Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Cestování >> Výlet do Němec

Cestování

* Výlet do Němec

Vydáno dne 06. 07. 2005

Jsem spíše konservativní člověk, co svou zemi jen tak neopouští. Řeči o svobodě a životě bez hranic mne nechávají chladným. Dovolenou jsem u moře doposud netrávil. K tomu bych volně citoval dr. Nepustila, jenž napsal, že každý by se měl nejprve zamyslet, čím jeho návštěva tamější zemi obohatí. Též napsal, že rozumný člověk má nespoutaného ducha, jeho duše hranic nezná a jen bezduchý hlupák, protože nedokáže cestovat v mysli, svou prázdnou tělesnou schránku neustále přemísťovat musí. S těmito názory jsem se v dnešní době stal omezeným „čecháčkem“ místo toho, abych byl aktuálně „Evropanem“.

Léto je k výletům doslova vyzývá a já pod tímto vlivem nakonec pojal záměr navštívit duryňský venkov. Telefonuji tedy na dráhu, bych si nechal poradit jak na to. Po mnoha linkách, jež nikdo nezvedá jsem nakonec úspěšný. Dovolávám se na informace českých drah a ptám se na možnosti. Vcelku dobrá nabídka a zajímavé slevy, včetně zpáteční jízdenky za bratru necelých 2.300 Kč. Vyrazil jsem si tedy včas zakoupit jízdenku, vystál frontu u mezinárodní pokladny, aby mne rázem zpražila paní pokladní. Pokud chci slevu, musím si donést z informací výpis spojů. Nu dobrá, nemohu chtít slevu zadarmo, říkám sobě a šel na frontu, nejprve na informacích a poté znovu u mezinárodní pokladny.

Tady na mne čekala znovu ledová sprcha. Pokladní mi řekla, že mnou požadovaná cílová stanice není v počítači. V duchu si říkám: „Ťechňika charóšaja, luďja chujóvny“ a zároveň polemizuji o skutečném stavu pokroku. Navenek se snažím nedat na sobě nic znát a požaduji jízdenku o stanici dále. Paní pokladní mi nabízí jízdenku do Chemnitzu (tj. bývalého Karl-Marx-Stadtu), což je město ležící v Sasku nedaleko německo-českých hranic. Mou námitkou, že je to blbost, neboť jedu jinou trasou a vzdušnou čarou o nějakých 150 či 200 kilometrů dále, se však nedá zaskočit.

Po třech vystálých frontách souhlasím s kompromisem, že postačí jízdenka do Erfurtu. Je tu však další překvapení, cena činí něco přes 2.500 Kč. Nakonec odmítám a jedu na další nádraží zkusit štěstí tam.

Průběh je mnohem lepší a bez fronty se snažím získat přízeň paní pokladní. Vzájemná náklonnost však neukončuje kolotoč ledových sprch. I zde mohu získat tak akorát jízdenku do Erfurtu a aby toho nebylo dost, za jízdenku na ty samé dny stejnými spoji a s využitím stejných slev je cena najednou rovných 2.800 Kč!!!

Co k tomu všemu dodat?! Komentovat kvalitu služeb ČD je zbytečné. Tvrzení, že návratem do Evropy půjdeme strmě vzhůru se nenaplňují. Řeči o nutnosti volné soutěže pro zlepšení kvality služeb jsou bezvýznamné! Konkurence v této zemi neodstranila podvodné služby ani nepříjemný personál. Ono to totiž také souvisí s kulturou a hodnotami národa.

Jediné, co mohu tedy dodat, je vzpomínka jednoho pamětníka na poslední dny války. 3. května 1945 si šel pro příděly, v tu dobu už stejně jako všichni ostatní věděl, že Hitler je mrtev a dny Velkoněmecké říše jsou sečteny. Všechno však stále fungovalo jako vždy předtím a i příděly byly, tak jak být měly. Pátého vypuklo povstání a ten bordel už nikdy neskončil.

Touto vzpomínkou nechci vyzdvihovat nic z doby nenávratně minulé. Celý tento text je o tom, že ŘÁD, SYSTÉM podle nějž věci fungují, člověka nesvazuje. Naopak! Věci fungují lépe jen díky lepším lidem. Lepší lidé nepadají z nebe, ale vytváří se dlouhou cestou sebezdokonalování.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan Tobiáš | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.