Dnešní datum: 19. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> I. N. R. I.

Kultura

* I. N. R. I.

Vydáno dne 10. 04. 2001

Bettina Rheims a Serge Bramly, Galerie Rudolfinum 16. 2. - 6. 5. 2001

Musím se přiznat, že původně jsem se nechal zastrašit reklamními plakáty a recenzemi v kulturních rubrikách novin a společenských časopisů a výstavě jsem se vyhýbal jako příslovečný čert kříži. Když jsem ji shodou okolností nakonec navštívil a shlédl, velice mile mě překvapila a vůbec jsem prohlídky nelitoval.

Francouzi Bettina Reimsová (fotografka) a Serge Bramly (spisovatel, filosof a také fotograf) si vytkli za cíl zpřítomnění příběhů evangelií. Podle mého názoru se jim to na vystavených osmdesáti pěti fotografiích velkého formátu doplněných biblickými citáty podařilo; v nových reáliích příběh Ježíše Krista nezaniká, ale naopak je přístupnější, jaksi jen potvrzuje svou výjimečnost. Tato historie ze starověku se odehrávala na převážně chudém pozadí - tedy se zde objevuje periferie, „móda“ vyvrženců společnosti, bezdomovců, punkerů, prostitutek ale i dělníků či obyčejných francouzských venkovanů. Bohatství a moc například Heroda je naopak znázorněno skvělým oblekem, bílou košilí a elegantní kravatou. Jidáš má pro spáchání sebevraždy také nový prostředek - automatickou pistoli. Nehcybí ani parafráze známých obrazů někdejších mistrů náboženské malby. Na podstatě děje se nic nemění, jen jeho kulisy jsou důvěrně známé.

Po půl století trvající mezeře v náboženském umění by výstava mohla (i když tomu v naší zemi nevěřím, neboť chybí společenská poptávka) nastolit otázku o ryze současné podobě výtvarného umění pro objednávku. Architektura stále hledá novou podobu chrámu, ale ostatní směry výtvarného umění nejsou o nic dále, snad s výjimkou sochařství. Pojetí obou Francouzů je přes svou úspěšnou snahu zasadit příběh Nového Zákona do současnosti v podstatě velmi tradiční, neboť soudobé reálie se u světského i náboženského zobrazení historie používaly velmi často, dokonce bych neváhal napsat převážně, už od počátků evropského umění (byť ze začátku nevědomky), stejně jako zobrazení fysické krásy modelů (málokdo si asi představí Ježíše či apoštoly hrbaté a nemocné). Důsledné dbaní historických skutečností podle vědeckých poznatků je záležitostí až exaktního devatenáctého století, a i o tomto věku to platí s reservou. Jedná se tedy o plynulé pokračování dávné tradice. Na závěr mi nezbývá než všem výstavu vřele doporučit k shlédnutí.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.