Dnešní datum: 17. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Fašismus ve své epoše

Kultura

* Fašismus ve své epoše

Vydáno dne 26. 04. 2001

Nolte E., Argo Praha 1999 (695 str.; překl. J. Dobeš a B. Pscheidtová, doslov J. Dobeš)

Devět vydání (od r. 1963, kdy toto dílo vyšle poprvé) této monumentální monografie o fašismu svědčí o neobyčejném zájmu, které vyvolala. Dílo mělo i velký kritický ohlas, negativní i pozitivní a svému autorovi, významnému německému historikovi, vyneslo řadu obvinění, která zaměňovala důsledný objektivismus za ideový extremismus.

Kniha je věnována třem nejvýraznějším formám fašismu: francouzské akci, italskému fašismu a německému nacismu. Je to obsáhlá studie destruktivního fenoménu, jeho společensko-historických souvislostí a jeho projevů a ideologických základů, která dosáhla zaslouženého uznání i u řady kritiků za systémový přístup a věcné posuzování zjištěných skutečností. Podává v podstatě základní typologii fašismu a jeho vztah k totalitárním ideologiím a režimům. Fašismus chápe Nolte široce jako historickou formu politické ideologie a praxe, vystupující v souvislosti s určitou tradicí a situací evropského sociobiologického myšlení. ve srovnání s teoriemi, které zdůrazňovaly zvláštnosti jednotlivých národních fašismů, je to pokus o jednotnou teorii fašismu, která jeho národní varianty nepopírá, ale hledá jejich společného jmenovatele. Ten je vyjádřen v definici fašismu: "Fašismus je antimarxismus, který usiluje o zničení protivníka prostřednictvím vytvoření radikálně protikladné a přece blízké ideologie a prostřednictvím použití téměř identických a přesto charakteristicky přetvořených metod" (str. 56). Fašismus je chápán jako druh totalitarismu, který může být srovnáván, ale nikoliv ztotožňován s jinou formou totalitarismu, s komunismem. Autor sám zdůrazňuje, že jeho kniha "zavedla pojem fašismu do vědecké a publicistické diskuse" a dala mu, ve srovnání s dlouho užívaným vágním významem, určitější obsah. Klade důraz na osobnosti jeho vůdců, např. na "základní pocit strachu" a Ch. Maurrase, "duchovní biografii" B. Mussoliniho a antisemitský komplex A. Hitlera. Ale důsledně analyzuje také důsledky praktické realizace fašistické ideologie (např. "logické" vyústění nacismu v holocaustu a ve světové válce). Kniha se tak stala i pozoruhodnou psychohistorickou studií fašistických vůdců a fašistického agresivního aktivismu. Fašistický antimarxismus je podstatnou charakteristikou fašismu, ale nikoliv vyčerpávající. Marxismu věnoval Nolte zvláštní monografii, která je třetím, fašismus druhým svazkem jeho tetralogie dějin moderních ideologií.

Nolteho dílo je metodou zkoumání i výkladu historie skutečným vzorem vědecké práce, kterou lze obdivovat i přes řadu sporných zobecnění. Obdiv k systémovému přístupu je násoben velkým rozsahem a věcností zpracovaného tématu.


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan Nakonečný | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.