Dnešní datum: 15. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Zahraničí >> Británie - Rusko: 24-1?

Zahraničí

* Británie - Rusko: 24-1?

Vydáno dne 20. 07. 2007

Prorazit! V současnosti probíhá poměrně zásadní spor Velké Británie a Ruska o vzájemné vydávání osob podezřelých z trestné činnosti. Británie vyhostila ruské diplomaty v odvětě za nevydání člověka, o němž se domnívá, že podal smrtící látky Litviněnkovi - údajně bývalému ruskému agentovi, který se vydal na Západ kritizovat současného ruského prezidenta Putina. Momentálně přišly z Británie náznaky, že ruské tajné služby mohly stát za údajným pokusem o vraždu magnáta Berezovského (v Británii žijícího "oligarchy" - nepředpojatě řečeno miliardáře vzešlého z divoké transformace ruského hospodářství po pádu komunismu), kterou jejich britští kolegové údajně předem odhalili a překazili.

Rusové jsou pohoršení, jelikož sami Británii v posledních letech neúspěšně žádali prý zhruba o 24 osob, které označili za podvodníky, vrahy, teroristy, drogové dealery a lidi zapletené do zvlášť závažných případů zpronevěry. Nedávná návštěva ruských stíhaček v britském vzdušném prostoru patrně měla s těmito spory pochopitelnou a spíše symbolickou souvislost. V Rusku se mluví o dvojím britském metru.

Britové a také český tisk "hlavního proudu" mají jasno - Rusové žádají o vydání osob, které kritizují jejich prezidenta Putina, takže se britské úřady chovají morálně. Je chybné a naivní mít iluze o morálce politiky obou zemí s velmocenskými ambicemi. Při hrubé znalosti historie "Jak ruští miliardáři k miliardám přišli" se však nabízí logická možnost, která v servilním (k neznámo jakým pánům) tisku probírána není: Británií chránění ruští utečenci jsou kritici Putina a zároveň podvodníci, vrazi, teroristé, drogoví dealeři a lidé zapletení do zvlášť závažných případů zpronevěry.

Další vývoj sporu bude jistě zajímavý, například souboj stíhaček nad evropským nebem tu již dlouho nebyl, avšak věřme, že bude nalezeno pokračování politiky jinými prostředky.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.