Dnešní datum: 19. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Blitzkrieg - Od Hitlerova nástupu po pád Dunkerque

Kultura

* Blitzkrieg - Od Hitlerova nástupu po pád Dunkerque

Vydáno dne 05. 04. 2001

Len Deighton, Argo 1994, cena 129,- Kč

První světová válka brutálně rozdrtila tradiční představy o tom, jak má vypadat armáda a jakým způsobem se mají vést boje. Počáteční nadšení se postupně měnilo v děsivou noční můru, když se tradiční taktika hromadných ztečí bortila pod ohnivou smrští kulometů, když vojáci, poté co z lehkomyslnosti vyměnili v torbách plynové masky za konzervy, umírali zasaženi chlorem, fosgenem či yperitem, když byli obránci pevnůstek a zákopů škvařeni zaživa plamenomety, když na bojiště vyjely první tanky a předznamenaly tak definitivní konec jezdectva, jehož úlohu měly později převzít. Boje až příliš často ustrnuly v bezvýchodných zákopových bojích, vedoucích nakonec jen ke vleklé opotřebovávací válce a k dalšímu vyčerpávání již tak živořícího týlového hospodářství. Tento styl boje nutil po válce jeho aktéry k bilancování a přehodnocování, což se promítlo do změn základních vojenských koncepcí. Na otázku "Jak dál?" si však obě strany daly rozdílné odpovědi. Vítězné mocnosti právě jejich pocit vítězství ukolébal v bezstarostnosti a ve víře ve vlastní dokonalost. A jako již tolikrát v minulosti, připravovali se vítězové na válku minulou a poučení poražení na válku budoucí. Francouzi se tak rozhodli pro hranice zabezpečené mohutným opevněním, což už samo o sobě vyžadovalo obrovské náklady a skrývalo přitom mnohý háček, v Německu začali progresivní vojáci věnovat pozornost novým zbraním a jejich využití pro rozhodující zdrcující údery. Zrodila se taktika bleskové války.

Britský spisovatel Len Deighton je autorem hned několika prací z oboru literatury faktu na straně jedné, na straně druhé se však neostýchá pustit ani do beletrie nebo do děl patřící mezi tzv. historickou sci-fi. Připomeňme si jen jeho knihu SS-GB popisující hypotetickou okupaci Británie německými jednotkami, se kterou se mohli čeští čtenáři seznámit i v domácím vydání.

Blitzkrieg patří mezi autorovy historické práce. Jejím ústředním tématem je tažení, jež vedlo k porážce Francie. K tomu však vedla dlouhá cesta. Autorovo vyprávění se začíná v okamžiku, kdy padly poslední výstřely 1. světové války. Popisuje stručně situaci bezprostředně po uzavření příměří, kdy se Německo octlo na prahu občanské války, vyprovokované krajně levicovými elementy. I po jejich potlačení zůstala nová Výmarská republika velice slabou, ohrožovanou zprava i zleva. To výrazně napomohlo Hitlerovi k zisku moci. Vojáci tak dostali zelenou; do popředí se drali schopní velitelé, vývoj zbraní a techniky šel rychle kupředu. Měnila se koncepce jejich zasazení. Ta je v knize pečlivě popsána, stejně jako různé nově zaváděné vzory zbraní, od výzbroje pěchoty přes nové typy děl, různé druhy automobilů a tanků až po letectvo, pro lepší názornost nechybí pérovky, srovnávací tabulky a grafy. Pozornost je věnována i velitelům, kteří dokázali přinést nové a v jistém smyslu přímo revoluční změny. K dokonalému pochopení průběhu francouzského tažení, kdy právě blesková válka slavila největší úspěchy, nemůže chybět ani obdobný popis zbraní a koncepcí jejich použití ve francouzské armádě. Je jen na čtenáři, aby si porovnal stav obou armád na počátku vzájemného konfliktu a nakonec zjistil, že Francii přes všechny pozdější proklamace neporazily dokonalejší zbraně, ale dokonalejší velitelé.

Největší část knihy je však věnována přímo bojům, v nichž se taktika Blitzkriegu dokázala prosadit se skutečně plnou a drtivou silou. Polské tažení, jež bylo především vítězstvím pěchoty a klasické taktiky obkličovacích bitev, je proto shrnuto jen stručně a plná pozornost je následně věnována tažením proti Holandsku, Belgii a zvláště pak Francii. Postupně kniha probírá jednotlivé části velkých bojových operací, těm nejzajímavějším a nejpodstatnějším se pak věnuje se zvýšenou podrobností. Kniha končí v okamžiku porážky Francie a úspěšném ústupu britských a francouzských jednotek z Dunkerque. Tím totiž skončily i úspěchy bleskové války. Německou armádu nadále čekaly nekonečné pláně Sovětského svazu, kde se tato taktika utopila v blátě a zmrzla při děsivých minusových teplotách, kde zpohodlnělého francouzského vojáka nahradil houževnatý a ke všemu odhodlaný protivník.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.