Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:

Cestování

* USA

Vydáno dne 10. 12. 2001

Již příprava na samu cestu do této Mekky západní civilizace je odlišná od ostatních turistických výprav. Jednak člověk potřebuje vízum, jednak si do poslední chvíle nemůže být jist, že se do USA dostane, přestože má vše zaplaceno, neboť rozhodující slovo o tom, zda vpustit či ne, má imigrační úředník na letišti. V době mého odletu byla situace komplikovaná i tím, že světovému četníkovi č. 1 hrozili znovu nějací teroristé a velvyslanectví bylo z tohoto důvodu uzavřeno, víza měl žadatelům doručovat kurýr. Naivně jsem očekával muže ve stetsonu na koni s americkou vlajkou v pravici, leč dlouho netrpělivě očekávané razítko v pasu přivezla oprýskaná dvanáctsettrojka.

Protože pokládám americký společensko-politický systém za ve světě nejefektivnější a nejspravedlivější, přičemž netvrdím, že nemá co zlepšovat, dovolte mi, vážení čtenáři, abych vás co možno nejstručněji seznámil alespoň s jeho některými mně osobně převelice sympatickými součástmi, neboť mnozí se dosud mohou domnívat, že onen nespravedlivý a rozhazovačný paskvil, který se naše republika bez hlubšího rozmyslu snaží přejímat od zemí západní Evropy, je převzat z USA. Americký systém je totiž založen na skutečné svobodě a zodpovědnosti jedince za svůj život. Platí se v něm tudíž velice nízké daně, ale tomu odpovídají i sociální výdaje. Kdepak, naši nemakačenkové a darmožrouti by měli život v USA převelice těžký. Ono totiž podporu v nezaměstnanosti může člověk získat nejdříve až po deseti odpracovaných letech. A dovolenou? Nejvýše tři týdny, aby však člověk dostal týden, musí nepřetržitě rok pracovat. Sociální dávky? Jistě, máte nárok, ale naturální! Není pak divu, že americká nezaměstnanost se pohybuje okolo 1-2% a nepracují buď milionáři, nebo povalující se žebrající vágusové. Vzorové se mi zdají i poměry v americkém vězeňství. Nejen navzdory častým výtkám útlocitných ochránců práv zločinců pravidelně vykonávané tresty smrti a místy těžké poměry ve věznicích (v některých státech mají vězně i v klasických řetězech s koulí), ale zejména proto, že trest je zde chápán i jako trest ve smyslu odplaty a nejen jako forma převýchovy nepřevychovatelného. Policie má vůbec v zemi velikou moc. Zapomeňte na v běžném životě obvyklé porušování dopravních předpisů. Za celých 14 dnů, jež jsme v USA strávili, jsme neviděli ani jednou překročit povolenou rychlost a při příchodu policisty do casina v Las Vegas bylo vidět, že končí veškerá sranda. Žadné "Nazdar Pepo, co si dáš ?", ale opravdová hrůza před zákonem. Tomuto muži zákona se totiž nezdál věk jedné black jack hrající dívky a poté, co zjistil pohledem do pasu, že se nemýlí, zrušil hru a kamsi odvedl nejen ji, ale i zděšeného krupiéra. Jak jsem již naznačil, cílem naší cesty nebyla pouze turistika, ale i touha oddat se po nějaký čas hráčské vášni. A Vegas je pro takovýto účel nejlepší místo na světě. Ve městě je nejméně 100 casin, které jsou v průměru velké asi jako palác Lucerna.Přitom neplatí žádné evropské zvyklosti o nutnosti kravaty a obleku při vstupu do casina, klidně tam můžete jít i v teplácích či kraťasech, hlavně musíte mít peníze. O hráče je zde dokonale postaráno. Levné ubytování (sehnali jsme i za 20 dolarů pro čtyři osoby) a stravování a co hlavní - veškeré pití zdarma. Pravdu říkajíc americké pivo včetně známého Budweiseru je dobré tak na omývání nohou, takže jsme zvolili známou mexickou Coronnu s citronem v ústí lahve a za den v casinu jich každý k překvapení personálu utrhli i 15-20. Co se týče pravidel hry a možností výher, doporučuji možným zájemcům knihu M. Dolinové (známá z předpovědí počasí na Nově) "Casina". Vášnivým hráčem je z našich známých spoluobčanů i J.Jágr.

Las Vegas je ideálně umístěné i coby turistické východisko. Nedaleko leží tak světoznámá místa jako Grand Canyon a Death Valley. A obě stojí za shlédnutí! Grand Canyon je divukrásná proláklina hrající všemi barvami. Je však těžko přístupný. K dopravě tam a zpět se nejčastěji používají vrtulníky, ty ovšem již nebyly v našich finančních možnostech (300 dolarů), museli jsme přeci utratit peníze v casinech. Jednodušší byla cesta autem do Mrtvého údolí. Je to místo s nejvyšší průměrnou teplotou na světě. My jsme tam byli v únoru a oněch 26% bylo docela příjemných. Přes léto je však do údolí zakázán vjezd aut bez klimatizace, avšak i s ní nebude návštěva místa s teplotou 60-70% nijak příjemná. Celé údolí je krásně přehledné z místa zvaného Zabriskie Point, zvláště pozoruhodné je pak takzvané "Ďáblovo golfové hřiště" a nevelká písečná poušť. V jedné její části žil nějaký čas i známý vrah Charles Manson. Jedním z projevů jeho ulítlosti bylo i pohřbívání aut, jež dosloužila. Prý je zde dodnes pohřben i autobus.

Americká krajina je oproti jednotvárným městům nádherná a proměnlivá. V nevelké vzdálenosti od pustého Death Valley jsou již palmy, pomerančovníky a vinice Kalifornie. Na rozdíl od piva je americké víno vynikající. Jinak je tento americký stát však nesmírně přelidněný, zvláště zde žije nesmírné množství Mexičanů a Asiatů. Je příznačné, že si člověk v tak velkém množství lidí připadá sám. A udělat to, co u nás, pustit si televizi, je zásadní chyba. Americké televizní programy jsou totiž v porovnání s vynikajícím rádiem hrajícím skvělou muziku (samé zlaté staré hardrockové pecky) hrozné. Stupidní seriály střídají stupidní debaty následované stupidními filmy. Ony ty dobré filmy jsou totiž dostupné pouze na placených kanálech. A sport? Pouze americký (černošský) basketbal a baseball. Ani v sázkových kancelářích ve Vegas nelze sázet na evropský fotbal.

Z amerických států jsem navštívil pouze Kalifornii a Nevadu. Někdy v budoucnu, až našetřím, bych se chtěl podívat i na východ, zejména do okolí New Yorku. Obávám se však, že i on je typickou ukázkou americké pompézní kašírovanosti.Lákalo by mne i hovořit s prostými Američany, kteří se mi na první pohled zdáli velice přátelští. Je však možné, že jsem tuto pozitivní lidskou vlastnost zaměnil pouze za jejich jednoduchost. Co jsme měli možnost s nimi hovořit, zarazily nás jejich elementární vzdělanostní (geografické, geopolitické a historické) nedostatky. Ale možná, že jsme měli pouze smůlu a potkávali samé prosťáčky.


[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.