Dnešní datum: 19. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Hospodářství >> Korupce

Hospodářství

* Korupce

Vydáno dne 21. 12. 2009

Směna produktů je nedílnou součástí života v lidské společnosti, korupce také. Většina lidí každý den nakupuje mnoho produktů. Úspěšnost prodeje je pro každého výrobce zcela klíčová.

Rozhodujícím faktorem úspěšnosti prodeje je kvalita a výkon (případně rozsah) produktu. Vyrobit kvalitní a výkonný produkt za přijatelnou cenu (tedy se ziskem) je velice obtížné. V současné době informační propojenosti však dosahují podobné firmy podnikající v podobném prostředí přibližně stejných výsledků. Důležitým faktorem úspěšnosti prodeje je tedy i získání přízně zákazníků. Prodejci proto používají mnoho forem získávání zákazníků. Nabízejí různé výhody a bonusy.

V případě, že si zákazník nakupuje pro sebe a za své, dokáže při troše racionálního uvažování zohlednit nabízené výhody. Pokud jsou výhody na úkor požadovaného cíle nákupu, nechá se jimi ovlivnit jen hlupák.

Problém nastává, když produkty nakupuje člověk, který je neplatí (ze svého), případně ani nepoužívá. Uvedená situace nastává u velkých firem. Majitelé velkých firem se snaží zabránit neefektivnímu chování svých zaměstnanců mnoha způsoby. Čím více jsou vlastníci firmy konkrétní, tím účinněji neefektivnímu nákupnímu chování brání. Lze spekulovat, co lze považovat za korupci. Já jsem přesvědčen, že za korupci lze považovat jakékoliv jednání, které skrytě poškozuje zájmy plátce produktu.

Korupce vždy byla je zcela imanentní součástí výkonu veřejné správy. Zmínky o korupci úředníků najdeme téměř u všech starověkých civilizací, dnes o ní denně čteme v médiích. Úředníci, tedy i politici rozhodují o penězích, které jim vůbec nepatří. Korupce ve veřejné správě je přítomna vždy, liší se však její míra.

Dokud zkorumpovaní úředníci nakupují produkty, které plní určitá očekávání výkonu a kvality uživatelů, není stav ještě kritický. Dnes však míra korupce překračuje i tento rámec. V extrémních případech dochází k „vymýšlení“ nákupu produktů jen proto, aby se mohla korupce uskutečnit. Dnes zcela běžně dochází k tomu, že stát utrácí miliardy za produkty, které daňový poplatník nechce a nepotřebuje. Daňový poplatník, však existující situaci nemůže v rámci existujícího systému nijak změnit. Musí platit a platit bude, dokud má z čeho. Medializované korupční aféry jsou většinou projevem konkurenčního boje mezi lobujícími skupinami (rozuměj korupčními kanály). Potřebnost všech těch veledůležitých státních výdajů téměř není možné zpochybnit. Úředníci a politici si vždy zdůvodní proč potřebují spousty různých ústavů, úřadů a organizací či ministerstev. A úředníci vždy zdůvodní, proč potřebují složité informační systémy a další produkty za miliardy.

Lze si celkem snadno představit, že kdyby většina všech těch státních úřadů a ministerstev vůbec neexistovala, vůbec nic významného by daňovým poplatníkům nechybělo. Celá veřejná správa je velká přefouknutá bublina vysoce předražených a zbytných služeb.

Nemohu si odpustit použití Platónovy terminologie v závěrečné poznámce. Demokracie už dospěla do stadia ve kterém trubci spotřebovávají více zdrojů než pro ně produkující obyvatelstvo dokáže vytvořit. Vzhledem k tomu, že je spotřeba trubců realizována formou daní a dalších povinných plateb státu, zvyšuje tato spotřeba celkové produkční náklady. Mnoho produktů je dnes díky daňové zátěži globálně neprodejných. Nejhorší dopady pro celou společnost vyvolává neprodejnost lidské práce. Globální zákazník odmítá platit nákupem našeho výrobku i naše trubce a sociální jistoty.

Převzato z blogu autora


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ivo Vašíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.