Dnešní datum: 20. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Česká televize kádruje již i diváky

Z domova

* Česká televize kádruje již i diváky

Vydáno dne 18. 05. 2006

ct Již delší dobu je Česká televize v průběhu předvolebního období kritizována, že nepřistupuje vyváženě k jednotlivým kandidujícím subjektům při rozdělování prostoru ve vysílání a snaží se tímto způsobem manipulovat průběhem nejdůležitějšího politického klání. Václav Moravec a další lidé spojení s organizací volebního vysílání ČT pak argumentují průzkumy různých agentur na výzkum veřejného mínění a tím, že jednotlivá kandidující uskupení dostanou prostor ve spotech, "Dobrém ránu s ČT či "Událostech, komentářích". Jejich argumenty znějí na první poslech logicky, při jenom trochu hlubším zamyšlení se a v konfronataci s výslednou podobou předvolebního vysílání však berou rychle zasvé.

Příkladem tohoto tvrzení budiž i včerejší dvouhodinový pořad "Otázky Václava Moravce" vysílaný poprvé celý na prvním programu ČT, tedy v čase nepoměrně více sledovaném, než čtyřicetiminutové pořady s představiteli ostatních "malých stran", vysílané na málo sledovaném kanálu ČT24. ČT tím porušila vlastní, již tak samu o sobě silně diskriminační koncepci tohoto pořadu, neboť všem kandidujícím subjektům bez rozdílu původně slibovala pouze účast v oné výše zmíněné málo sledované druhé části pořadu, do níž měli původně být zástupci tzv. "malých stran" zváni na základě abecedního pořadí jejich názvů. A najednou je tu abeceda neabeceda pořad s úplně jiným formátem. Neobstojí ani orgumentace volebními průzkumy. Dle posledního od společnosti Factum invenio, publikovaného v pátek 12.5., by např. Nezávislý demokraté získali jenom 0,2% hlasů(viz. zde http://ihned.cz//2-18436560-002000_d-19 ) a skončili hluboko v poli poražených. Další anomálií celého volebního vysílání ĆT je pak to, že v rámci "malých stran" je stejně prostoru poskytováno těm, které kandidují ve všech krajích i těm, které kandidují třeba jenom v jednom.

Všechny dosud vyřčené argumenty usvědčující vedení ČT z manipulace parlamentními volbami však blednou ve srovnání se způsobem, jaký tato veřejno-právní instituce zvolila při výběru diváků zvaných do studia. Vřele čtenářům těchto stránek doporučuji navštívit oficiální web čt24 a přečíst si dotazník, na základě jehož vyplnění jsou lidé v publiku vybíráni(viz. zde http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=10104743537&deid=1441 ). Za zvláště "výživné" považuji otázky č. 6 a 8, dotazující se na to, koho hodlá potenciální divák volit a je-li členem nějaké strany. ČT tímto způsobem evidentně pokročilo do druhé etapy manipulování živě vysílaných předvolebních pořadů, v níž nejsou již diskriminováni jenom vybrané kandidující subjekty, ale i potenciální návštěvníci. Předesílám, že nemohou obstát možné námitky typu, že odpovědi na dotazy v tomto formuláři nemají žádnou souvislost s pozváním či nepozváním do natáčení. Proč by tam takové otázky tedy jinak byly? Svým "běloruským" pojetím nezávislosti veřejnoprávní televize, a to nejen v předvolebním období, náš moloch na Kavčích horách tak připomíná fotbalové rozhodčí v Gambrinus lize, kteří se očividně rovněž zpronevěřili svému poslání "strážních psů" dodržování pravidel a čistoty hry. Parlamentní strany pro jejich nečinnost a trapné odkazy na nepřípustnost vměšování se do práce "nezávislých médií" pak v této souvislosti bezpochyby připomínají vedení ČMFS, které má přece také "důvěru" v podobně "nezávislou" komisi rozhodčích. Oni si přeci, jak praví staré české přísloví, kapři rybník nevypustí. Fotbaloví rozhodčí však mají přeci jenom v něčem smůlu, jejich dvojníky z ČT nikdo veřejně pranýřovat nebude, kolegové z ostatních médií totiž s nimi drží basu.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.