Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Cestování >> Tunisko

Cestování

* Tunisko

Vydáno dne 27. 10. 2002

Chtěl bych se s vámi podělit o několik poznatků z dovolené strávené v Tunisku. Nehodlám zde psát o kvalitě hotelů či personálu, ale spíše o "perličkách", které si běžný turista možná ani nedá do patřičných souvislostí, mám na mysli souvislosti kulturní, politické a náboženské. Připomínám, že v Tunisku 98% obyvatelstva vyznává islám.

Nevezmu to popořádku, budu střílet tak, jak se mi to bude vybavovat.

Hypermarkety - V hlavním městě Tuniska, Tunisu, jsou pouze dva hypermarkety nadnárodních společností. Vláda totiž nehodlá dalším velkým společnostem tyto obchody povolit stavět. Uvědomuje si, že tyto velké hypermarkety mají velký vliv na chod malých obchůdků. Tolik oficiální důvod. Ten druhý, praktičtější, je takový, že v Tunisku téměř neexistuje tzv. střední vrstva, která například u nás tyto obchody hojně využívá. V Tunisku si většina obyvatelstva k večeru každého dne spočítá skromný denní výdělek, jehož značnou část tvoří různé "bakšiše", a jde si do nějakého malého obchůdku nakoupit například několik baget, něco rajských jablek a například rýži. Těžko by tedy mohli v hypermarketech nakupovat třeba na týden, či měsíc, jak se stává zvykem například v evropských zemích. Tedy na jednu stranu líbivá politika, ale na druhou stranu není jiná možnost.

Náboženství - podle delegáta CK, se kterou jsem Tunisko navštívil, je islám nejtolerantnější světové náboženství. Lehko ovlivnitelný jedinec by mohl tomuto tvrzení lehko uvěřit. Já osobně jsem se nesetkal v Tunisku s žádným projevem náboženské či jiné netolerance. Obyvatelstvo je k turistům převážně milé, komunikativní, přinejhorším přehlíživé a lhostejné. Jediný projev netolerance, se kterým jsem se setkal, byl právě u zmíněného delegáta, který při vyprávění o vzniku a pravidlech slámu, pokud porovnával například s katolíky či jinými křesťany, vždy přívlastkoval např. "pokrytečtí katolíci" či "směšné křesťanské pohřby". Musím však uznat, že delegát byl skutečně profesionálem a jeho obecné znalosti byly přímo fascinující. Ale zpět k tolerantnosti islámu. V Tunisku jsem viděl jeden katolický kostel a jeden kostel pravoslavný. Oba v hlavním městě Tunisu, oba na rušných třídách v centru města. Obávám se však, že jsou tyto dvě stavby asi jediné široko daleko v islámském světě. Jak je známo, Tunisko je skutečně nejtolerantnější z islámských zemí.

Školství - je v Tunisku věnováno skutečně maximum. Vláda se rozhodla vsadit na mladou generaci. Po absolvování základní školy je student například znalý třech jazyků (jak dodal můj otec, aby se pak domluvil na leteckých školách) Školy jsou společně s hotelovými komplexy a bohatými čtvrtěmi těmi nej-stavbami, co jsem viděl. Oblast, kde škola nestojí, je většinou oblastí, kde se škola rychle staví. Jedna jako druhá, jeden projekt, tedy všechny nové a moderní školy jsou naprosto identické stavby. A přidám jednu perličku. Děti do škol svážejí autobusy, ovšem jen z oblastí vzdálenějších víc jak 5 km od školy. Má-li to školák 4,5 km, chodí pěšky. A jak jsem sám viděl, mnoho školáků skutečně na silnicích mezi osadami chodí.

Co obyvatelé dělají? Nevím. Při návštěvě města Tabarka (cca 150 000 obyvatel) jsem procházel obytnými čtvrtěmi a ačkoliv jsem byl spíše ignorován, neměl jsem vůbec dobrý pocit. Ptáte se proč? Nejprve jsem si říkal že na mne negativně působí skutečnost, že ty stovky lidí kolem mne, co jsou v domácím prostředí, mají jinou barvu pleti a říkal jsem si, že tak se asi cítí například Arab, když přijede do České republiky. Ale jelikož jsem přesvědčen, že tyto pocity může prožívat pouze jedinec, který nemá patřičné sebevědomí a hrdost, přemýšlel jsem, čím ten můj špatný pocit může být vyvolán. A pak jsem na to přišel. Ty plné ulice lidí čítaly 99% mužů, kteří jen tak postávali a debatili, posedávali před kavárnami, naprosto nepředvídatelně chodili sem a tam a nic nedělali. Jako by na něco čekali. Možná až "Alláh dá". Připomnělo mi to skupinky cikánů, co postávají ve skupinkách v ulicích Prahy v době, kdy jiní jsou v zaměstnání nebo alespoň "odněkud někam jdou".

A co ve volném čase? Ačkoliv převážná většina obytných domů připomínala ruiny, na většině střech je možné vidět satelity. Televize je jedním z produktů moderní společnosti, kterým v Tunisku tráví volný čas. Toho patřičně využívají vláda a president ke své propagandě. Dalším velmi oblíbeným "zabíječem času" jsou všudypřítomné kavárny, které spíše připomínají garáže vybavené odloženým zahradním nábytkem. V jejich kultuře zastávají funkci našich hospod. S dvěma rozdíly. Zaprvé v nich nekoupíte alkohol a za druhé, představte si pražskou Karlovu ulici v turistické sezóně (to jak našinec nemůže projít davy turistů), kdy turisty je místní obyvatelstvo, každý vchod a průjezd je hospoda a před každou je plná zahrádka a ženu nevidíte nikde, jen muže. A to všechno ve všední den v pracovní špičce. Údajně se dá najít i diskotéka, ale protože tento druh zábavy osobně neprovozuji, nezajímal jsem se o něj ani v Tunisku.

Tedy, mám pocit, že volný čas je pojmem v Tunisku neznámým, není tam u většiny ten protiklad, od kterého většinou "volný čas" odvozujeme.

Ženy - jak jsem se již zmínil, potkat v rušném dni na ulici ženu je spíše výjimkou, pominu-li studentky, které jdou po vyučování (asi) domů. Kde však můžete vidět žen podstatně víc, je za volantem automobilu. Poté co se v Tunisku zrodila "demokracie" a ženám byla vrácena spousta práv, které před tím v "nejtolerantnějším" náboženství neměly, hromadně si začaly dělat řidičské průkazy. Další důvod byl ten, že po uvolnění mravů bylo mnoho policistů obviňováno z "harašení", když chtěli ženy pokutovat za dopravní přestupky (což je mimochodem novým jevem - do nedávné doby v Tunisku neexistoval postih za porušení dopravních předpisů, které existovaly, v současné době stojí policie před úkolem pomalu řidiče zvykat na to, že za projetí na červenou, dosud naprosto běžný jev, mohou dostat pokutu, která například za překročení rychlosti je údajně značně vysoká) , muži své ženy hromadně posadili za volant, protože na dopravní předpisy se v Tunisku moc nehraje. Vláda reagovala posílením policejních sborů o ženy. Obecně jsem měl pocit, že žen je v celém Tunisku tak maximálně 15% z celého obyvatelstva.

A na závěr snad jen dodám, že ačkoliv má dovolená splnila "odpočinkový" účel, příroda mne až na odpadky všude kolem udivila a památky skvostné, ale ani to nestačilo k mému odhodlání navštívit v budoucnu další islámskou zemi.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jakub Košíček | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.