Dnešní datum: 17. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> A mají dalšího otloukánka. Metapedii.

Z domova

* A mají dalšího otloukánka. Metapedii.

Vydáno dne 13. 10. 2007

Metapedia Politolog, samozvaný „odborník na extremismus“ a bojovník proti těmto jevům (a to do té míry, že sám hajluje na studijních pobytech – viz známá „kauza Hamburg“ ) Miroslav Mareš, komentoval založení internetového projektu encyklopedie Metapedia. "Tyto stránky propagují myšlenky fašismu a extrémismu, i když se to může dít skrytou formou, například výběrem jen určitých skutečností, rétorikou a podobně“, poznamenal.

Ano, „účelový výběr fakt“ a obligátní „..a podobně “. Pokud se používají tyto a jen tyto argumenty, pak ovšem není vůbec žádný problém obvinit kohokoli z čehokoli. Deník aktuálně.cz .následně z Marešových domněnek tak například vyvozuje závěry, že pokud hovoří o Adolfu Hitlerovi že byl vegetarián, nekuřák a nepil alkohol (kromě příležitostných přípitků..(...), tak jej prezentují jako „osvíceného politika“. Pravda, takový článek je napsán dost neohrabaně a vyznačuje se jistou mírou diletantnosti, ale hovořit na základě vyzdvižení určitých vlastností o „fašistickém“ zaměření? Stejně tak označení projektu Metapedia, který je původem švédský, za „neonacistický“, na základě pouhého přečtení švédského média, které o společnosti, která Metapedii zřídila, řeklo, že je „extrémně pravicová“, také ukazuje něco o intelektuální výbavě českých novinářů (o politolozích, jsoucích „experty na extremismus ve střední Evropě“ ani nemluvě).

Metapedia je mezinárodním projektem, který není řízen z žádného centra, zjednodušeně můžeme říci, že která skupina se z toho kterého státu přihlásí jako první, ta si založí vlastní národní mutaci. Obdobně vznikla například i česká verze. Pokud se prokáže, že například na švédskou metapedii přispěl evidentní neonacista evidentně neonacisticky zaměřeným článkem, na věci to nic nemění. Vrhat na celý projekt a na všechny národní mutace stín „neonacismu“ by bylo stejné, jako obviňovat všechny editory a přispěvatele wikipedie z trockismu v případě, kdy kdosi kdesi napíše oslavný článek na Lva Trockého a na wiki jej publikuje jako oficiální info o tomto muži.

O co jde a co vadí všem „chytrákům“, mediálním „antinacistickým“ mentorům a politologům, kteří mají ohledně neonacismu nejvíc másla na hlavě je to, že projekt Metapedie je evidentně nezávislým, všemožným postmodernistickým mýtům a paradigmatům nepoplatným projektem. Že hodlá informovat o činnosti a myšlenkách lidí, kteří odhalili spousty špíny, ve svých hodnoceních demaskovali mnohé současné vládce, pojmy a zájmové skupiny, či myslitele, kteří v minulosti vyslovili něco naprosto kacířského a současnost jim dává za pravdu.

O kom tedy například informuje česká mutace Metapedie? Otevřeme-li si seznam jejích hesel, vidíme například britského politika Enocha Powella, katolického biskupa Marcella Lefebvra, Karla Kramáře, významného československého pedagoga Karla Domina, amerického konzervativce Pata Buchanana a mnoho dalších. V „neonacistické“ orientaci Metapedie nás pak jistě utvrdí přítomnost celkem obsáhlého textu, věnujícího se československému generálovi a bojovníkovi proti nacismu Lvu Prchalovi, či Josefu Mašínovi, který byl nacisty zavražděn. Ano, objevují se tu i hesla, vztahující se k minulosti a dokonce (jaký to hřích) k Třetí říši. Na české verzi Metapedia tak nalezneme například info o Juilu Streicherovi, nebo o francouzském literátovi Robertu Brasillachovi, který spolupracoval s nacisty. Stejně jako o zmíněných píše učebnice dějepisu, či literatury. Ale pokud o podobných píše Metapedia, tak k nim inklinuje, protože to vyplývá z „radikálně-pravicového“ smýšlení jejích tvůrců? Aha.

Argument „účelového výběru faktů“, se kterým přišel Mareš, je rovněž velice směšný. Možných hesel je v podstatě nekonečné, nepřeberné množství a i kdyby se sehnala obrovská lidská síla, která by dennodenně do Metapedia naklikávala nová a nová hesla, nikdy se nedá dosáhnout obsáhnutí „všech hesel“ a vždycky se tak bude moci zjevit nějaký nový Mareš, který řekne, že pokud tam chybí tohle a tamto, zaměření je jednostranné, evidentně účelově zaměřené a projekt tak má jistě hroznou politickou orientaci.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Karel Kaiser | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.