Dnešní datum: 15. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Zahraničí >> Barma - Maďarsko

Zahraničí

* Barma - Maďarsko

Vydáno dne 29. 09. 2007

Barma Celý demokratický svět, celý vyspělý svět, bezmála celá zeměkoule je u vytržení z činů barmské vládní junty, která neváhá na desetitisícové protirežimní demonstrace nasadit ozbrojené složky k udržení veřejného pořádku a moci ve svých rukou. Muži v uniformách dokonce použili zbraní a několik demonstrantů a jednoho japonského kameramana zastřelili. Buddhistické mnichy, kteří nepokoje podle některých informací vyvolali (podle jiných vypukli následkem zdražení pohonných hmot), vojáci a bezpečnostní síly zatýkají, případně drží internované v klášterech. Naproti tomu buddhistické svatyně solidárně střeží vlastními těly před vládní silou i ostatní občani, včetně křesťanů a muslimů.

Zkrátka občanské vzepětí, nepokoje, snad dokonce i nesmělý pokus o změnu poměrů zdola. Jistě každý svobodomyslný člověk může najít dostatek důvodů, proč s Barmánci sympatisovat a v podstatě se bude ztotožňovat s nesmělými prohlášeními tzv. „mezinárodního společenství“. Vždyť kdo by komu přál mocenský útlak, smrt, represálie?

Ovšem před rokem došlo k něčemu podobnému, v mnohem větším měřítku. Ne několik dní, ale plné dva měsíce, ne desítky tisíc, ale statisíce Maďarů demonstrovaly proti vládě, za její odstoupení, za výměnu politické garnitury, za změnu volebního systému, proti plutokracii ovládající Maďarsko bez ohledu na jeho občany a jejich vůli. Také v Maďarsku byla proti demonstrantům nasazena ozbrojená moc. Nic na tom nemění ani to, že mezi demonstranty nebyli mrtví; raněných bylo požehnaně a bezpečnostní síly rovněž použili zbraní, na příklad jízdní policie útočila na demonstranty s tasenými šavlemi.

Ovšem, maďarská vláda má posvěcení Evropské unie (tedy významného podílu zmíněného „mezinárodního společenství“) a to se o barmské juntě rozhodně říci nedá. Maďarská vláda může plundrovat Maďarsko, lhát Maďarům a smát se všem poctivým a čestným spoluobčanům do očí i za zády; má na to povolení z Bruselu. Barmská junta je na tom o něco hůře, ovšem té do Bruselu jistě mnoho není; má nyní vlastních starostí dost. Pro Maďary i pro nás z tohoto vývoje plyne zásadní poučení – nás se žádné „mezinárodní společenství“ nikdy zastávat nebude, my musíme naše uzurpátory moci odstranit sami, tak jak se o to snaží Barmánci.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.