Dnešní datum: 15. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Český rok pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách

Kultura

* Český rok pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách

Vydáno dne 19. 02. 2001

Karel Plicka, František Wolf, Karel Svolinský, náklad 53000, Odeon 1978, současná cena asi 600,-

Od té doby, co ceny knih šplhají do astronomických výšek, oceňuji měrou vrchovatou existenci antikvariátů. Chodím si do nich kupovat knížky, často si je ale jen tak prohlížím, probírám se stokrát přečetnými svazky, obdivuji vazby, jaké dnes už sotva uvidíte, fascinují mě dlouhé řady jednobarevných vydání klasiků ještě z dob starého Rakouska. Přemýšlím často nad tím, co vedlo bývalé majitele těchto knih k tomu, aby se jich často za pár korun zbavili.

Přestavuji si situace, jež tomu předcházely. Starého pána, jak rezignovaně mávne rukou nad celoživotní sbírkou svých milovaných svazků a se slzami v očích říká majiteli obchodu: „Tak tady je máte, já už na to nevidím. Jen ať se s nimi teď potěší někdo jiný.“ Starší manžele, ti se právě z nedostatku peněz přestěhovali do menšího bytu, teď ale řeší otázku co s knihovnou. Zoufale se probírají jednotlivými tituly, snaží se je do regálů jakýmkoli způsobem dostat, ale je stále zřejmější, že se do zmenšené knihovny opravdu všechno nevejde. Nakonec rezignují, pán nacpe vybrané svazky do nákupních tašek a autobusem se s nimi nechá odvézt do centra, kde je antikvariát. Mladou emancipovanou a free dívku, ta právě vyhazuje z knihovny na podlahu zděděného bytu kompletního Turgeněva a prázdné police zarovnává stovkou skvostných děl od Steelové, tu trochu prázdného místa pak zabere Viewegh s Bárou Nesvadbovou. Klasik pak putuje do kufru auta a za malou chvíli už leží na prodejním pultě antikvariátu. Utržené peníze se pak promění v noc plnou extáze a monotónní ubíjející hudby.

Dlouho jsem přemýšlel, zda má smysl recenzovat knížku, jež vyšla naposledy už před nějakými dvaceti lety, jenže mé časté antikvariátní výlety mě nakonec přesvědčily o tom, že bych to udělat měl. Nevím sice, zda tu záplavu Českého roku v prodejnách starých knih má na svědomí někdo z výše jmenovaných bývalých majitelů, nebo jestli je všechno úplně jinak, každopádně je to ale příležitost jak přijít k dobré poctivé knížce s námětem staré lidové slovesnosti, jakých je na dnešním domácím trhu zoufale málo. Tedy spíš knížkám, jsou totiž celkem čtyři. Jejich vznik je přinejmenším pozoruhodný. Karel Plicka, známý svým slavným prvorepublikovým dokumentárním filmem Zem spieva, se při svém předválečném pobytu na Slovensku setkal s kreslířem Františkem Wolfem a společně se rozhodli, že do knihy Slovenský rok shrnou to nejlepší z lidového kulturního dědictví starých Slováků, které už v té době bralo pomalu za své. Sbírali staré písničky, říkanky, hádanky a pohádková vyprávění, zkrátka všechno to, co je uvedeno v podtitulu dnes recenzované knížky, ale dříve než mohli svou práci zdárně dokončit, přišla válka a oni se museli vrátit do Čech. Zklamání z neuskutečněného záměru ale netrvalo dlouho, rozhodli se totiž svou práci realizovat v Čechách. Po značném úsilí se jim podařilo sesbírat po často zapadlých končinách, jediných místech, kde se ještě tradice držela, velké množství materiálu, z něhož pak zhruba desetinu vybrali pro Český rok. Ten rozdělili do jednotlivých knih pojmenovaných podle ročních období a knihy pak dále rozdělili na části podle významných událostí v životech našich předků, jež jsou pro daná období typické. A tak se v Zimě setkáme třeba s masopustem, v Podzimu zas se svatým Martinem, narazíme však i na svatby, žně, vojny, ale i třeba pijatyky. V každé části jsou pak soustředěny písničky, hádanky, říkadla a kratší i delší pohádky, jež k daným událostem patří, doplněné půvabnými a text dobře dokreslujícími ilustracemi, jejichž autorem je slavný malíř Karel Svolinský. Jen je trochu mrzuté, že u písniček jsou notové zápisy jen občas, občas je u nich odkaz na Český zpěvník, jenž je podle mých zkušeností v antikvariátech těžko k sehnání, jindy však je v knize přepsán jen písňový text. Je to škoda, ale je to pochopitelné – knihy nejsou nafukovací a všechno by se do nich nevešlo.

Knížky sice se svými velkými písmeny vyhlížejí jako přímo dělané pro děti a skvělé Svolinského ilustrace ten dojem jen umocňují, přesto bych ale nedoporučoval předčítat menším dětem třeba příběhy z dávných bitev, kde se často objevují dětskou duši poněkud děsící obrazy lidských hlav rozdupaných koňmi, leckoho by mohlo také nepříjemně překvapit, že na sebe naši předkové v hospodských rvačkách hned vytahovali nože a stávalo se, že ze sousední vsi domů někdo nedošel živý. Nutno ale přiznat, že bez podobných smutných součástí by nebyl obraz z dob minulých úplný. Inu, chce to malým dětem předčítat jen vybrané pasáže, ty starší jsou už ale asi zvyklé z televize na všelicos a ani válka s Turkem se úděsností nevyrovná odpolednímu vysílání komerčních stanic, z nichž se toho nikdo příliš mnoho o minulosti svého národa navíc nedozví.

Přiznám se zcela upřímně, že jsem se do Českého roku zamiloval a po hodně dlouhou dobu jsem jej nedal z ruky. Dosud se k němu velice rád vracím. Víc než jasně je z něj totiž cítit, že naše předky trápily ty samé pocity jako nás dnes, stejně tak se rádi navzájem pomlouvali, měli se rádi i nenáviděli jeden druhého navzájem, dokázali propít poslední košili, posměšné písničky na sousední vsi a jejich obyvatele pak svou hravostí lehce předčí nejvtipnější popěvky fotbalových fanoušků na adresu svých soků. Nešťastné oběti posměchu by se asi dnes obracely v hrobech, kdyby věděly, jak se jim jejich vzdálení potomci smějí ještě po několika stovkách let. Jak by si asi zoufali účastníci téhle chudé svatby, jejíž průběh neznámý autor kdysi popsal s velkou dávkou nemilosrdné jízlivosti:

Ženila se psota,

brala mizeriu,

dali si uvarit

komárovu nohu,

komárovu nohu,

ze sýkorky rebra,

eště povedali,


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.