Dnešní datum: 19. 09. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Kultura >> Rusko mezi řádky

Kultura

* Rusko mezi řádky

Vydáno dne 01. 01. 2001

David Šťáhlavský, vydal Radioservis roku 2000, cena 225,- Kč

Přiznejme si, že o současném Rusku toho u nás příliš nevíme. Sem tam se objeví na obrazovkách nějaká katastrofa, někdy se dozvíme i o atentátech a vraždách, jediné, čeho se nám dostává bohatě, jsou příslušně politicky korektně upravené zprávy z čečenské války, tvořené ultrasuperobjektivními redaktory ČT. Jak ale Rusové žijí doopravdy, to nám zůstává záhadou. Rusko mezi řádky má tedy šanci poodhalit nám roušku tajemství a ukázat každodenní ruský život zblízka.

David Šťáhlavský strávil v Rusku posledních sedm let jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu a své zážitky se rozhodl shrnout právě do této knihy. Rozdělil ji do deseti tematických kapitol, jejichž náplň dále tvoří jednotlivé příběhy ať už autorovy, tak jeho známých, dále exkurzy do historie více či méně vzdálené, aktuální pohledy na slavné osobnosti nebo zeměpisné výpravy po celém Rusku. Setkáme se s všudypřítomným Vladimírem Iljičem, Stalinem, Jelcinem, ale také s božskou Alou, obdobou našeho Káji, populární dnes stejně jako před dvaceti lety. Zavítáme na Kavkaz i na Krym, projdeme se po bulvárech i tržištích, podíváme se na ruskou mládež i žebráky a opominuty nezůstanou ani všudypřítomný alkoholismus a zločinnost. A to vše z pohledu, jaký nám při letmém pohledu na televizní zprávy z Ruska zůstává zákonitě skryt.

Autor často popisuje události, nad kterými zůstává český rozum v překvapení stát, Rus si však už dávno zvykl a považuje to za normální. Tyto skutečnosti nejsou pro autora důvodem k bezhlavé kritice ruské mentality a kultury, spíše slouží pro ilustraci života, jemuž jsme se navzdory nadšenému přejímání všech socialistických výdobytků od našeho velkého vzoru úspěšně vyhnuli. Málokdo si například dokáže představit život ve společných bytech, jeden pokoj pro rodinu, jedna kuchyně, jedna koupelna a jedno WC pro všechny rodiny, ještě k tomu s pečlivě rozepsaným pořadníkem. I v těchto situacích však zůstává kultura národa vysoká, o čemž svědčí i vysoká návštěvnost kulturních zařízení, zvláště divadel. Autor si těchto a podobných ruských specialit a specifik všímá, mluví o nich s prostými lidmi i novináři a přenáší získané poznatky do svého vyprávění. Pokud snad při tom narazí na nějaký běžnému Čechovi neznámý výraz nebo jméno, neváhá ho vysvětlit hned v textu drobným písmem, často za použití encyklopedie. Velice praktické.

Má to ale jeden malý háček. Přestože se na zadní straně obálky tvrdí, že autor postupuje objektivně a předkládá pouze fakta, skutečnost je maličko složitější. Jistě, autor předkládá fakta, jenomže – ne všechna. Klasickým příkladem je kapitola o Kavkaze, kde se mezi příčinami vypuknutí druhé čečenské války uvádí všechno možné, jen o Basajevově útoku na Dagestán se cudně mlčí…Patrně se to do této kapitoly autorovi nějak nevešlo.

Potěšující je na druhou stranu seznam doporučené literatury, která však v drtivé většině nikdy česky nevyšla, a tak může být značným problémem si ji obstarat. Zajímavý je i přiložený seznam doporučených internetových stránek, což je v české literatuře dosud spíše výjimečné, ale nesporně užitečné.

Knížka se může stát příjemným společníkem pro dlouhé zimní večery, nevyžaduje žádné větší přemýšlení, neklade si žádné hlubokomyslné otázky, nic neřeší, předkládá fakta, pravda, občas to chce trochu se rozpomenout i na ta v knize neuvedená. Pokud vás tedy zajímá jak vypadá dnešní Rusko z pohledu českého novináře, je tato kniha určena přímo pro vás. Rozhodně je bezpečnější přečíst si ji v teple domova, než se pouštět do poznávání životních zvyklostí v této přece jen poněkud nebezpečné zemi na vlastní pěst.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.