Dnešní datum: 17. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Hájek při debatě provokoval: Pravice už neexistuje

Z domova

* Hájek při debatě provokoval: Pravice už neexistuje

Vydáno dne 15. 12. 2010

DOST Občanské sdružení Akce D.O.S.T. pořádalo diskuzní večer o budoucnosti pravice. Mezi přednášejícími nechyběl hradní vicekancléř Petr Hájek.

V debatě "Hovory na pravici", kterou moderoval předseda Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora, vystoupil vedle Hájka i poradce premiéra Petra Nečase a ředitel Občanského institutu Roman Joch, ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín a redaktor serveru Prvnizpravy.cz Adam B. Bartoš.

Pondělní debatu v sále ČSVTS si vyslechla zhruba stovka posluchačů, mezi nimi například lídr Suverenity Jana Bobošíková či předseda Svobodných Petr Mach.

Joch chválil i kritizoval Klause

Roman Joch ve svém příspěvku varoval před extrémně přebujelým státem, který přerozděluje příliš velkou část HDP. Odsoudil korupční prostředí, které se tím vytváří a z kterého tyjí různí vlivní lidé, bohatnoucí na netransparentním přidělování státních zakázek.

"Mnohem méně mi vadí socialismus pro chudé, než to, co máme teď tady - to je socialismus pro bohaté. Cestou k bohatství není konkurence na trhu, nejčastější cestou k bohatství jsou státní zakázky pro lidi, kteří nejsou úplně chudí," řekl Joch.

Pravice by se podle něj měla zaměřit i na obranu rodiny, protože klasická rodina je prevencí a léčbou různých společenských patologií. Rodiče mají právo vychovávat své děti sami, je nepřípustné, aby stát jejich peníze skrze různé dotace poskytoval levicovým vizionářům, kteří pak děti převychovávají a indoktrinují.

Joch také připomněl projev prezidenta Václava Klause u příležitosti státního svátku 28. října, ve kterém prezident varoval před světovou vládou. Joch považuje projev za jeden z nejlepších prezidentových proslovů.

"Jako potřebné a věcné považuji jeho varování před před pokusy o ustavení globální vlády. To je něco, co nastává, co bude nastávat a bude to kauza pravice," řekl.

Podle něj ale v tuto chvíli světovládné tendence tolik nehrozí, protože trend ke globální vládě byl zabržděn díky vývoji na americké (volby do Kongresu) a evropské (krize EU) politické scéně.

"V tomto momentu byl trend zabržděn výsledkem voleb v USA. Stejně tak EU zažívá nejtěžší období od svého vzniku, reálně se zvažuje možnost rozpadu EU," řekl Joch.

Nesouhlasí ale s druhou částí prezidentova projevu, že hlavním zdrojem naší loajality by měl být nároní stát. Joch se domnívá, že by jím měla být civilizace, a to civilizace západní.

Zdůraznil, že Česká republika je součástí západních zemí a varoval před "suverenistickým pokušením" být novým Švýcarskem.

Na konci proslovu se vymezil vůči Rusku, které do této civilizace nepatří. "Ruský model vlády, vztahu státu a občana, ruské pojetí smyslu svobody, je velice rozdílné od toho, co tím rozumíme my," řekl Joch a obvinil Rusko z neoimperiálních ambicí. Podle něj je třeba být před Ruskem na pozoru, naopak vyzdvihl pobaltské země, které by nám měly být bližší.

Hájek: Pravice u nás dnes neexistuje

Zástupce vedoucího kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek na úvod zapochyboval, zda v České republice momentálně vůbec pravice existuje. Podle něj se zárodek občanské pravice objevil jen na začátku 90. let, ale dnes relevantní pravice, tedy parlamentní pravicová strana nebo pravicová strana se šancí do parlamentu se dostat neexistuje.

"Nepochybuji, že z tohoto stavu, jak tu sedíme, bychom složili hned pravicovou stranu. Ale neměla by asi větší význam, než Machovi Svobodní a podobné pokusy, které jsou ctihodné a chvályhodné, ale jaksi se z nějakých důvodů nedaří," řekl Hájek.

Nedaří se podle něj především proto, že společnost vnímá pravici v posunutém smyslu, kdežto pravice je ve svém základu především myšlenkou svobody. Ta ale v Evropě nemá příliš silné kořeny.

Ve Velké Británii podle Hájka pravice odumřela odchodem Margaret Thatcherové a současný lídr konzervativců David Cameron a jeho strana je pouze eurounionistickou karikaturou pravice.

Evropská "pravice" se tak zabývá převážně provozními záležitostmi státu, kde se ale příliš neliší od levicových stran typu sociální demokracie.

V Evropě není po pravici poptávka, je to neznámý pojem. "Evropa navykla státu blahobytu, směnuje myšlenku svobody, čili pravici, velmi snadno za nejrůznější sociální transfery, výhody a nabídky, které jí establishment nabízí," řekl Hájek a přirovnal tak současný stav Evropy k životu v socialismu, jak jsme ho poznali před rokem 1989.

EU podle Hájka prochází hlubokou krizí a dostala se do předrozpadového stadia, které ale může trvat třeba dvacet let. Projevují se v ní totalitářské prvky.

