Dnešní datum: 17. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Čeští vůdci versus teroristé

Z domova

* Čeští vůdci versus teroristé

Vydáno dne 10. 10. 2001

11. září 2001 bylo zničeno několik symbolů Spojených států amerických. Budovy Světového obchodního střediska (dlouhou dobu nejvyšší mrakodrapy na světě) byly zničeny a budova ministerstva obrany USA (tzv. Pentagon) byla poměrně těžce poškozena. To vše s pomocí unesených civilních letadel (obsazených!). Bezesporu odporný a odsouzeníhodný čin. Proti pokračování útoků na civilisty je potřeba rozhodně bojovat. Pojďme se však zamyslet nad reakcemi současných českých vůdců. Jsou to oni, kdo do značné míry určí, zda a jak zasáhne Čechy případná další vlna terorismu.

Nemá smysl se zde zamýšlet nad dvojím metrem našich vůdců, kteří terorismus posuzují podle osoby obětí (viz Havlův přístup k čečenským, srbským, chorvatským, muslimským či albánským bojovníkům). To by vedlo jen k zpochybnění jejich zdravého rozumu či cti… Každopádně dosud čeští vůdci náš národ a stát neohrozili ničím jiným než právě ztrátou cti a zdravého rozumu v důsledku oblbování svými PR agenturami, kteří si říkají zpravidla tiskoví mluvčí či novináři.

Tyto jejich aktivity jsou náznakově zdůvodňovány potřebou být v NATO, či v EU, což je možno také označit za hrozbu, avšak o tom až v nějakém dalším článku. Naši vůdci se ihned postavili za USA. To je v pořádku. Unášet letadla a s jejich pomocí zabíjet tisíce lidí je hnusné. Jen nás může zamrzet, že tak neučinili dříve (viz výbuchy ruských paneláků při bojích v Čečensku, obsazování nemocnic tamtéž, aktivity bojůvek Albánců v Srbsku a Makedonii, …).

Nabízejí veškerou vojenskou i nevojenskou pomoc. Zde si to naši vůdci trochu ulehčili. Hlavně pokud jde o vojenskou pomoc. Pár hodin po útoku prostě nemohlo být jasné, zda prezident Bush v odvetě přikáže zkrátka všemi silami bombardovat Afghánistán. Nebo zda se rozhodne i pro pozemní invazi. Skutečně bychom byli pro vyslání českých vojáků do bojů v Afghánistánu? Je si česká vláda tak jistá, že je to naším národním zájmem? Nakonec se zdá, že prezidentu Bushovi nezbylo nic jiného, než bombardováním Afghánistánu připravit půdu pro pozemní akce, do kterých česká armáda zřejmě zapojena nebude. Čeští vůdci vyslovili USA plnou podporu. Možná by to chtělo vyslovit alespoň politování nad civilními oběťmi amerických inteligentních zbraní, které například zasáhly budovu OSN, sloužící patrně k bohulibému účelu (odstraňování min), což se jaksi nestalo.

Čeští vojáci se alespoň mohli projevit na veřejnosti při ochraně budovy bývalého Federálního shromáždění, kde sídlí Svobodná Evropa, respektive odkud tato stanice vysílá do islámských zemí. Zdaleka to není zbytečná akce, z pohledu dotčených islámských zemí se jedná zcela jasně o diverzní vysílání (kupodivu se vysílání nezabývá nedemokratickým režimem například v Saudské Arábii, která s USA relativně úzce spolupracuje). Na místě je však otázka, zda je vhodné umístěním sídla této stanice ohrožovat samý střed Prahy. Podle premiéra Zemana dojde k přemístění sídla Svobodné Evropy, pokud o to USA požádají. Je střed Prahy ještě český? Spadá pod pravomoc vlády ČR, nebo USA? Firmy sídlící v ČR musí dodržovat české zákony, být zde zaregistrovány. Je v tom prapodivná logika – Zeman uznává, že bezpečnost obyvatel ČR je ohrožena, ale k jejímu zlepšení něco udělá až poté, co o to požádají USA.

Mimo komunistů a levicových nacistických organizací v podstatě žádný politik nevybočil z tohoto rámce a nepokusil se o ztvárnění vlastního názoru. Výjimkou se stal jako obvykle Václav Klaus a spolu s ním někteří politici ODS, kteří se snaží využít současné antiteroristické nálady k tvrdšímu postupu proti antiglobalistickým levičáckým násilníkům, tak oblíbeným mezi levicovými intelektuály, kteří se pasovali na českou novodobou elitu. To je zcela v pořádku, na místě je ovšem obava, že vyšší sledování a tvrdší represe nakonec postihne zcela jiné osoby, než teroristy mezi neobolševiky různých názvů. Například ty, kteří se nechtějí smířit se zánikem své národní identity, že? Tito politici zasluhují malé plus za tvůrčí myšlení, víc nic.

Obecně hrozí nebezpečí, že se dnešní protiteroristické akce zvrhnou v akce proti dalším nepřátelským či nepohodlným státům a individualitám. Vzhledem k nekritickému přístupu naší vlády lze očekávat, že budeme do těchto akcí zapojeni také. Můžeme tak být například zataženi do boje proti Iráku, jelikož neumožňuje národní vyžití Kurdům, nebo například proti Kurdům, protože si teroristickými způsoby dobývají samostatnost na Turecku. Nebo například proti Slovensku protože si Slováci dovolí zvolit Mečiara a ne Dzurindu a Mečiar je přece diktátor. Nic proti boji s terorismem nelze namítat, vždy je však vhodné zachovat si čistou hlavu s vlastním rozumem.

A pokud z toho vyplyne pro naší zem nějaké nebezpečí, premiér se nejspíš zeptá v Bruselu či Washingtonu, zda by nechtěli požádat jeho vládu o nějaký zákrok. Zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem byla nejspíš také zbourána proto, že o její stavbu nepožádal přinejmenším Komisař EU…


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.