Dnešní datum: 18. 10. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Napsali o nás >> Den s „Národní myšlenkou“

Napsali o nás

* Den s „Národní myšlenkou“

Vydáno dne 03. 01. 2005

S naší redakcí spolupracující časopis „Národní myšlenka“ zorganizoval v Praze akci „Den s Národní myšlenkou“. Zde je zpráva, která se objevila na internetových stránkách: „Na státní svátek 17. 11. 2004 [15. výročí „sametové revoluce“] uspořádalo sdružení Národní myšlenka přednáškovou akci určenou sice nejširší veřejnosti, ale zaměřenou především na čtenáře našeho časopisu, kteří tak získali možnost poznat a poslechnout si na vlastní uši názory autorů. Po krátkém úvodu vystoupil Milan Špinka a přednesl svůj příspěvek nazvaný Z historie Národní myšlenky, v němž se zaměřil především na období první republiky. Popsal vznik a vývoj nejen časopisu, ale také skupiny mladých politiků, kteří se kolem něj sešli. Zároveň promluvil na téma situace současného časopisu stejného jména a nastínil možnosti jeho další perspektivy. Posluchači s velkým zájmem zaznamenali především informace o chystaném vzniku edice Knihovna Národní myšlenky, která by se měla zaměřit na vydávání rozsáhlejších zajímavých prací v knižní podobě.

Spisovatel Vlastimil Podracký se ve své přednášce Pyrrhovo vítězství Západu věnoval konzervatismu a jeho věčnému boji s liberalismem. Ten se v dnešní době stává mimořádnou hrozbou pro přežití celé západní civilizace, protože pro něj budoucnost přesahující horizont života konkrétního jedince nemá prakticky žádný význam. Liberalismus počátku 21. století je tak konzervativní kultuře mnohem nebezpečnější, než komunismus 80. let století minulého.

Předseda o. s. Národní myšlenka Jiří Hojer nazval svůj příspěvek Současný a budoucí vývoj v Evropě a prostor pro národní cítění. Zaměřil se na problematiku současného chápání pojmů jako národovectví, nacionalismus a současně také národ. Stav vědomí současné společnosti vytěsnil uvedené pojmy pod vlivem propagandy mezi slova označující věci přinejmenším podezřelé a je na nás, abychom to změnili.

Jan Maloušek promluvil na téma Kultura a politika, především o tom, jak se vzájemně pronikají a podmiňují. Politika vždy vychází z kultury a proto má ovládnutí kultury zásadní význam pro ovládnutí politiky. Na čí straně stojí lidé ovlivňující veřejné mínění, ten vítězí. Bohužel, tito lidé mají obvykle zvláštní zálibu v levicových či pokrokářských myšlenkách.

Zhruba čtyřhodinovou akci, kterou provázela bohatá diskuse s jejími návštěvníky, zakončil krátkým koncertem folkový písničkář Tomáš Hamet.

Pořadatelům a těm, kdo jim pomáhali, patří absolutorium za zvládnutí a perfektní zabezpečení akce konané na skutečně důstojném místě na Praze 5. Při oficiální kapacitě sálu 40 míst zůstali sice někteří hosté stát až vzadu u vchodu, ale akustika sálu byla výborná a vše bylo dobře slyšet.

Národní myšlenka připravila magnetofonový záznam z akce. Na zhruba devadesátiminutovém záznamu uslyšíte všechny čtyři přednášky a také ukázku z tvorby T. Hameta. Kazetu můžete objednávat na naší redakční adrese redakce@narmyslenka.cz, cena je 59,- Kč [asi 9 zlotých] za 1 kus. Zasíláme na dobírku, poštovné bude připočítáno.

Zároveň si také dovolujeme upozornit na nabídku datového CD 8 let Národní myšlenky, které obsahuje 16 čísel z let 1994-2001, kdy časopis vycházel nepravidelně. Cena 99,- Kč [asi 15 zlotých] za 1 kus.

Výtěžek z prodeje je věnován financování nové knižní edice. Kupte si CD nebo MC a přispějte k vydávání knih, které vás zajímají a které by jinak nespatřily světlo světa!“

Českým kolegům z časopisu „Národní myšlenka“ gratulujeme ke konané akci a přejeme další úspěchy jak v činnosti novinářské, tak i politické. Především ale všem sdružením tvořícím současné národovecké hnutí přejeme pokud možno rychlou jednotu organizačně-politickou, tak aby se se ve volbách plánovaných na rok 2006 národovci stali mnohem větší silou na české politické scéně, alespoň takovou, jako Slovenská národní strana v dobách své slávy. Pro nás Poláky má politická situace značný význam především s ohledem na Evropskou unii či společné německé ohrožení.

článek časopisu Nowa Mysl Polska č. 50 (12. 12. 2004)


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.