Dnešní datum: 21. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Feťákův soucit

* Feťákův soucit

Vydáno dne 22. 01. 2004

Jiří X. Doležal dal o sobě znovu vědět v pořadu České televize (Bez obalu, 18. 1. na ČT1), který v jedné ze svých částí pojednával o případu v Thajsku odsouzených a nyní zpět do republiky dopravených drogových dealerů. V krátkém Doležalově proslovu zaznělo několik stále dokola opakovaných hloupostí, jež nejlépe vyvrací sama realita.

Kritizuje-li J. X. Doležal thajskou vlády za její nemilosrdný postup proti výrobcům a distributorům drog a vyčítá-li jí proto nedodržování lidských práv, nemusíme to brát nijak smrtelně vážně. Pokud totiž někdo a něco dosahuje ve válce s bezohlednými prodejci postupné smrti skutečných výsledků, pak je to právě thajská vláda a její metody. Dobrá, uznejme, že jsou bezohledné a často i kruté. Jenže boj proti organizovanému zločinu má svá pravidla, jimž je třeba se podřídit, jinak se výsledky nedostaví. To ostatně velmi dobře víme my všichni, kdo sledujeme alespoň zběžně vývoj drogové scény v České republice. Liberální postupy, marná snaha pomoci narkomanům za každou cenu, kterou nakonec zaplatí ti, kteří namísto závislosti zvolili slušný život, neustálé pokusy vyřadit část drog ze zakázaného seznamu se promítají v nárůstu počtu uživatelů i odhadovaného obratu drogových zločinců a vrcholí v perverzních oslavách návratu po právu odsouzených drogových dealerů do vlasti, pochopitelně za stafáže veřejnoprávních médií, krmících nás dojemnými historkami z kriminálů, které k jejich údivu nevyhlížejí jako pohodlná sanatoria.

A proti těmto u nás tolik obvyklým postupům stojí zvrhlá asijská krutost, což je výraz, který politicky hyperkorektní pan Doležal sice nepoužil, ale který byl rozpoznatelný v té části jeho monologu, v níž mluvil o potřebě poskytnout odsouzeným dealerům možnost odsedět si svůj trest ve vězení „euroatlantického okruhu“. Jenomže za Thajce nemluví ideologové zainteresovaní do drogových kšeftů (provokativní články zvyšují náklady novin a časopisů, zvyšující se počty narkomanů zase dokáží uživit spoustu lidí zapojených v organizacích s „měkkým“ přístupem k drogově závislým), ale výsledky úsilí jejich vlády, která vyhlásila drogovému obchodu nemilosrdný boj. Thajsko se dlouhá léta potýkalo s ohromnou produkcí drog, pocházejících z jeho území. Ve velice krátké době se podařilo prostřednictvím represe tento problém prakticky úplně vyřešit, srazit počty uživatelů drog na minimum, rozbít řadu organizací zabývajících se ilegálními obchody s narkotiky a postavit jejich příslušníky před soud, pokud neměli tu smůlu či štěstí, že byli bezpečnostními silami zabiti přímo v průběhu vládních akcí.

Nelze si představit, že by akce podobné razance mohly proběhnout v současné České republice, ačkoli by jejich provedení bylo v porovnání s thajským prostředím zjevně jednodušší a snáze proveditelné; sotva by se například stalo, že by museli policisté pročesávat džungli. Je však v našem nejvyšším zájmu přispět k tomu, aby se takové akce staly proveditelnými v co nejkratší době a zastavily tak další progresi problémů spojených s drogami.

Snad z pana Doležala mluví jen falešná solidarita s bratry ve zbrani; leckdo si jistě vzpomene na jeho akci, při níž vpašoval drogy do pracoven veřejně činných osobností. Jistě ho teď polévá studený pot, když si uvědomí, co by s ním po takové sebepropagaci provedl thajský soud, a je rád, že sedí v teploučku mezi těmi Čechy, na nichž mu jindy vadí snad úplně všechno.


Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.