Dnešní datum: 17. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> Po období boření je třeba tvořit

Z domova

* Po období boření je třeba tvořit

Vydáno dne 14. 05. 2001

V dnech nedávno minulých jsme si připomněli osvobození naší vlasti od německých okupantů. Nedílnou součástí tohoto dějinného procesu byl i způsob řešení odvěkého antagonistického vztahu národů (českého a německého) žijících v příhraničních oblastech. Dnes se vůči tomuto způsobu objevuje nejen za našimi západními hranicemi častá kritika argumentující zejména "právní nedostatečností" jeho základů i provedení a usilující především o historické anulování těch právních aktů (především tzv. Benešových dekretů), jež poskytly právní podklad k tomu způsobu řešení národnostního složení země, ve které žijeme, jenž byl zvolen.

Nezapomínejme však na atmosféru doby, ve které byly tyto historické dokumenty vytvářeny. Na to, že byly, viděno tehdejšíma očima, spravedlivou odplatou za zločiny, kterých se drtivou většinou Němců (i těch žijících na našem území) podporované vedení země dopouštělo po celém světě. Jistě, existovali i Němci nesouhlasící s nacismem a jeho agresivitou směrem k ostatním národům. Ti však byli (alespoň co se týče dostupných pramenů) v naprosté menšině a jejich nářky začínají většinou až v době, kdy tíha válečných hrůz dopadla i na Německo. Z tohoto hlediska je zapotřebí chápat odsun německého obyvatelstva z našeho území jako normu sice velice tvrdou a v jednotlivých případech možná i nespravedlivou, ale vcelku pochopitelnou a dobovým kontextem opodstatněnou.

Co však je v současné době hůře pochopitelné, než důvody odsunu, je způsob chování nových obyvatel krajů, z nichž bylo původní obyvatelstvo odsunuto - našich předků i současníků. Ne vše lze svalit na bedra poválečných protiněmeckých nálad a komunistické devastace. Ničení a chátrání těch mnohých historických cenností i přírodních krás, jež jsme jako noví osídlenci (většina dnešních obyvatel těchto krajů pochází rodově z jiných oblastí státu) těchto území získali, je totiž možno zaznamenat i mnoho let po válce a začasté vůbec nesouvisí s komunistickou ideologií, i když tato projevuje svůj zhoubný vliv i nadále, byť formálně uvolnila nejdůležitější pozice.Chtíc nechtíc se vnucují mnohé za současného stavu věcí nepříjemné otázky. Předáme města a krajinu v těchto oblastech dalším generacím alespoň v takovém stavu, v jakém jsme je převzali po německých předchůdcích? Na co s pýchou poukážeme, že jsme nového a esteticky krásného vytvořili? Budou to šeredňáková sídliště, benzínové pumpy nebo unifikovaná supermarketová monstra?


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.