Dnešní datum: 21. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Uvahy >> Demokracie s výhradami

Uvahy

* Demokracie s výhradami

Vydáno dne 09. 04. 2018

Bůh DemosModerní doba nám u spousty věcí nabízí možnost volby mezi variantou „s“ a variantou „bez“ – je libo vodu s bublinkami, nebo bez? (No přeci pivo…). Či snad kávu s kofeinem, nebo bez kofeinu? (Hlavně s rumem…). Budeme přáteli s výhodami, nebo bez? (Samotné výhody by nešly…?). Jenže zatímco u drtivé většiny těchto případů je volba spíše otázkou hravého zpestření každodenní šedi, vyrašila nám v naší krásné zemi v posledních měsících jedna entita, která již tak veselá není – demokracie s výhradami.

Pro zcela všeobecné vysvětlení by možná stačilo říci, že demokrati s výhradami nejsou ničím jiným než dalším pojmenováním pro „havlisty“, „pravdoláskaře“ či „pražskou kavárnu“ (mimochodem – rád bych panu prezidentovi touto cestou sdělil, že označení „pražská kavárna“ pro neomarxistické levicové intelektuály mne jakožto pravicově-konzervativního a nacionalistického kavárenského povaleče narozeného v Praze a křtěného Vltavou hluboce uráží). Nicméně si zaslouží detailnější popis, neb přinášejí do ideologie šířené uvedenými vrstvami další prvek. Demokrat s výhradami je tvor, který se tuze rád a tuze často ohání slovem demokracie (ve všech podobách, tvarech a pádech), nicméně demokracii uznává pouze do té doby, pokud slouží jeho představě o podobě světa. Konkrétně to pak vypadá tak, že příslušník této kasty kupříkladu mocně vzývá a oslavuje demokratické a svobodné volby jako úžasný výdobytek a nejlepší prostředek k udělení moci, ALE pouze pokud nevyhraje (navíc výrazně) soudruh Bureš a k tomu nedej Bože ještě extrémista z Tokia nezíská přes 10 % hlasů. To je pak potřeba vyjít halasit do ulic a hystericky křičet o ohrožení svobody, demokracie a civilizace vůbec. Že jsou volební zisky výsledkem demokratických voleb? Nevadí… Pro demokrata s výhradami je všeobecné volební právo svaté, ALE pouze pokud nevyšle na Hrad (a to dokonce opakovaně) Miloše Zemana… To je pak na čase se zamyslet, zda hloupým a nevzdělaným občanům jejich právo nevzít a nevrátit volbu prezidenta do rukou daleko více ovlivnitelným poslancům a senátorům… Stejně tak demokrat s výhradami zcela uznává, že demokraticky zvolení poslanci mají právo si demokraticky zvolit složení sněmovních výborů, ALE pouze pokud není do čela komise pro kontrolu GIBS zvolen bývalý fízl a komunista (bývalý jen fízl, komunistou je stále) Ondráček. Demokrat s výhradami tak demokratickou volbu (obecně) uznává pouze v případech, kdy je jejím vítězem ta správná strana nebo ten správný člověk. Nestane-li se tak, zachvacují ho návaly paniky, hysterie a obav o budoucnost světa.

V mnoha případech (v poslední době bohužel skoro ve všech) dokáži pochopit zklamání a nelibost nad výsledkem voleb. Kdyby bylo po mém, slovenský agent StB by vůbec nikdy neměl šanci do veřejného života v ČR vstoupit, komunisti i s Ondráčkem by seděli (někteří viseli) úplně někde jinde než v parlamentu a prezidentem republiky by bylo někdo úplně jiný (nikdo z letos kandidujících). Pokud se však někdo bije v prsa, jaký je velký demokrat, liberál a humanista, očekávám, že bude demokracii uznávat padni komu padni, nikoli pouze tehdy, dopadnou-li volby dle jeho představ. To už si větší uznání (alespoň z mé strany) zaslouží člověk zastávající sice pro mne nepřijatelné názory, nicméně takový, který se jich zásadově drží. Samozřejmě je v pořádku, pokud má občan možnost vyjádřit svoji nespokojenost i jinak než u volební urny, a to včetně demonstrování v ulicích. Od pravého demokrata však očekávám, že prostřednictvím žádné z těchto forem protestu nebude zpochybňovat výsledky voleb (což se dělo a děje, neboť zkrátka a dobře, Zeman, Babiš i Ondráček ty „své“ – zcela demokratické, volby vyhráli). Kdo z politiků či představitelů mediálně-politických elit plamenně hovořících na v nedávné době proběhlých demonstracích se dlouhodobě a se vší silou zasazuje o zákaz KSČM (abychom vůbec nějakého Ondráčka nemuseli řešit)? Na kolik se kdokoli z nich (včetně účastníků) zasadil o to, aby proti Miloši Zemanovi stál kandidát pevných zásad i názorů, pro nějž by služba národu i vlasti byla posvátným posláním a který by neohýbal před cizáky hřbet, lhostejno zda by se jednalo o Brusel, Berlín, Moskvu, Washington či Peking? A není volební výsledek ANO primárně důsledkem činnosti právě těch politiků, kteří před davy dojatě slibovali, že tu naši demokracii nedáme? O manipulaci se studenty středních škol (vysokoškoláci jsou plnoletí, nechť sami zváží) ani nemluvě, to už je skoro zločin. Kdo z pořadatelů a účastníků těchto demonstrací chápe tuto aktivitu jako snahu o to, aby příští volby dopadly jinak, což je pro demokrata de facto jediný legitimní cíl?

A k „pouliční“ politice ještě jednu poznámku – uvědomují si účastníci těchto shromáždění, že elitám, které se jejich počtem, transparenty a vším tím dojímavě nostalgickým cinkáním klíči zaštiťují, slouží jako užiteční idioti? Dochází jim, že jako stafáž v ulicích jsou všem těm angažovaným umělcům, aktivistům, politikům a novinářům dobří, ale titíž lidé (nikoli všichni, ale z většiny ano) by nikoho z demonstrujících nenechali rozhodovat o osudu své země přímo, tedy v referendu, neboť dle těchto elit prostý lid jest hloupý a ovlivnitelný (těmi „špatnými“), a není tak schopen správně rozhodovat? Volební hlas v obecních a parlamentních volbách je pro vás až až a zbytek nechte na nás, vyvolených – to je opravdu to, co milí demonstranti chcete?


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Richard Hercik | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.