Dnešní datum: 13. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Hučení a rány pěstí

Z domova

* Hučení a rány pěstí

Vydáno dne 01. 11. 2004

I František Straka, trenér fotbalistů pražské Sparty, již poznal na své kůži dopady rovnostářské hysterie vládnoucí mediálnímu světu. Na schůzce s fanoušky se ve své řeči proti chuligánskému násilí údajně dopustil nekorektnosti spočívající zhruba v následující myšlence: "Hučení (chcete-li bučení, fanoušci jej spouští často na hráče tmavé pleti, pokud jsou u míče, ale pokud vím, tak ne výhradně na ně pozn. aut.) a další verbální útoky jsou přijatelnější než přímé fyzické násilí."

Pod palbou kritiky z některých míst pak v následujících dnech aparát fotbalového klubu včetně trenéra věnoval svůj čas z velké části namísto fotbalu autocenzuře a vysvětlování, jak to bylo špatně vyřčeno, atp.

Úvaha, že vydání nějakého poměrně neartikulovaného zvuku má být posuzováno (a nejspíše i trestáno) stejně jako například zkopání cizího člověka jen proto, že přeje úspěchy jinému týmu, mi připadá jako z nějakého jiného světa. Nejsem si zcela jist, jak by měly být trestány verbální projevy. Jsem si však zcela jist tím, že pro osobní i duševní integritu normálních lidí je důležitější zajistit stav, kdy se budou muset méně obávat fyzického násilí na ulicích i v domovech, než zajistit, aby náhodou nezaslechli nepřijatelné hučení či bučení fanoušků.

V některých vlivných kruzích to však zřejmě posuzují jinak. Problém vidím v tom, že tvůrci mínění těchto vlivných kruhů nečelí příliš často kapesním krádežím v MHD, protože v MHD prostě nejezdí. Nesetkávají se s pouličním násilím, protože na běžných ulicích našich měst se příliš často nevyskytují. Jinak si lze těžko podobné postoje vysvětlit jinak než duševní poruchou.

A mimochodem v rozhovoru pro časopis Instinkt č. 44/04 prezentuje stejný František Straka další své skvělé myšlenky. Tak například tvrdí, že zarostlí muži jsou stejně nevkusní jako zarostlé ženy a uvádí, že sám si holí podpaží i genitálie. Tak vážený pane Strako, teď jste urazil svým verbálním projevem naprostou většinu mužů v České republice! A patrně i na světě. Ačkoliv výrazné ochlupení je údajně spíše specifikem europoidních národů, takže nebyl v tom nějaký ten rasismus? Podle výše zmíněné logiky jste jim dal nejmíň facku. To jsem zvědav, zda se někdo bude dožadovat omluvy, vysvětlení či přeformulace tohoto zlého činu.

Předpokládám však, že se nikdo neozve. Muži, co si neholí genitálie, jsou zpravidla dost uvážliví a rozumní, aby jednak nepodlehli modním názorovým výstřelkům a jednak popřáli každému právo na svobodné vyjádření vlastního názoru bez pořádání hysterických kampaní za odstranění jim protivných názorů. A ke všemu nejspíš ještě popřejí Františku Strakovi mnoho úspěchů v jeho práci i životě.

Jen nevím, jestli je taková uvážlivost správným postupem. Dnes jsou kluby trestány za hučící fanoušky. Zítra mohou být trestány za hráče zarostlé v podpaží. A může být ještě hůř!


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.