Dnešní datum: 19. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Má Špidla raději firmy než lidi?

Hospodářství

* Má Špidla raději firmy než lidi?

Vydáno dne 04. 09. 2002

Podle posledních zpráv Špidlova vláda sníží daně firmám, což by od socialistů málokdo čekal. Zdálo by se, že socialisté vzali za své poučky pravicových (nebo spíše nezaslepených a uvažujících) ekonomů hovořící o tom, že nižší daně způsobují zvýšení hrubého domácího produktu a tím i celkového daňového výnosu. Ale proč by socialisté vzali rozum do hrsti právě po ničivých srpnových povodních? Vždyť se zdálo, že tuto událost hodlají spíše využít pro razantní zvýšení daní!

Máme začít slavit další vítězství rozumu nad hmotou?

Nebo, že by se snad poprvé v historii této vlády prosadili „pravicoví“ politici lidovců a unionistů? Sami sebe přece při volbách občas označovali za skutečné pravičáky (vedle neustálého procvičování výslovnosti písmenek „E“ a „U“), aby radostně vstoupili do socialistické vlády.

Nic z toho se nekoná!

Pracující lidé mohou naopak očekávat výrazné zvýšení daní z příjmu, všech se dotknou vyšší DPH a spotřební daň, větší část platu státu odvedou ti, kdo si dovolili vydělávat nadprůměrně. Podniky, které zaplatí menší daň ze svých zisků (pokud nějaké budou mít), budou muset vyplácet svým zaměstnancům vyšší mzdy, aby jim si za svou práci mohli nakoupit zboží v reálné hodnotě podobné té letošní. Zaměstnanci, kteří dostanou přidáno (i podle vyjednaných kolektivních smluv, apod.) i ti, kteří přidáno nedostanou, zaplatí více daní, takže jim na nákupy či spoření zbude vlastně peněž méně.

Všichni lidé (i nepracující, cizinci, důchodci, …) budou vůbec nakupovat méně, jelikož stoupne podíl, který z jejich výdajů proteče skrz vyšší DPH do státního rozpočtu. Lidem zbude méně peněz, jelikož zaplatí vyšší spotřební daně za alkohol, tabákové výrobky a pohonné hmoty, díky čemuž budou patrně i méně cestovat.

Příznivý dopad snížení daní z příjmu právnickým osobám (podnikům) tak bude z velké části vyrušen (možná převážné části –podniky si hlídají, aby jejich zdanitelné zisky nebyly příliš velké) nižší spotřebou, zkrátka nižší ekonomickou aktivitou obyvatel, která je podrážena rostoucími daněmi.

Z ekonomického hlediska je snaha vlády po povodních hledat finanční zdroje pochopitelná. Málo pochopitelné je, že namísto výraznějších úspor v plánovaných výdajích státu, které jsou obrovské, přemrštěné a pro které vláda hodlá zadlužit celé příští generace (pro rok 2003 je vládou schválen deficit ve výši 157,3 mld. Kč; deficit přitom ve skutečnosti bývá vyšší než plán vlády...), jsou obyvatelé vystavováni další pohromě – daním. Takto se nezaměstnanost neřeší, vážení socani! Ale to vás vlastně nezajímá, vy všechny zaopatříte rovnostářskými dávkami v nezaměstnanosti, takže je vše v pořádku, že ano?

Jak asi pomůže rodině, která potřebuje znovu postavit svůj dům, nebo dokoupit vybavení zničené povodní, vyšší částka zaplacená v samoobsluze za běžný nákup? Jak této rodině pomůže vyšší cena za nákup nové skříně, ve které se projevila vyšší DPH, vyšší daně z příjmů všech pracovníků, kteří se podíleli na její výrobě a vyšší daň z pohonných hmot při přepravě? Jak této rodině pomohou vyšší daně odevzdané za to, že její členové pracují?

Celá potíž spočívá v tom, že socialisté berou lidem peníze, aby rozhodovali za ně, jak je utratit, jak nejlépe napravit povodňové škody. Před i po povodních.

Předvolební hesla o vládě, která myslí na lidi, tak přestala platit. Vláda udělala raději vstřícné gesto k podnikům, zato po občanech chce peněz stále víc. Dávat hodlá jen těm, kteří nic nedělají a čekají, co pro ně udělá stát. Nevěřím, že Špidlovi voliči jsou takoví. Většina jeho voličů ČSSD jsou slušní pracovití lidé, kteří očekávali, že víc dostanou, nikoliv, že víc zaplatí. A na těch páchá současná vláda zradu.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.