Dnešní datum: 19. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Z domova >> A tak jsme šli zase k volbám

Z domova

* A tak jsme šli zase k volbám

Vydáno dne 02. 01. 2001

Na sklonku minulého roku jsme šli zase jednou k volbám. Potvrdilo se nakonec to, co se dalo očekávat, hluboký nezájem. Průzkumy veřejného mínění, předpovídající padesátiprocentní účast, fungovaly špatně. To už je víceméně v této zemi obvyklé, pravděpodobným důsledkem zde není aplikace metod , ale naprosto nedbalá práce těch, kteří se průzkumem zabývají v terénu.

Vítězem voleb do tak zvaných vyšších územně správních celků se nakonec stala trochu paradoxně ODS. Byla totiž jedinou stranou, která se stavěla proti jejich zavedení, zvláště pak proti tomuto tempu. Takže máme úřady a mnohde nemají úředníci ani kde sedět. Domnívám se však, že ODS nemá příliš důvodu k jásotu. Při poměrné disciplinovanosti jejich voličů je zcela jasně zřetelný úbytek. Totéž lze říci i o komunistech. Pohroma ČSSD je zcela zasloužená, flagrantní neplnění volebních slibů řada drastických ekonomických opatření, jako následné zdražení energetiky, jízdného a dalších základních životních potřeb, jasně ukazuje, jak se slova premiéra Zemana rozešla s činy. Hospodářský růst není žádným důsledkem moudré politiky vlády, ale je dán skutečností obrovského deficitu zahraničního obchodu, což fakticky znamená uměle vytvořenou konjunkturu na dluh. O tom se jen víceméně okrajově zmínil Václav Klaus v televisní debatě na sklonku roku. Mohlo-li se před dvěma roky hovořit o oposiční smlouvě jako o určité nutnosti, pak její prohloubení už je nesmyslem, zvláště pak co se týče nového volebního zákona.

Jestliže ústava říká, že se poslanecká sněmovna volí na základě poměrného zastoupení, má se tento volební systém v maximální míře udržet a ne jej deformovat. Došlo-li k vytvoření pětiprocentní klausule, můžeme již v tomto říci, že je porušen princip poměrného zastoupení, přidáme-li k tomu skládání volebních kaucí, pak se již jedná o nemravné znovuzavedení majetkového censu a můžeme konstatovat, že se tak vytváří kartel parlamentních politických stran na věčné časy, politický stojatý rybník, který dříve či později začne páchnout. Oba tvůrci oposiční smlouvy snad nejsou komunisté, ale svým myšlením zcela určitě produkty bolševismu v plném rozsahu. Kdyby jimi nebyli, chovali by se poněkud jinak. Rozdíl snad je jen v tom, že Václav Klaus je o něco slušnější alespoň ke svým stoupencům, nenechá je padnout a nebojí se hájit určité zásady, a to i za cenu určité ztráty popularity, což o panu premiérovi říci nejde. Ten má již jen jediný životní cíl, dožít volební období ve funkci premiéra. A pak nechť přijde potopa.

A tak jediným skutečným vítězem voleb se stala Čtyřkoalice. Jedná se o směs mladých ambiciosních politiků, kteří víceméně ničemu nerozumí, zato ale mají široká ramena, žádné morální zábrany a ochotu bezmezně a oddaně sloužit svým západním chlebodárcům. Současná krize kolem televize zcela jasně ukazuje morální charakter těchto lidí, kteří jsou ochotni ve jménu apolitičnosti televize jít bojovat do parlamentu, a tak si i za cenu porušování zákonů a základních pravidel slušného chování vytvářejí image bojovníků za vyšší spravedlnost a vyvolávají tak anarchii ve státě, aby definitivně podlomili poslední zbývající etické hodnoty, pokud ještě nějaké ve společnosti existují. Nyní jdou cestou vyvolání voleb. Ty by zřejmě dopadly paradoxně.Zcela jistě by byla smetena ČSSD, ta by bojovala těžce o to, dostat se díky pětiprocentní klausuli vůbec do parlamentu. A tak by vedle dvou silných a vítězných seskupení, ODS a Čtyřkoalice, se jazýčkem na vahách mezi oběma stali komunisté.

Není to nakonec zábavné?


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.