Dnešní datum: 17. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Historie extrémní pravice ve Francii

Kultura

* Historie extrémní pravice ve Francii

Vydáno dne 09. 04. 2001

Michel Winock a kol., vydala Academia roku 1998, cena neuvedena

Vědní obor nazývaný soudobá historie si u nás zatím jen hledá místo na slunci. Není divu; za minulého režimu byl cíleně zneužíván k politické propagandě nejhrubšího zrna, totiž k manipulaci s historií zcela nedávnou. A v tom byli komunisté vždy mistry. Snahy o nápravu pověsti tohoto oboru u nás probíhají, ale bude patrně ještě nějakou dobu trvat, než si získá všeobecnou důvěru.

Při pohledu na zadní stranu obálky dnes recenzované knihy, kde je uvedeno, že knihu má na svědomí sedm historiků a politologů, může leckdo protáhnout obličej. Knihy o historii z per politologů a publicistů jsou až příliš často noční můrou mnohého o historii zcela vážně se zajímajícího čtenáře. Je zde však ještě naděje - snad oni historikové své kolegy dokázali patřičně usměrnit. Jenže jen co do knihy nahlédneme a přečteme si podrobnější informace o autorech, obličeje se nám Čechům protáhnou ještě víc. Všichni zbylí autoři, jejichž oborem není zrovna politologie, jsou historiky soudobé historie. Naděje ještě žije, ač pípá nesměle kdesi v koutě jako čerstvě vylíhlé kuřátko. Snad je situace ve Francii jiná, snad jsou tam soudobí historikové objektivními a nestrannými odborníky...

Leč po několika stránkách knihy zjišťujeme, že tomu tak není. Autoři pod v současné době vysloveně pejorativní a zprofanovaný pojem extrémní pravice na jednu hromadu smetli nejrůznější a navzájem nesmírně odlišná hnutí a strany. A tak najdeme pod tímto názvem ty, které by možná mezi tzv. extrémní pravici nezařadili ani čeští novináři, třeba antikomunisty nebo katolické integralisty, ale i ty, jež soudný člověk řadí na levici, například socialisty hitlerovského typu. Mezi oběma krajnostmi se pak autoři orientují na hnutí nejrůznějších odstínů, monarchisty, kontrarevolucionáře (opozice proti revoluci roku 1789), ultrakonzervativce, zastánce Francouzského Alžírska, do terorismu zabředlou OAS i čisté fašisty. Větší část knihy se pak snaží nalézat styčné body mezi těmito směry a proudy, leč často marně. Bere to přitom opravdu zgruntu; začíná od revoluce roku 1789, zaobírá se kontrarevolucí aristokratů i prostého lidu, probírá legitimistické snahy zastánců monarchie, vznik integralistického katolicismu, velká pozornost je věnována Dreyfusově aféře, provázené obrovským rozmachem vlastenectví a nacionalismu. Dalších takřka padesát let je ve znamení největší osobnosti skutečné pravice, jakou kdy Francie měla - Charlese Maurrase, nesmírně inteligentního a charismatického básníka a novináře, monarchisty, nacionalistického konzervativce a přesvědčeného obránce katolicismu, vůdčí osobnosti Francouzské akce. (Více se o něm můžete dozvědět na internetové adrese http://www.multimania.com/jdn/ - stránka je v češtině!). Ta pod jeho výrazným vlivem zastiňuje ostatní pravicové skupiny a nezůstává ve stínu ani v období 30. let, charakterizovaném jinak masovým nástupem fašizujicích i čistě fašistických a nacizujících i čistě nacistických skupin.

Po osvobození Francie se přirozeně dostavil úpadek pravice a k moci se bezohledně drala krajní levice. Trvalo dlouho, než se pravice dokázala usebrat a znovuprosadit v politickém boji. Podařilo se to prakticky až Le Penovi, jemuž je v knize věnován rovněž značný prostor. Autoři se přitom vůbec netají antipatiemi k jeho straně, stejně jako ke všem předcházejícím pravicovým stranám a hnutím. Používají k tomu starého osvědčeného prostředku zveličování chyb a excesů. Již mnohem méně pozornosti je věnováno okolnostem, které k těmto jevům vedly. A tak je jednou větou odbýváno například záměrné a neustálé šikanování katolické církve ze strany republikánského státu nebo nahánění a bití, ano, dokonce i zabíjení katolíků ze strany agresivních volnomyšlenkářů, obranné reakce pronásledovaných jsou však samozřejmě řádně nafouknuty.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.