"Mají podoby různých legálních opatření a zákonných úprav. Vedou k totalitě, ale většině občanstva to zatím nevadí, nedotýká se jich to. Více se jich dotýkají ta ekonomická nebezpečí," vysvětlil Hájek, proč v Evropě poptávka po pravicové myšlence svobody chybí.

Relevantní pravice ale podle něj nezemřela a existuje nadále v USA. Za určitá "jadérka občanského vzdoru" označil hnutí Tea Party, kterému se dramticky snaží šířit a pozměňovat politickou realitu.

Svoboda se podle něj stěhuje také do Afriky či Jižní Ameriky. Polemizoval také s odsudkem Romana Jocha vůči Rusku, Rusko, ale i Čína a další specifické civilizace, nikdy nepůjdou západní cestou a vnucovat jim tyto způsoby je absurdní, řekl vicekancléř.

Hájek také v závěru zdůraznil, že pravice v Evropě absentuje i proto, že Evropa ztrácí svůj křesťanský ráz. "Pravice bez křesťanského rozměru je nesmysl, je to křesťanství, které vneslo do evropského prostoru ideu svobody. Bez tohoto zázemí svoboda nemůže existovat, stává se jen liberalismem, který se ptá pouze po jedné stránce svobod, ačkoli svoboda je komplex. Svoboda oddělená od křesťanství je protimluv," řekl Hájek.

Zakončil ale optimistickým výhledem, že křesťanství právě díky své nadpozemské dimenzi obstojí.

Redaktor serveru Prvnizpravy.cz Adam B. Bartoš se ve svém proslovu zabýval otázkou ztracené suverenity České republiky, jejíž opětovné získání skrze vystoupení z EU by mělo být primární výzvou pro pravici. Ohrožena podle něj ale není jen národní suverenita, ale národní stát jako takový, a to ze strany světových elit, které usilují o ustavení globální vlády skrze tzv. Nový světový řád.

Tato ideologie by měla být hlavním ideovým protivníkem pravice, protože ohrožuje existenci národního státu i naše občanské svobody.

Protože hlavními spojenci budovatelů Nového světového řádu jsou v České republice politicko-mediální kruhy kolem bývalého prezidenta Václava Havla, měla by se autentická pravice vymezovat především vůči tomuto uskupení.

Semín: Svoboda bez mravního řádu je málo

Ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín upozornil na rostoucí nebezpečí ohrožení svobody a posilování moci státu.

Ohrožení ale nepřichází jen ze strany aparátu státu národního, ale útok na svobodu dnes ve stále větší míře přichází ze struktur nadnárodních, například ze struktur EU.

Možnost hájit svobodu se tak snižuje, protože hlavní prostředek politické participace občanů v národních demokraciích - volby - se na úrovni EU ukazuje jako zcela nedostatečný.

"Ať už je vítězem voleb jakákoli strana, její manévrovací prostor je minimální, nechce-li se dostat do ostrého konfliktu s centrální mocí, s tou mocí, jež se nenachází na území našeho státu, ale daleko za jeho hranicemi," řekl Semín.

Pravice by tak měla usilovat o co největší decentralizaci moci, například skrze demontáž EU. "Ale i kdyby se to podařilo, nesmíme umožnit státu, aby přebíral úkoly, které náleží jednotlivcům, rodinám a jiným nižším společnostem," řekl.

Svoboda totiž podle Semína není cíl, ale prostředek. Svoboda nemůže být nejvyšším cílem v lidském životě. Tím je "spravedlivý řád, usnadňující, slovy Aristotela, ctnostný život."

Hodnota svobody je tak podmíněna existencí mravního řádu, tedy souboru životních zásad, které platí pro každého, i pro stát. Takové zásady ale musí mít původ mimo lidský subjekt.

"Je-li každý člověk sám sobě zákonodárcem, pak má každý názor na život stejnou myšlenkovou hodnotu a tedy i stejné oprávnění. Chybí totiž objektivně platné měřítko, kterým tu či onu volbu hodnotíme. Ve výsledku hodnotový relativismus nakonec pošle ke dnu i samotnou svobodu," řekl Semín.

Varoval proto před mravním relativismem a liberálním pojetí svobody. "Má-li pravice hrát v naší zemi důstojnou roli, pak si nemůže dovolit hájit svobodu z relativistických pozic. Musí uznat hodnotu mravního života, jehož zásady mají transcendentní, tedy mimolidský původ a proto se ani nemohou měnit. Z těchto příčin musí pravice hájit hodnoty a instituce, jako je manželství, rodina a lidský život od početí po přirozenou smrt."

Chce-li tedy pravice účinně hájit svobodu, musí zároveň s tím hájit i přirozený mravní řád i hodnotu náboženství. "Jinak se stane jen užitečným idiotem levice, od níž se v podstatných otázkách nebude významně lišit," uzavřel Semín.

Po úvodních příspěvcích následovala diskuze, ve které panelisté odpovídali na dotazy či některé nesouhlasné reakce posluchačů. Petr Mach například polemizoval s tvrzením Petra Hájka, že svoboda (a tedy pravice) nemůže bez křesťanství existovat. Dušica Zimová z Akce D.O.S.T. zase nesouhlasila s odsudkem národa v příspěvku Romana Jocha a s jeho varováním před Ruskem coby aktuální hrozbou.

Prvnní zprávy


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Adam Bartoš | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.