Dnešní datum: 22. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Otazníky kolem otázek Václava Moravce

Z domova

* Otazníky kolem otázek Václava Moravce

Vydáno dne 11. 03. 2006

ct Ve čtvrtek uvedla Česká televize již druhý díl předvolebního seriálu "Otázky Václava Moravce - speciál". Jakékoli hodnocení je samozřejmě zatím předčasné, přesto bych se chtěl pozastavit na některými aspekty, které svou nedomyšleností vzbuzují nedůvěru hraničící až s podezřením z politické manipulace v režii veřejnoprávního molocha. Zcela při tom pominu skutečnost, že při známé "důvěryhodnosti" předvolebních průzkumů je sporná již sama forma výběru "Vyvolených" politických stran, vnášející od samého počátku do předvolebního boje na ČT očividnou nerovnost. Protože si myslím, že toto již dostatečně shrnul p. Vašíček na Politikonu článkem "Česká demokratická televize", budu se věnovat dalším podivnostem tohoto projektu.

Za nejzávažnější považuji očividnou snahu organizačního týmu dát co nejmenší prostor pro otázky z publika, které by ale měly být z logiky věci stěžejní částí pořadu. Chápu a oceňuji, že moderátor nepůjčuje mikrofon veteránům všech politických diskusí Cibulkovi a Hannigovi, jejichž účast na každé seanci až navozuje podezření, že lidi v regionech buď nemají nebo jim nedůvěřují a obě tyto varianty vkládají schopnému moderátorovi do rukou právo tyto aktivisty eliminovat. Co však na koncepci pořadu pochopit nelze, je prostor, který v pořadu mají otázky novinářů. Jako by bylo potřeba znovu potvrdit jejich nadřazenost ve společnosti, mají právě tvůrci obecného mediálního prostoru i zde příležitost se předvést jako elitářská část společnosti a obrat tím o čas "plebs", který má třeba zrovna v tuto chvíli onu jedinečnou příležitost "vystoupit ze stínu", zatímco oni budou moci veřejně diskutovat s politiky i další dny a týdny. Hodné pozornosti jsou i otázky novinářů, z nichž přímo čiší snaha nehrotit diskusi a svou tendenční jalovostí symbolizují stav našich médií.

A volba otázek je největším nedostatkem tohoto pořadu. Veškará jeho koncepce je zjevně vedena snahou zapomenout na otázky velké politiky, tj. idejí a vizí a soustředit se pouze na problematiku regionální až komunální. Ale vždyť pořad je určen jako předvolební servis ČT k parlamentním(!!!) volbám. Snaha odvést debatu jenom k problémům cyklostezek, počtu lůžek, stavu silnic a zimních stadionů ukazuje, že se ČT chce vyhnout velkým tématům jako jsou EU, svoboda a demokracie, imigrace, úpadek morálky či krize rodiny a otázky spojené s budoucností národa. Je ale dost dobře možné, že koncept programu byl konzultován s nejsilnějšími stranami a ty žádnou vizi či ideál nemají, a tak jim takováto ideově impotentní diskuse vyhovuje.

Nechci spekulovat, do jaké míry je současná podoba tohoto pořadu dílem chtěného a nechtěného, každopádně je dle mého dalším důkazem toho, že jedna z hlavních otázek, které by měly v tomto pořadu padnou je:"Budete prosazovat očištění médií, policie a soudů od osob prokazatelně zpronevěřivších se své profesní cti, např. soustavným porušováním etického kodexu novináře(např. v době krize v ČT). Zasadíte se o odvolání RRTV a čistku ve veřejnoprávních médiích?

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.