Dnešní datum: 15. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Zahraničí >> Hledá se nový strůjce všeho zla na Balkáně?

Zahraničí

* Hledá se nový strůjce všeho zla na Balkáně?

Vydáno dne 01. 03. 2001

Na Balkáně probíhá další kolo nekonečných národnostních a náboženských šarvátek. Za strůjce násilí a válek byl v uplynulých deseti letech běžně označován jugoslávský prezident Milošević, potažmo Srbové, proti kterým vedl "civilizovaný svět" mimo jiné dobyvačnou válku spojenou s bombardováním civilních objektů.

Došlo k rozpadu Jugoslávie, při kterém všechny zúčastněné strany snad mimo Slovinců a Makedonců předvedli, že válčí bez zábran a větší úcty k lidskému životu či ohledů k civilistům. Slovinci neměli důvod se do větších bojů pouštět vzhledem ke svému malému počtu a hlavně geografické poloze, federální armáda jim také větší problémy nedělala. Za to Chorvati i slovanští muslimové se do válčení s federální armádou pustili s velkou vehemencí, přičemž v Chorvatsku i Bosně se federální armáda nakonec stáhla, respektive rozpadla, takže později šlo o boj s místními Srby. V Chorvatsku nakonec byli místní Srbové zpacifikováni a z oblasti, kde žili, vyhnáni. V Bosně nakonec skončil boj jaksi nerozhodně, cíli tamních Srbů – připojit se k Srbsku - bylo zabráněno mimo jiné také s pomocí bombardérů některých států NATO. V samotném Srbsku pak leží provincie Kosovo, kde prý pobývalo zhruba 60 % Albánců. Mohli bychom se rozhořčovat nad způsoby získávání peněz a vedení boje, který Albánci praktikovali. Jugoslávská armáda a policie potlačovala albánské rebely razantně a nevybíravě, jako oni vedli svůj boj svým srbským spoluobyvatelům. Rozhořčovat bychom se mohli, kdyby vše nepřekonalo NATO (již včetně ČR) bombardováním civilních objektů na území Srbska, čímž dosáhli spolu s Albánci vítězství teroristů a vyhnání Srbů z Kosova. Za původce svárů byl kýmsi označen výhradně "velkosrbský miloševićův nacionalismus" a většina médií, potažmo "významných" novinářů asi neměla čas na vlastní uvažování. Možná se jim také do vlastního uvažování z různých důvodů nechce.

Paradoxní je, že výsledkem bylo uznání nároků všech separatistů bývalé Jugoslávie mimo těch srbských, kteří byli naopak ze svých domovů v Chorvatsku a Kosovu vyhnáni.

Nyní dochází k obdobné situaci jako v Kosovu v Makedonii. Také zde jsou oblasti, kde bydlí větší počet Albánců. Ti pochopitelně nevidí důvod, proč si nedovolit to samé, co jejich příbuzní v Kosovu. Problém pro "civilizovaný svět" asi je, že v Jugoslávii už není prezidentem Milošević, zvítězili tam v podstatě síly podporované "Západem".

Koho teď označit za viníka? Makedonii otevřeně pomohly také určitými vojenskými dodávkami sousední země, které mají též obavy z albánské rozpínavosti – Řecko a Bulharsko. Podporou Makedonie NATO přizná, že při bombardování Jugoslávie buď výrazně chybovalo, anebo šlo o jiné zájmy, než starost o lidská práva. Podpořit Albánce se teď již také nikomu nechce, vždyť Makedonie poskytla své území NATO pro válku s Jugoslávií a teď by musel být narychlo vytvořen ďábel z makedonského prezidenta, donedávna přítele. Co by asi teď říkal Jamie Shea, bývalý tiskový mluvčí NATO, který s rozzářenou tváří přednášel i o úspěšném zásahu autobusu plného cestujících?

Že by byli nezávislí žurnalisté donuceni přemýšlet o svých zprávách? S tím nelze počítat. Zatím pouze informují o konfliktu, poměrně objektivně, snad se jen trochu moc vyžívají v natáčení střílejících chlapíků (často evidentně pánubohu do oken – spíš dostali zaplaceno coby herci pro zpravodajské štáby, než že by byli přímo v boji). Chybí naopak emotivní záběry makedonských uprchlíků z míst, která se zalíbila Albáncům, na rozdíl od záběrů albánských rodinek putujících Kosovem, které přiměly západní veřejnost ke kladnému hodnocení války proti Srbům.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.