Dnešní datum: 19. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Historie extrémní pravice ve Francii

Kultura

* Historie extrémní pravice ve Francii

Vydáno dne 09. 05. 2001

Michel Winock a kol., vydala Academia roku 1998, cena neuvedena

Kniha obsahuje příspěvky předních francouzských historiků a politologů a byla redigována profesorem soudobé historie v pařížském Institutu politických studií. Je významným příspěvkem k historii a ideologii francouzského pravicového extrémismu a zejména fašismu a fašistoidních hnutí.

Chápeme-li fašismus jako určitý druh nadnárodního politického radikalismu, jehož národní formy jsou velmi specifické a také v rámci téhož národa dostávají různé formy, pak je historie Francie na tyto formy bohatá. Patří k nim i neblaze proslulá Action francaisse (Francouzská akce) jako historicky nejstarší forma fašismu s ucelenou ideologií a programem činnosti. Tématické zaměření knihy je nicméně širší, je jím politicky extrémní pravice , zjednodušeně řečeno, reprezentující ideové dědictví kontrarevoluční a pozdější populistické, resp. nacionalistické pravice, jak v úvodu ke knize píše její redaktor M. Winock. Ultrapravicová fašistická Francouzská akce z tohoto dědictví převzala a ideově zformulovala zejména nacionalismus, antisemitismus a katolický fundamentalismus a na svět ji pomohla Dreyfussova aféra, v níž tři uvedené ideové prvky krystalizovaly.

Obsah knihy nás provází historickým vývojem francouzské ultrapravicové scény a tak zde nacházíme, vedle již zmíněné Francouzské akce, také neméně pověstné Ohňové kříže, Královy kameloty, představitele vichystické radikálně pravicové kolaborace s nacisty a další organizace, až po poválečný nástup paramilitárních rasistických organizací a nacionalistických bojůvek, vznikajících a zanikajících kolem ultrapravicových ideologů a aktivistů, podněcovaných, kromě jiného, zejména ztrátou „francouzského Alžírska“, která vyvolala v určitých vrstvách populace krizi národního sebevědomí. A najdeme zde ovšem i velmi aktuální politické memento Národní fronty J.-M. Le Pena (73% Francouzů se podle výsledků výzkumu z r. 1994 domnívalo, že tato strana, jejíž popularita od té doby nicméně narostla, znamená nebezpečí pro francouzskou demokracii).

Českým pendánem tohoto významného díla, které má však tématicky širší záběr od pravicového až k levicovému extrémismu, je politologem P. Fialou redigovaná kniha Politický extremismus a radikalismus v České republice (Masarykova univ. v Brně 1999).

Dílo o historii francouzského pravicového extrémismu přináší množství dobře utříděných a dokumentovaných faktů. Přináší i řadu zajímavých úvah o souvislostech tohoto fenoménu, např. s dlouhodobě antiliberálně zaměřeným francouzským katolicismem a další. Je to nepochybně velmi aktuální a podnětný studijní pramen.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan Nakonečný | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.