přípojkami a základním vybavením. Nacházejí se na okraji Vsetína a pro obyvatele, cikány, je novinkou, že musejí platit nájemné, jinak budou zcela logicky a oprávněně vystěhováni na ulici. V okolí nového cikánského působiště je fotbalové hřiště. Okolí je upravené a obdobně čisté jako nové byty, které cikáni dostali.

Cikáni si ale stěžují jednak na to, že byli vlastně odsunuti do ghetta (no, v obytných buňkách s nimi bydlí i dvě české rodiny) a také na to, že musejí v obydlí dodržovat jistá pravidla. Například musejí uklízet nebo nesmějí kouřit na chodbě, což se některým z nich zdá nepochopitelné. I přes tyto výtky si komunitní pracovnice Daniela Cincibusová nové byty pochvaluje: „ Jsem velice spokojená“.

Další z obyvatelů pavlačového domu dostali domky v jiných částech republiky. Město Vsetín je pro ně zakoupilo a oni pak budou vše splácet městu. Domky jsou v některých případech v hrozném stavu ( např. Čechy pod Kosířem), ale kdo dá Čechovi, který zdemoluje své obydlí, jiné? Cikáni byli přestěhováni mimo jiné i na Jesenicko, do Vlčic nebo do Dřevnovic na Prostějovsku. V nových působištích mají obyvatelé z nově příchozích obavu a již jsou hlášeny první krádeže.

Národní čest, skupina mladých národovců, vyjadřuje lidoveckému starostovi Vsetína a senátoru Jiřímu Čunkovi naprostou podporu a sympatie. Pan Čunek je naprosto nepochopitelně označován za rasistu. Nicméně je potřeba si uvědomit, že tento „rasista“ dal problémovým občanům alternativní bydlení. Dal ho těm, kteří jsou ochotni platit to, co musí neoddiskutovatelně platit každý spořádaný občan. To, že těm, kteří nemají z minulosti zaplacené své dluhy spojené s inkasem, bylo „vyhrožováno“ bydlením na ulici je podle Národní cti naprosto v pořádku. Zadarmo se přece dnes nic nedává a nikdy nedávalo.

Nikdo si nemůže myslet, že cikánský původ může sloužit jako jakási záminka, jak se vyhnout svým povinnostem.

Pan Čunek se i přes hysterické výkřiky některých cikánů a jejich ochránců nenechal zastrašit a zachoval se příkladně, neustoupil. Mnohý z jeho kolegů by jistě podlehl tlaku a obavě z označováni, že je rasistou. Zločinu a přestupkům se nesmí uhýbat. Kdyby jednali všichni politici tak racionálně jako pan Čunek, spořádaní občané by se cítili bezpečněji.

Vsetínský starosta a senátor Čunek má u Národní cti zasloužený respekt, neboť se zastal obyčejných slušných lidí. Konečně se totiž někdo zastal většiny před menšinou, což je v současném ovzduší České republiky raritou.

Národní čest

www.narodni-cest.cz

[Akt. známka: 1,75 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Redakce NČ | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.