Dnešní datum: 19. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> K čemu je generál, který vrací vyznamenání?

Z domova

* K čemu je generál, který vrací vyznamenání?

Vydáno dne 12. 07. 2007

Rudolf Medek Záložák Josef Ryšánek urazil o dovolené na vlastní náklady stovky kilometrů, aby se poklonil památce legionářů padlých před devadesáti lety v bitvě u Zborova. Voják a spisovatel Rudolf Medek mezi nimi nebyl, i když i on vyrazil dobýt zákopy německé a rakousko-uherské armády. Přežil však a vrátil se domů. Ještě předtím napsal básnickou skladbu Zborov, nejslavnější zpodobnění střetu tolik významného pro vznik Československa.

Přesto ho postihl podobný osud jako neznámé vojíny – ani jeho jméno se neobjevuje na stránkách novin alespoň při výročí bitvy. Pravda, není tak zle, vždyť nechybí v učebnicích literatury. Jenže při vynuceném biflování uvázne v paměti se zatraceně krátkou expirační dobou – a pak se zase vytratí.

Možná je to dané spěchem doby, která nezná ani hrdiny druhé světové války, natož té první. Z plnokrevných postav zůstávají jen obrysy vystupující z šera dávnověku.

Třeba je to nespravedlnost, která si žádá nápravy. Vždyť Medka pronásleduje úděl osobností, jejichž pravou tvář zakryly neznalost, ale i vědomá manipulace s fakty. Tak nějak nepohodlný byl každému režimu, který s ním měl co do činění. S takovými lidmi zkrátka nebývá snadné pořízení..

Vzpomínat na ně se dost dobře ani nehodí. Za první republiky se pozdější generál, který propagoval nacionální vlastenectví, ocitl na pravici – a to se dnes neodpouští. I on byl proto bezdůvodně označován za fašistu. Ještě dnes je překrouceně interpretována jeho proslulá polemika s Karlem Čapkem z poloviny 30. let. Medek tehdy napsal, že by se nechtěl dočkat obrazu, kdy Čapek a levicově zaměření spisovatelé „cvičí klencáky“ v nějakém koncentračním táboře. V nastalé vřavě už ho nikdo nepustil ke slovu, aby vysvětlil, jak svá slova mínil.

Je to charakteristické pro meziválečnou republiku, kdy politika rozdělila umělce a intelektuály mohutným příkopem, který zasypal až Mnichov 1938. A je také příznačné, že Medek v těžkých časech obstál víc než ti, kdo mu nejvíc spílali. Vrátil anglickému králi vyznamenání Distinguished Service Order a francouzskému prezidentovi řád Čestné legie – se slovy, že je nadále nemůže s klidným svědomím nosit. Kromě toho adresoval veřejnou výzvu Adolfu Hitlerovi, aby zastavil územní nároky vůči republice. Dnes se tyto kroky mohou zdát jako patetická a možná směšná gesta. Spíš jsou však inspirujícím projevem cti a pevné morálky, které nakonec zůstaly jedinou obranou proti zlu.

Medkův příběh a jeho interpretace dokládají, že pohled na minulost může být stále pokřivený jak v zrcadlové síni na Petříně. Právě nedaleko odtud, v Památníku národního písemnictví, teď byla na Medkovu počest otevřena výstava. Vešla se do místnosti velikosti garsonky, generála však přibližuje takového, jaký byl.

Za legionáři není nutné jezdit daleko. Stačí sednout na tramvaj.

Mladá fronta Dnes, 9.7. 2007, s. A8


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Štěpán Filípek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.